SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Prečo televízory zlacneli? Lebo smart TV vás sleduje a zarába tak ďalšie peniaze

Bezpečnosť
4

Ceny televízorov za posledných päť rokov dramaticky klesli. Zapríčinili to nižšie ceny LCD, intenzívnejšia konkurencia, ale aj nové spôsoby, ako dosiahnuť zisk od spotrebiteľov po začlenení TV do našich domovov. Rozmenené na drobné to znamená, že sa na vás vyvalí viac reklám prostredníctvom známych filmových a televíznych kanálov na inteligentných televízoroch.

Tieto kanály sa delia o príjmy z reklám s výrobcami, ako sú Samsung či LG. A profitujú aj z toho, že predávajú vaše údaje o histórii pozerania tvorcom programov a marketérom. Výrobcovia monitorovali správanie sa divákov cez smart TV už niekoľko rokov, ale až od roku 2017 začali spotrebitelia kupovať smart prístroje, ktoré nepotrebujú streamovacie zariadenia ako Roku či Fire Stick, aby ponúkli online zábavu od Netflixu či Hulu.

Prakticky všetky televízory, ktoré sa dnes predávajú, sú inteligentné televízory, hovorí Steve Koenig z americkej Consumer Technology Association. Umožňujú teda výrobcom zarábať peniaze, len čo sa dostanú do vášho domova, a to vďaka streamingovým kanálom podporovaným reklamami, ktoré sa delia o výnosy z reklamy s výrobcami. Ide napríklad o Channel Plus na televízoroch LG, Tubi na TV Samsung a Xumo na modeloch Panasonic, Sanyo a Sharp.

Výrobcovia v snahe o vyššie marže hľadajú obsah a služby, ktorými získajú viac príjmov. Keď smart TV začali naberať na popularite, výrobcovia zbadali novú príležitosť. Ich zariadenia môžu byť oknom do domácnosti na pozorovanie našich zvyklostí. Informácie o nich začali poskytovať za poplatok marketérom.

Napríklad spoločnosť Vizio, americký výrobca televízorov, sa v roku 2017 dohodla s Federálnou obchodnou komisiou na 2,2 miliónoch dolárov, keď bola poverená zhromažďovaním údajov bez súhlasu používateľov. V súčasnosti naďalej zhromažďuje údaje, ale používateľom dáva možnosť vypnúť funkciu Automatic Content Recognition (ACR) v nastaveniach televízora.

Výrobcovia hovoria, že nerobia nič zlé, sledujú len vaše pozeranie, aby zistili úspešnosť relácií, navyše to robia anonymne. Ako hovorí na svojej webovej stránke spoločnosť Inscape Data Services, dcérska firma výrobcu televíznych prijímačov Vizio, ktorá zbiera dáta z viac ako 10 miliónov inteligentných televízorov Vizio, zhromažďuje len údaje „bez informácií identifikujúcich osobu“ a zisťuje len sledovanosť relácií a IP adresu pripojeného zariadenia. Podľa ochrancov súkromia však nie je nič také ako anonymné sledovanie a existujú spôsoby, ako dáta priradiť k televízoru.

Možno to porovnať so smartfónom, ktorý sleduje každý váš pohyb – ten fyzický po dome, ale aj v zariadení. Vie, na ktorých webových stránkach ste boli, s kým ste volali a komu ste písali textovú správu, aké výrobky ste kúpili, či ste sa prihlásili na Facebook alebo na Google, pozná váš vek, demografické údaje, plat atď.

Zdroj: eu.usatoday.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart domacnost TV displej kvalita dizajn 4K peniaze LCD ochrana bezpečnosť sukromie LG Samsung

4 komentáre

Dobrej kauf reakcia na: Prečo televízory zlacneli? Lebo smart TV vás sleduje a zarába tak ďalšie peniaze

27.2.2019 13:02
Ak máme vďaka tomu lacnejšie TV, tak je to výhodný deal. Nech zbierajú dáta, veď sa to využíva len na skvalitňovanie služieb pre nás, divákov takže je to v konečnom dôsledku win-win.
Reagovať

RE: Dobrej kauf reakcia na: Dobrej kauf

27.2.2019 13:02
Pokial na ňom nepozeráš detskú pornografiu.
Reagovať

oooooooooooo reakcia na: Prečo televízory zlacneli? Lebo smart TV vás sleduje a zarába tak ďalšie peniaze

26.2.2019 18:02
odpajat od nettu a mozu odosielat)
Reagovať

Špehovanie reakcia na: Prečo televízory zlacneli? Lebo smart TV vás sleduje a zarába tak ďalšie peniaze

26.2.2019 09:02
Toto môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Kúpil som si QLED TV Samsung a až po hlbšom hrabaní sa v nastaveniach som náhodne objavil defaultne zaškrtnuté súhlasy so zasielaním informácií o navštívených stránkach Samsungu a ich spracovaní na reklamné účely, odosielaní hlasových povelov (čiže čohokolvek čo poviem), a dokonca súhlas so zasielaním vzoriek sledovaných programov na TV.
Samozrejme som to všetko hneď odškrtol, ale aj tak nemám istotu, že všetky tieto informácie Samsung si neodosiela aj bez môjho vedomia a súhlasu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať