SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Prelomová geotermálna technológia dokáže napájať celé mestá čistou energiou

2

Spoločnosť Fervo Energy tvrdí, že dosiahla prelom v geotermálnej technológii. Na svojom pracovisku v severnej Nevade uskutočnila 30-dňový test vrtu a tvrdí, že sa jej podarilo dosiahnuť „prietok 63 litrov za sekundu pri vysokej teplote, ktorý umožňuje výrobu 3,5 megawattu elektrickej energie“. Spoločnosť uvádza, že výsledkom testu boli rekordy v prietoku a výkone pre rozšírený geotermálny systém (enhanced geothermal system – EGS). Jeden megawatt môže naraz napájať približne 750 domácností. Očakáva sa, že spoločnosť Fervo pripojí svoju lokalitu Project Red do siete v tomto roku.

Bude sa využívať na napájanie dátových centier Googlu a niektorých ďalších infraštruktúr spoločnosti v Nevade. Podľa agentúry Bloomberg je to prvýkrát, čo energetická spoločnosť preukázala, že EGS môže fungovať v komerčnom rozsahu. Vedci sa snažia EGS zrealizovať už od 70. rokov minulého storočia. Na to, aby prírodný geotermálny systém mohol vyrábať elektrinu, potrebuje kombináciu tepla, kvapaliny a priepustnosti horniny. V mnohých oblastiach má hornina potrebnú úroveň tepla, ale nie je dostatočne priepustná na to, aby ňou mohla prúdiť kvapalina.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

EGS túto priepustnosť vytvára umelo vŕtaním hlboko pod zemou a vstrekovaním kvapaliny, čím sa v hornine vytvárajú trhliny. Tento prístup môže výrazne zvýšiť počet potenciálnych lokalít pre geotermálnu elektráreň. Fervo tvrdí, že ako prvá spoločnosť „úspešne vyvŕtala dvojicu horizontálnych vrtov na komerčnú geotermálnu produkciu, pričom dosiahla dĺžku bočnej steny 990 metrov, teplotu 191 °C a preukázala kontrolovaný prietok prostredníctvom prísneho stopovacieho testu“. Jedna z hlavných výhod geotermálnych elektrární je, že sú úplne bezuhlíkové.  Cieľom spoločnosti Google je do roku 2030 prevádzkovať všetky svoje kancelárie a dátové centrá na bezuhlíkovú energiu.

Tieto elektrárne môžu takisto fungovať kedykoľvek (na rozdiel od solárnej a veternej energie), čo z geotermálnej energie robí presvedčivý zdroj obnoviteľnej energie. Fervo dúfa, že sa im podarí zopakovať úspech aj v lokalite v Utahu. Ak tam spoločnosť dosiahne podobné výsledky a úspešne zrealizuje modernizáciu projektu s cieľom maximalizovať výkon, očakáva sa, že táto lokalita bude vyrábať dostatok elektrickej energie na súčasné zásobovanie 300 000 domácností.

Zdroj: engadget.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ucinnost tepelnej elektrarne reakcia na: Prelomová geotermálna technológia dokáže napájať celé mestá čistou energiou

26.7.2023 10:07
Kolko percent tepla sa pouzije na vyrobu el. energie? A kolko percent pojde do atmosfery? Ucinnost tepelnej elektrarne je okolo 30%. Nemali by sme atmosferu skor chladit ako zohrievat?
Reagovať

EGS reakcia na: Prelomová geotermálna technológia dokáže napájať celé mestá čistou energiou

23.7.2023 12:07
Clap
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať