SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Priemyselné roboty dostanú umelú inteligenciu. Budú môcť navzájom komunikovať a učiť sa od seba

0

Spoločnosti nVidia, najväčší svetový dodávateľ grafických čipov pre herný priemysel, a Fanuc, jeden z najväčších výrobcov programovateľných priemyselných robotov, oznámili partnerstvo zamerané na implementáciu umelej inteligencie do systému Fanuc Intelligent Edge Link and Drive (FIELD) s cieľom zvýšiť produktivitu robotiky a priniesť nové možnosti pre automatizované továrne po celom svete. Čipy GPU nVidie sa už dlhý čas používajú na rýchle spracovanie veľkých objemov obrazových dát v hrách a iných počítačových grafických aplikáciách. Nedávno ich do svojich autonómnych vozidiel začali používať aj automobilky Toyota, BMW aTesla Motors.

nVidia a Fanuc majú spoločnú víziu o továrni budúcnosti, ktorá bude vybavená robotmi využívajúcimi umelú inteligenciu na učenie sa nových úloh. Tieto roboty budú môcť prepísať svoj vlastný softvér a autonómne komunikovať s ostatnými robotmi.

Pridanie umelej inteligencie do systému FIELD má umožniť tvorbu takýchto „mysliacich robotov“, ktoré budú schopné učiť sa robiť úlohy rýchlejšie a efektívnejšie. Fanuc použije mobilný výpočtový hardvér Tegra od nVidie, ktorý podporuje akceleráciu strojového učenia a umelú inteligenciu (hlboké neurónové siete).

Medzinárodná federácia robotiky predpovedá, že nasadenie priemyselných robotov sa do roku 2019 zvýši zhruba na 2,6 milióna kusov na celom svete (z 1 milióna v roku 2015). Tieto roboty nájdu globálne uplatnenie vo výrobných procesoch od výroby automobilov až po výrobu mobilných telefónov.

Roboty sa tak budú môcť navzájom „školiť“ a odovzdávať si zdokonalené výrobné postupy, ktoré sa naučili v priebehu času.

Zdroj: finance.yahoo.com, asia.nikkei.com

 

robotika robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať