SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prítomnosť a budúcnosť inteligentných kľúčov pre autá

Technológie
0

Špeciálny projekt

Budúcnosť inteligentných kľúčov od auta bude pravdepodobne charakterizovaná ešte pokročilejšou technológiou, vylepšenými bezpečnostnými prvkami a väčším pohodlím. Viacero popredných automobiliek sa orientuje práve na tieto smart kľúče a už teraz vznikajú predikcie, čo nás čaká v budúcnosti.

Inteligentné kľúče alebo smart keys od auta, dnes známe aj ako systémy bezkľúčového vstupu, sa stali štandardnou súčasťou moderných vozidiel. Tieto kľúče momentálne umožňujú vodičom odomknúť dvere auta bez toho, aby museli fyzicky vkladať kľúč do zapaľovania.

Mnohé z áut majú okrem bezkľúčového vstupu aj štartovanie tlačidlom, ktoré umožňuje vodičovi naštartovať motor jednoduchým stlačením. Ponúkajú tiež ďalšiu úroveň zabezpečenia, pretože ich môžu používať iba tí, ktorí majú platný kľúč. To pomáha predchádzať krádeži a neoprávnenému prístupu do vozidla.

Aj inžinieri z GlobalLogic Slovakia sa podieľajú na vývoji softvéru inteligentných kľúčov, bez ktorých moderné autá nenaštartujete. Poďte sa s nami pozrieť na ich budúce predikcie v tomto segmente.

Čaká nás ovládanie auta prostredníctvom aplikácie?

Spomínané technológie predstavujú významný pokrok v automobilovom priemysle - šoférovi poskytujú pohodlie, bezpečnosť a modernejší zážitok z jazdy. Budúcnosť inteligentných kľúčov od auta má charakterizovať ešte pokročilejšia technológia, ktorá prinesie vylepšené bezpečnostné prvky, využívajúce cloudovú technológiu a väčšie pohodlie.

Inteligentné kľúče sa už integrujú aj do smartfónov. Táto technológia, známa ako „digitálny kľúč od auta“, umožňuje vodičom použiť svoj smartfón ako kľúč na odomknutie, naštartovanie auta a poskytovanie širšieho spektra funkcií diaľkového ovládania a jeho monitorovania. Dokonca majiteľ takéhoto zariadenia môže už dnes danú službu využiť aj tak, že prostredníctvom aplikácie dá vozidlu povel, aby sa doviezlo až k nemu.

Inteligentné kľúče budú obsahovať biometrickú autentifikačnú technológiu, ako je rozpoznávanie odtlačkov prstov alebo tváre, aby sa ešte viac zvýšila bezpečnosť. To umožní odomknutie a naštartovanie iba osobám, ktorým dá majiteľ auta oprávnenie.

Digitálny smart kľúč od auta komunikuje so smartfónom a automobilom prostredníctvom technológie NFC (Near Field Communication) alebo prostredníctvom Bluetooth Low Energy (BLE).

Viacerí významní výrobcovia automobilov, vrátane BMW, Ford a Tesla, už do svojich vozidiel integrovali technológiu digitálnych kľúčov od auta a je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch budeme svedkami jej ešte širšieho a vrúcnejšieho prijatia.

Stojí však za zmienku, že existujú aj obavy, týkajúce sa bezpečnosti digitálnych kľúčov od auta, uložených v smartfónoch, a potenciálneho napadnutia alebo neoprávneného prístupu. Nové technológie budú s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňať integráciu bezpečných cloudových systémov výrobcov automobilov alebo dokonca dôveryhodných globálnych výrobcov smartfónov, ako sú Google, Apple alebo Samsung. To otvára dvere úplne novým možnostiam. Napríklad, ak budete chcieť auto niekomu požičať, nemusíte mu fyzicky odovzdávať kľúče. Stačí, ak budete na diaľku zdieľať práva používateľovi smartfónu ku konkrétnemu automobilu.

Nové autá sú v súčasnosti vo veľkej miere osádzané telematickými jednotkami 4G a 5G, ktoré im umožňujú spúšťať rôzne aplikácie. Tie poskytujú používateľom jednoduché ovládanie, jazdný komfort, bezpečnosť, ale aj zábavu.

GlobalLogic Slovakia je významným dodávateľom softvérových riešení pre telematické jednotky áut pre svetových výrobcov automobilov. Inžinieri vyvíjajú softvérové riešenia, ktoré podliehajú prísnym bezpečnostným pravidlám, podobným ako pri softvérových riešeniach pre oblasti e-Health alebo jadrové elektrárne.

Užšia integrácia so smartfónmi a cloudmi bola len ďalším logickým krokom. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a aké inovácie budeme mať napokon implementované v našich automobiloch.

Foto zdroj: Shutterstock

Zobrazit Galériu

Jozef Mikulašik, Project Manager, GlobalLogic Slovakia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať