SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Plastové obálky a ich alternatívy. Alebo kompostuj

Tlačové správy
0

Plastové obálky už nie sú to, čo bývali. Výrobcovia sa čoraz viac snažia, aby ich záťaž na životné prostredie bola čo najnižšia. Sú recyklovateľné. Aké sú ich alternatívy?

SAMSUNG 042024 Advertisement

Väčšina plastových obálok je vyrobená zo 70 % z recyklátu. Európska únia sa snaží brániť veľkej produkcii zbytočného odpadu, takže podporuje obehovosť plastov. Neznamená to, že by sa plastové obálky a ďalšie výrobky mali prestať úplne vyrábať. Dôraz je skôr kladený na to, aby sa vyrábali maximálne recyklovateľné produkty. Podobné nároky sa kladú aj na kartónové krabice.

Plastové alebo kompostovateľné obálky? U oboch sa výrobcovia snažia o väčšiu udržateľnosť.

Celý proces recyklácie plastov má však svoje rezervy. Nie je pre ne doladený systém obehového hospodárstva. Je ich mnoho druhov a sú lacné, takže finančne vychádza lepšie vyrobiť nový produkt z ropy ako z recyklátu.

Práve mnohodruhovosť plastov má za následok sťažené podmienky pri triedení. Počas neho je nutné oddeliť a vytriediť všetky druhy ako napríklad polypropylén, polyetylén, PVC, PET. A tieto druhy recyklovať zvlášť.

Cestu a smer môžete uľahčiť aj vy ako konečný spotrebiteľ. Tým, že plast správne vyhodíte do žltého kontajnera alebo tým, že začnete na balenie viac využívať produkty z kompostovateľných materiálov. Takým príkladom sú kompostovateľné obálky.

vyrobené z rastlinných zdrojov a rozložia sa aj v prostredí domácich kompostérov. Rýchlejší rozklad je ale kompenzovaný kratšou životnosťou a horšou materiálovou odolnosťou. Skrátka nevydržia toľko, ale pre prírodu a tým pádom aj pre nás sú výhra. V procese balenia ale rozdiel nespoznáte.

Zobrazit Galériu

seocentrum.sk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať