SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

ACER Swift Edge (SFA16-41-R2FR) / Ultraprenosný notebook s úžasným obrazom

8

Notebooky sú už dlhší čas pomerne nudné, a ak vás na nich niečo zaujme, už to musí stáť za to. Osobne nemám prácu na notebooku veľmi rád, pretože väčšinou ide o model s malým displejom a nízkym výkonom, a ak chcete väčší a výkonnejší, ťaháte so sebou ťažké a neskladné zariadenie. Preto notebook používam iba na cestách, kde iná možnosť nie je. Po dlhom čase som však bol príjemne prekvapený pri vybaľovaní horúcej novinky od spoločnosti Acer, ultrabooku Acer Swift Edge. Vedel som, že mi príde 16" notebook, takže som očakával, že to bude veľké, ťažké a neskladné. Opak však je pravda. Zariadenie s hrúbkou 14 mm, hmotnosťou máličko cez kilo a s nádherným 16" 4K OLED displejom. A div sa svet, 2× USB-C, 2× USB-A a plnoformátové HDMI. Tomu sa hovorí pracovný notebook na cesty, potvrdiť to však môžu iba ľudia, pre ktorých je notebook nevyhnutným sprievodcom na častých pracovných cestách, hlavne leteckých. Potrebujete sa zbaliť s čo najmenšou hmotnosťou a efektívne využiť miesto, ktoré máte k dispozícii. Pritom však chcete mať pri práci dostatočný komfort aj výkon. To sú práve prednosti testovaného kúska.

Nie je to tak dávno, čo sa do hmotnosti nového Acer Swift Edge ledva vošli 13, respektíve 14" notebooky. Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery by však boli na dobrý pracovný nástroj trochu málo. Panel OLED je jeden z najväčších ťahákov tohto modelu. Na takomto veľkom displeji sa dá plnohodnotne pracovať celý deň a vďaka vysokému rozlíšeniu 4K máte k dispozícii oveľa viac priestoru na vaše projekty. Technológia panela OLED pokrýva HDR farebný priestor DCI-P3, podanie farieb je vynikajúce, sú živé a kontrast je dokonalý. Veľmi nízka latencia (iba 0,2 ms) zase poteší príležitostných hráčov.

O pohon sa tentoraz stará procesor AMD Ryzen 6800U. Ten pracuje s konfigurovateľným rozsahom TDP 15 - 28 W a má 8 fyzických jadier a 16 vlákien s technológiou HyperThreading. Základný takt je nastavený na 2,7 GHz, ale v režime turbo sa môže krátkodobo zvýšiť až na 4,7 GHz, najmä pri prevádzke na batériu. Procesor má výrazne vyšší výkon oproti predchádzajúcej generácii Ryzen 5800U. Má to, samozrejme, vplyv na nastavenie TDP a možnosti chladenia. K výhodám nového procesora patrí podpora modernej zbernice PCIe 4, USB 4 (40 Mb/s) a pamäte LPDDR5. Z toho ťaží aj integrovaný 1 TB SSD s priemernou prenosovou rýchlosťou čítania 4879 MB/s a zápisu 3760 MB/s. Procesor má integrovanú grafiku Radeon 680U.

Samozrejme, Swift Edge nie je herný notebook, ale minimálne v režime full HD umožňuje hrať väčšinu moderných hier s mierne obmedzenými detailmi. Pri práci s aplikáciami vám výkon bude stačiť a spracovanie fotiek či grafiky je na tomto úžasnom displeji zážitok. Pri videu je to už horšie. Ak spracúvate videá pre sociálne siete v rozlíšení full HD, tu nie je problém, pri práci so 4K materiálom mu však už dochádza dych. Veľa programov navyše pracuje s akceleráciou GPU a sú optimalizované pre grafiky NVIDIA. S tým však treba počítať a je to daň za extrémnu prenosnosť. Pri bežnej práci alebo sledovaní videí je notebook takmer bezhlučný, pri potrebe vysokého výkonu sa však ventilátory ozvú, hoci viac počuť svišťanie vzduchu ako samotné ventilátory.

Displej má dostatočný rozsah jasu na prácu vo dne aj v nočných hodinách, to čiastočne eliminuje aj lesklý povrch displeja, aj keď celkom sa rušivým odleskom nevyhnete.

Ako som už spomínal, hrúbka notebooku v zatvorenom stave je iba 14 mm, pričom 11 mm pripadá na zá­kladňu. Vďaka tomu sa sem zmestili plnoformátové porty – HDMI aj dvojica USB-A. Okrem nich je tu aj dvojica konektorov USB-C s podporou prenosu videa a nabíjania. Dodávaný 65 W napájací adaptér USB-C s rozmermi 56 × 56 × 28 mm a hmotnosťou 196 gramov je takisto kompaktný.

Konštrukcia šasi je kombináciou horčíka a hliníka, vďaka tomu je veľmi tuhé, bez náznakov ohýbania. Výrobca uvádza dvojnásobnú pevnosť oproti hliníkovému. Týka sa to aj vrchného krytu. Batéria s kapacitou 54 Wh udrží zariadenie v chode asi 10 hodín pri kancelárskom využití. To považujem za vyhovujúce. Pri vysokej záťaži to, samozrejme, bude menej.

Klávesnica má vzhľadom na rozmery dostatočný zdvih a vcelku sa s ňou dobre pracuje. Pri 16" uhlopriečke však už počítate aj s numerickým blokom, čo sa tu, žiaľ, nekoná. Klávesy sú podsvietené na bielo a pravý horný, ktorý je vyhradený na zapínanie, obsahuje aj snímač odtlačkov prstov. Tu musím zase výrobcu pochváliť, ide o bezkonkurenčne najlepší snímač odtlačkov na trhu.

Pod klávesnicou nájdete aj rozmerný 14,5 cm touchpad s podporou gest.

Nový Acer Swift Edge prináša nový pohľad na ultrabooky. Pochopiteľne, ani on sa nevyhol viacerým kompromisom a nájdu sa aj nejaké chybičky, ale pokiaľ potrebujete kancelársky notebook na časté pracovné cesty s úžasným veľkým displejom OLED a vo veľmi tenkom a ľahkom vyhotovení, ste tu na správnej adrese. Navyše poteší aj relatívne prijateľná cena, ktorá síce nie je nízka, ale vzhľadom na vlastnosti zariadenia príjemne prekvapí.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prenášateľnosť, kvalita obrazu, konektivita, spracovanie, rýchle nabíjanie, dostatočná výdrž
Slabší výkon, chýba numerický blok na klávesnici

PARAMETRE:

• Windows 11 Home, AMD Ryzen 7 6800U, 16 GB pamäte LPDDR5 na doske, 1024 GB PCIe NVMe SED SSD + N (M.2) ), 16" WQUXGA (3840 × 2400) OLED, lesklý, AdobeRGB 100 %/DCI-P3 100 %, 100 000:1, 400 nitov, 1 ms, AMD Radeon 680M, Wi-Fi 6E 2×2, AMD PCIe, BT 5.2, FHD USB kamera s 2 mikrofónmi a TNR, podsvietenie KB, odtlačok prsta na tlačidle napájania, 2× USB 3. 2 gen 1, 2× port USB typu C USB4 40 Gb/s, DisplayPort cez USB-C, nabíjanie USB 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W s podporou dokovania USB typu C, HDMI 2.1, 54 Wh Li-ion batéria, 65 W adaptér USB typu C na stenu, horčíkovo-hliníkový kryt LCD Snow Blue + Flax White, hmotnosť 1,17 kg  

• Cena: 1621 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

8 komentárov

Je to tu všade samý podvod a poviem vám, čo bude podľa štatistík o 50 rokov: reakcia na: ACER Swift Edge (SFA16-41-R2FR) / Ultraprenosný notebook s úžasným obrazom

13.2.2023 09:02
Na Slovensku dnes pracujú na 1 dôchodcu 3 pracujúci, o 50 rokov to bude 1:1 na jedného dôchodcu jeden pracujúci. Ale zas na druhej strane, kto by tu chcel deti, keď sa tu takto žije, že seba nejdeš uživiť a žena by sa len vyvaľovala na materskej a ty makaj.
Reagovať

RE: Je Valentína ľudkovia, poďme sa spraviť, nehádajme sa. Posielam moje obľúbené videjko s peknými: reakcia na: Je to tu všade samý podvod a poviem vám, čo bude podľa štatistík o 50 rokov:

14.2.2023 17:02
pornhub.com/view_video.php?viewkey=ph619269fd4a320 s podtitulom: Ukážem ti moju, ak ty mne tvoju ;)
Reagovať

RE: 200€ na dieťa - splnili sme ✓ reakcia na: Je to tu všade samý podvod a poviem vám, čo bude podľa štatistík o 50 rokov:

13.2.2023 16:02
✓ :-D
Reagovať

To im niekto nabúral alebo to nefunguje len nám:? reakcia na: ACER Swift Edge (SFA16-41-R2FR) / Ultraprenosný notebook s úžasným obrazom

11.2.2023 18:02
Môžete prosím ísť niekto na wéwéwé drmax bodka es ká a vybrať si liečivo a kliknúť na dostupné v 343 lekárňach a zobrazí sa vám zoznam lekární, kde sa to dá zanechať na vyzdvihnutie? Skúšala som to v manjaro, windows10, android12 a nemôžem si to tam nechať objednávku. Zoznam lekární je v linku 343, no po rozkliknutí je to prázdne okno. Nabúral niekto ich alebo máme doma problém s počítačmi? Díky za test. Potom mi sem napíšte, či to išlo aspoň vám. Ďakujeme. Lebo súrne potrebujem objednať lieky chorému a nejde to so zľavou zanechať na menovanej lekárni na vyzdvihnutie.
Reagovať

RE: Teta dobrý deň. Vypadáva to. Nejaký server 61 a nuxt state. reakcia na: To im niekto nabúral alebo to nefunguje len nám:?

11.2.2023 19:02
Tetuška, pravdepodobne majú problém s rozdeľovaním záťaže, server na porte :61 vypadol a neprebrala to žiadna iná vetva. Potom to v erroroch píše aj, že majú injektovaný chybný nuxt state. Chyba asi nie je u vás teta. Vypadli oni :-( Skúšali sme to s kamošmi z netherlands v chrome. ;-)
Reagovať

RE: Pani teraz to skúšal kamarát z USA, že či mu to rozklikne spoza hraníc. A tiež to nejde. reakcia na: To im niekto nabúral alebo to nefunguje len nám:?

11.2.2023 18:02
Vraj mu to vypisuje túto chybu ma servri lekárne drmax: www.drmax.sk/:61 Unchecked runtime.lastError: Could not establish connection. Receiving end does not exist. Je to tam červeným v logu stránky. Pravdepodobne im vypadáva server. Mrzí ma, že sa nemôžete dostať k zľaveným liekom na vyzdvihnutie v lekárni :(
Reagovať

. reakcia na: ACER Swift Edge (SFA16-41-R2FR) / Ultraprenosný notebook s úžasným obrazom

11.2.2023 17:02
le kár eň a ich sieť ne nah lás ila reg ulá tor ovi, ž e i ch he kli, t u j e dô kaz: "ht t ps://ibb .c o/ b B 6Qf yQ" ods tráň med zery z odk azu.
Reagovať

RE: ľudia sa ich už pýtali, prečo nenahlásili, že ich nabúrali reakcia na: .

12.2.2023 19:02
vraj nie sú povinní urobiť to, poďakujte bordelárskej slovenskej vláde, ktorá im to dovolí

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať