
Plávajúca solárna farma dokáže vďaka unikátnej technológii získať viac energie
Inovatívna plávajúca solárna farma Proteus, inštalovaná v Holandsku, bola vyvinutá portugalskou spoločnosťou Solaris Float. Ide o kruhový ostrov solárnych panelov, ktoré sa pohojdávajú na vode a generujú obnoviteľnú energiu. Prototyp zdroja energie môže byť umiestnený na jazerách, nádržiach a v pobrežných oblastiach. A hoci plávajúce solárne farmy sú tu už od roku 2008, Proteus robí niečo, čo nikto z jeho konkurentov nedokáže.
Jeho solárne panely dôsledne sledujú pohyb slnko a tomu prispôsobujú náklon panelov čím maximalizujú energetický výnos. Proteus je 38 metrov široká kruhová solárna farma vybavená 180 obojstrannými panelmi. Leží na jazere Oostvoornse Meer v juhozápadnom Holandsku a počas slnečných dní dokáže vyprodukovať okolo 73 kilowattov energie.
No vďaka svojim dvojosovým solárnym panelom a unikátnej technológii sledovania slnka môže vyrobiť o 40 percent viac energie ako nepohybujúce sa panely na zemi. Ďalšia výhoda tohto dizajnu je v tom, že vodné chladenie zlepšuje výrobu energie. Navyše takáto inštalácia nezaberá vzácnu pôdu, čo je ideálne pre malé a husto obývané krajiny, ako je Holandsko či Japonsko.
V jednej štúdii z Leidenskej univerzity v Holandsku sa odhaduje, že solárne farmy potrebujú približne 40-50-krát väčšiu plochu ako uhoľné elektrárne a 90-100-krát väčšiu plochu ako plynárne. Umiestnenie solárnych panelov na vodu môže pomôcť vyriešiť tieto priestorové problémy a zmierniť obavy ochrancov prírody, že výstavba solárnych a veterných elektrární na zemi ohrozuje biotopy. No aj plávajúce solárne farmy čelia určitým prekážkam.
Ak sú inštalované na korozívnej slanej vode, musia byť odolnejšie v porovnaní s pozemnými náprotivkami. To môže zvýšiť výrobné a inštalačné náklady spolu s potrebou údržby. Termoplastické materiály riešenia Proteus zabraňujú predčasnému opotrebeniu a odolávajú vplyvom počasia, tvrdia jeho vývojári. Výskumníci ešte pokračujú vo vývoji technológie, pričom z roka na rok zlepšujú jej odolnosť a efektivitu.
Pri umiestnení v dobrej polohe a normálnych podmienkach by sedem ostrovov Proteus pokrývajúcich plochu 15 000 m2 mohlo generovať až 2 GW ročne, čo stačí na napájanie 1,5 milióna domácností. Správa Svetovej banky uvádza, že plávajúce solárne panely v posledných rokoch exponenciálne vzrástli. Na konci roka 2014 predstavoval celkový globálny inštalovaný výkon 10 megawattov. V septembri 2018 sa toto číslo zvýšilo viac ako stonásobne – na 1,1 GW.
Zdroj: euronews.com.
Zobrazit Galériu