HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Predstavujeme slovenské startupy: FoxBox

0

Zakladateľ startupu FoxBox Miroslav Stračár sa k svojmu nápadu prepracoval z pozície podnikateľa, ktorý sa v rámci propagácie firmy zúčastňoval na rôznych prezentačných akciách a do povinnej výbavy si potreboval zaobstarať registračnú pokladňu prepojenú na e-shop. Vtedajšia ponuka sa pohybovala v sumách, ktoré boli pre malého podnikateľa priveľkou investíciou, a riešenia cez mobilné telefóny, bežné napríklad v USA, neboli na našom trhu dostupné. Odhodlal sa preto nájsť tím ľudí, ktorí by mu pomohli premeniť jeho predstavy na nový typ pokladničného systému vo forme aplikácie pre smart zariadenia, ako sú mobily a tablety, doplnené o hardvérové riešenie umožňujúce prepojenie fiškálneho modulu tlačiarne s mobilným zariadením.  Na najatie externej firmy na vývoj potrebného softvéru sa vyžadoval vstupný kapitál, ktorý v tom čase nemal k dispozícii, to však M. Stračára neodradilo. Vycestoval na 11 mesiacov do zahraničia, aby si zarobil sumu potrebnú na počiatočnú investíciu do rozvoja startupu, a po návrate domov pokračoval vo vývoji. V rámci úvodného prieskumu trhu kontaktoval jednu z bánk pôsobiacich na slovenskom trhu a hneď v úvode narazil na prvý technický problém, ktorým bolo prijímanie platobných kariet, ktoré by klientov pri využívaní aplikácie limitovalo len na jednu banku. Ani druhá prekážka v krátkom čase ho však nezastavila.

Nasledovala účasť startupu na Slovak Venture Capital Fore 2015, kde už FoxBox predstavil demoverziu a  začal s oslovovaním investorov. V máji toho istého roka bol novelizovaný zákon o elektronických registračných pokladniach, a tak nezostalo nič iné ako demoverziu znovu prerobiť. Spustenie úplnej verzie bolo naplánované na september, no nečakaný odchod programátora z tímu opäť zamiešal karty. No projekt nezastavila ani táto skutočnosť, pokračovalo sa ďalej v spolupráci s novým crossplatformovým vývojárom. Rozšírená verzia aplikácie priniesla množstvo doplnkových funkcií, ako sú skladové hospodárstvo, import a export dát, štatistiky predaja alebo sledovanie aktivít zamestnancov, ktoré umožňuje získať lepší prehľad o podnikaní. V súčasnosti sa dolaďujú posledné detaily – zlepšuje sa grafické rozhranie, pripravuje sa verzia s možnosťou využívania webového administrátora a zvyšuje sa bezpečnosť aplikácie. (Na margo bezpečnosti treba dodať, že transfer dát sa uskutočňuje výlučne v rámci uzavretej komunikácie, takže informácie z fiškálneho modulu tlačiarne sa prenášajú na administrátorský účet zákazníka cez kábel a podľa platnej legislatívy sú kódované.) Odhadované náklady na zakúpenie hardvérovej časti zabezpečujúcej prepojenie medzi registračnou pokladňou a mobilným zariadením sa pohybujú do 20 eur. Softvérovú časť, pokladničný systém v podobe aplikácie, si stiahnete do vášho telefónu či tabletu zadarmo, v rámci platenej verzie možno využiť ďalšie doplnkové funkcie. Pomocou systému môžu podnikatelia svoju pokladňu napojiť aj na množstvo programov, ktoré už pri podnikaní používajú, čím ušetria čas aj finančné prostriedky.

Ako hovorí M. Stračár, jeho cieľom bolo ponúknuť podnikateľom komplexné riešenie v podobe nástroja, ktorý im uľahči každodenný pracovný život a zároveň poskytne spätnú väzbu na ich podnikateľské aktivity, z ktorej môžu získať cenné informácie potrebné na ďalší rozvoj. Vďaka aplikácii môžu napríklad efektívnejšie nakupovať zásoby, cieliť reklamu či riadiť procesy, čo sú oblasti, ktorým malí a strední podnikatelia často nevenujú dostatočnú pozornosť. Po dlhej a náročnej ceste je FoxBox pripravený vstúpiť na trh. Okrem hotového produktu má na konte pozitívnu spätnú väzbu v podobe rôznych úspechov – postup do finále akceleračného programu Booster 2015, víťazstvo v národnom kole súťaže ACE Creative – Business Cup 2016, postup medzi finalistov súťaže Startup centra TUKE či pozvanie na Pitch Grill v rámci konferencie Forbes 30 pod 30. Zostáva už len veriť, že sa tento úspech čoskoro podarí tímu pretaviť aj do komerčnej podoby.

VIZITKA:

Rok vzniku nápadu a vytvorenia tímu: vznik nápadu asi 2011 – 2012, vytvorenie tímu 2014

Abstrakt inovácie: Cieľom je priniesť na trh inteligentnú pokladňu do vrecka – do mobilu alebo tabletu, ktorá poskytne podnikateľom množstvo nástrojov umožňujúcich komplexnú spätnú väzbu na maximalizáciu rastu podnikania.

Počet členov tímu na začiatku / teraz: 1 / 9 (z toho 4 interne a 5 externe)

Spôsob financovania: vlastné zdroje

Najväčšie výzvy a prekážky v čase vývoja: zmena legislatívy, málo finančných zdrojov, nedostatok ľudského kapitálu

Ako ich prekonali, kto im pomohol: Pomohli najmä ľudia podieľajúci sa na projekte a účasť na rôznych akciách, na ktorých sme stretli ľudí, ktorí nám dali radu, spätnú väzbu alebo nám inak pomohli.

Celkový objem investícií do vývoja: asi 35 000 EUR

Rok založenia komerčnej firmy: samostatne ešte nezaložená

Priama konkurencia vo svete: napríklad Square, iZettle, Vend

 

 

Zobrazit Galériu
startup foxbox

Pridať komentár