
ACER Swift Edge (SFA16-41-R2FR) / Ultraprenosný notebook s úžasným obrazom
Notebooky sú už dlhší čas pomerne nudné, a ak vás na nich niečo zaujme, už to musí stáť za to. Osobne nemám prácu na notebooku veľmi rád, pretože väčšinou ide o model s malým displejom a nízkym výkonom, a ak chcete väčší a výkonnejší, ťaháte so sebou ťažké a neskladné zariadenie. Preto notebook používam iba na cestách, kde iná možnosť nie je. Po dlhom čase som však bol príjemne prekvapený pri vybaľovaní horúcej novinky od spoločnosti Acer, ultrabooku Acer Swift Edge. Vedel som, že mi príde 16" notebook, takže som očakával, že to bude veľké, ťažké a neskladné. Opak však je pravda. Zariadenie s hrúbkou 14 mm, hmotnosťou máličko cez kilo a s nádherným 16" 4K OLED displejom. A div sa svet, 2× USB-C, 2× USB-A a plnoformátové HDMI. Tomu sa hovorí pracovný notebook na cesty, potvrdiť to však môžu iba ľudia, pre ktorých je notebook nevyhnutným sprievodcom na častých pracovných cestách, hlavne leteckých. Potrebujete sa zbaliť s čo najmenšou hmotnosťou a efektívne využiť miesto, ktoré máte k dispozícii. Pritom však chcete mať pri práci dostatočný komfort aj výkon. To sú práve prednosti testovaného kúska.
Nie je to tak dávno, čo sa do hmotnosti nového Acer Swift Edge ledva vošli 13, respektíve 14" notebooky. Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery by však boli na dobrý pracovný nástroj trochu málo. Panel OLED je jeden z najväčších ťahákov tohto modelu. Na takomto veľkom displeji sa dá plnohodnotne pracovať celý deň a vďaka vysokému rozlíšeniu 4K máte k dispozícii oveľa viac priestoru na vaše projekty. Technológia panela OLED pokrýva HDR farebný priestor DCI-P3, podanie farieb je vynikajúce, sú živé a kontrast je dokonalý. Veľmi nízka latencia (iba 0,2 ms) zase poteší príležitostných hráčov.
O pohon sa tentoraz stará procesor AMD Ryzen 6800U. Ten pracuje s konfigurovateľným rozsahom TDP 15 - 28 W a má 8 fyzických jadier a 16 vlákien s technológiou HyperThreading. Základný takt je nastavený na 2,7 GHz, ale v režime turbo sa môže krátkodobo zvýšiť až na 4,7 GHz, najmä pri prevádzke na batériu. Procesor má výrazne vyšší výkon oproti predchádzajúcej generácii Ryzen 5800U. Má to, samozrejme, vplyv na nastavenie TDP a možnosti chladenia. K výhodám nového procesora patrí podpora modernej zbernice PCIe 4, USB 4 (40 Mb/s) a pamäte LPDDR5. Z toho ťaží aj integrovaný 1 TB SSD s priemernou prenosovou rýchlosťou čítania 4879 MB/s a zápisu 3760 MB/s. Procesor má integrovanú grafiku Radeon 680U.
Samozrejme, Swift Edge nie je herný notebook, ale minimálne v režime full HD umožňuje hrať väčšinu moderných hier s mierne obmedzenými detailmi. Pri práci s aplikáciami vám výkon bude stačiť a spracovanie fotiek či grafiky je na tomto úžasnom displeji zážitok. Pri videu je to už horšie. Ak spracúvate videá pre sociálne siete v rozlíšení full HD, tu nie je problém, pri práci so 4K materiálom mu však už dochádza dych. Veľa programov navyše pracuje s akceleráciou GPU a sú optimalizované pre grafiky NVIDIA. S tým však treba počítať a je to daň za extrémnu prenosnosť. Pri bežnej práci alebo sledovaní videí je notebook takmer bezhlučný, pri potrebe vysokého výkonu sa však ventilátory ozvú, hoci viac počuť svišťanie vzduchu ako samotné ventilátory.
Displej má dostatočný rozsah jasu na prácu vo dne aj v nočných hodinách, to čiastočne eliminuje aj lesklý povrch displeja, aj keď celkom sa rušivým odleskom nevyhnete.
Ako som už spomínal, hrúbka notebooku v zatvorenom stave je iba 14 mm, pričom 11 mm pripadá na základňu. Vďaka tomu sa sem zmestili plnoformátové porty – HDMI aj dvojica USB-A. Okrem nich je tu aj dvojica konektorov USB-C s podporou prenosu videa a nabíjania. Dodávaný 65 W napájací adaptér USB-C s rozmermi 56 × 56 × 28 mm a hmotnosťou 196 gramov je takisto kompaktný.
Konštrukcia šasi je kombináciou horčíka a hliníka, vďaka tomu je veľmi tuhé, bez náznakov ohýbania. Výrobca uvádza dvojnásobnú pevnosť oproti hliníkovému. Týka sa to aj vrchného krytu. Batéria s kapacitou 54 Wh udrží zariadenie v chode asi 10 hodín pri kancelárskom využití. To považujem za vyhovujúce. Pri vysokej záťaži to, samozrejme, bude menej.
Klávesnica má vzhľadom na rozmery dostatočný zdvih a vcelku sa s ňou dobre pracuje. Pri 16" uhlopriečke však už počítate aj s numerickým blokom, čo sa tu, žiaľ, nekoná. Klávesy sú podsvietené na bielo a pravý horný, ktorý je vyhradený na zapínanie, obsahuje aj snímač odtlačkov prstov. Tu musím zase výrobcu pochváliť, ide o bezkonkurenčne najlepší snímač odtlačkov na trhu.
Pod klávesnicou nájdete aj rozmerný 14,5 cm touchpad s podporou gest.
Nový Acer Swift Edge prináša nový pohľad na ultrabooky. Pochopiteľne, ani on sa nevyhol viacerým kompromisom a nájdu sa aj nejaké chybičky, ale pokiaľ potrebujete kancelársky notebook na časté pracovné cesty s úžasným veľkým displejom OLED a vo veľmi tenkom a ľahkom vyhotovení, ste tu na správnej adrese. Navyše poteší aj relatívne prijateľná cena, ktorá síce nie je nízka, ale vzhľadom na vlastnosti zariadenia príjemne prekvapí.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Prenášateľnosť, kvalita obrazu, konektivita, spracovanie, rýchle nabíjanie, dostatočná výdrž
Slabší výkon, chýba numerický blok na klávesnici
PARAMETRE:
• Windows 11 Home, AMD Ryzen 7 6800U, 16 GB pamäte LPDDR5 na doske, 1024 GB PCIe NVMe SED SSD + N (M.2) ), 16" WQUXGA (3840 × 2400) OLED, lesklý, AdobeRGB 100 %/DCI-P3 100 %, 100 000:1, 400 nitov, 1 ms, AMD Radeon 680M, Wi-Fi 6E 2×2, AMD PCIe, BT 5.2, FHD USB kamera s 2 mikrofónmi a TNR, podsvietenie KB, odtlačok prsta na tlačidle napájania, 2× USB 3. 2 gen 1, 2× port USB typu C USB4 40 Gb/s, DisplayPort cez USB-C, nabíjanie USB 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W s podporou dokovania USB typu C, HDMI 2.1, 54 Wh Li-ion batéria, 65 W adaptér USB typu C na stenu, horčíkovo-hliníkový kryt LCD Snow Blue + Flax White, hmotnosť 1,17 kg
• Cena: 1621 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu