
Programovanie PLC – aplikácia pre riadiacu jednotku UniPi Axon M205 so systémom Mervis
V predchádzajúcom článku zo série programovanie PLC sme predstavili riadiacu jednotku UniPi Axon M205. Programovanie tejto riadiacej jednotky s implicitne nainštalovaným systémom Mervis pomocou diagramu funkčných blokov (FBD) je jednoduché a intuitívne
Zapojenie a príklad jednoduchej aplikácie pre UniPi Axon M205 je vo videu
Pripomíname, že PLC UniPi Axon M205 využíva napájacie napätie 24 V a má 20 digitálnych vstupov (DI), u ktorých softvér indikuje logickú 1, ak je napätie na vstupe v rozmedzí 5-35V. Logická 0 je potom indikovaná v prípade poklesu napätia na vstupe pod 3.5V a jeden analógový vstup AI, ktorý disponuje tromi módmi merania: meranie jednosmerného napätia v rozsahu 0-10V, meranie jednosmerného prúdu v rozsahu 0-20mA a meranie odporu do 2kOhm. Na ovládanie pripojených zariadení sú k dispozícii 4 digitálne výstupy (DO) spínané tranzistormi NPN (otvorený kolektor) schopné ovládať zariadenie do 50V a 750mA, ktoré podporujú aj PWM, 14 reléových výstupov RO ktoré môžu spínať aj sieťové napätie 250 V a 1 analógový výstup (AO) ktorý môže fungovať ako napäťový v rozsahu 0-10V alebo prúdový v rozsahu 0-20mA. ventily, stmievače osvetlenia a pod. Súčasťou komunikačnej výbavy je dvojica sériových liniek RS485 a 1-Wire zbernica.
Hlavná podporovaná platforma používaná pre jednotky UniPi je riadiaci systém Mervis. Táto platforma je vyvíjaná podľa štandardu IEC 61131-3 pre programovanie PLC. Runtime Mervis je v riadiacej jednotke už predinštalované, a v prípade potreby sa dá do PLC nahrať iný obraz systému. Vývojové prostredie Mervis IDE je k dispozícii zdarma a je plnne funkčné, vrátane prepojenia s hardvérom. Súčasťou dodávky riadiacich jednotiek Axon je aj licencia, ktorá je potrebná len na pripojenie k proxy serveru a ukladanie údajov v online databáze.
V článku ukážeme jednoduchú aplikáciu typu „blinky“, ktorá bude striedavo spínať a vypínať digitálne a reléové výstupy. PLC sme pripojili k routru a vývojársky počítač s Windows máme pripojený cez WiFi.
V menu File → New Solution vytvorte nový projekt, alebo radšej ho volajme riešenie. Môžete nastaviť jednoduchý, alebo úplný mód. Jednoduchý mód určený pre začiatočníkov vytvorí „chrbticu“ celého riešenia - definuje základné programy, automaticky generuje mapovanie premenných atď. V tomto móde však môžete využívať len grafické programovanie pomocou diagramu funkčných blokov (FBD). V režime Full musíte všetko nastaviť sami.
V ďalšom kroku pripojíte PLC. V ľavom paneli v záložke Solution aktivujte kontextové menu pre položku System a zvoľte položku Add Controller. Ako metódu vyhľadávania zvoľte UDP Broadcast.
Následne povoľte stiahnutie informácií o konfigurácii z PLC do vývojového prostredia. Dvojklikom na položku PLC sa otvorí záložka PLC. Vo Full móde musíte pripojenie vytvoriť pomocou položky kontextového menu Add Channel a musíte pridať knižnicu. Pokračujeme vytvorením programu v projekte . V kontextovom menu položky Executable projects na ľavom paneli vytvorte program pomocou položky Add New Project. V projekte pomocou položky Add program vytvorte nový program. Pri vytváraní programu si môžete vybrať, či bude typu FBD, čiže diagram funkčných blokov, alebo ST, čiže textové programovanie.
![]() |
![]() |
My sme vytvorili program typu FBD a zobrazilo sa nám okno, kde môžeme realizovať grafický návrh. Zatiaľ sme pripojili PLC, nakonfigurovali prístup k vstupom a výstupom a vytvorili štruktúru spustiteľného projektu. Vytvorili sme tiež hlavný program, zatiaľ bez aplikačnej logiky.
Posledné, čo treba urobiť v tomto minimalistickom riešení, je povedať PLC, ktorý program sa musí spustiť po štarte. Toto sa nazýva Task, čiže úloha. Task vytvoríte kontextovým menu plochy okna. Následne kliknite na prázdne miesto v stĺpci Program Mapping a pridajte váš program do druhého okna.
Po týchto rutinných záležitostiach začneme vytvárať aplikačnú logiku. Pracovné okno vývojového prostredia je rozdelené na tri časti: Input area, kde devinujete vstupy, Logic Area, kde pomocou blokov vytvárate aplikačnú logiku a Output Area, kde sa definujú výstupy.
Ľavý panel prepnite na záložku FUPLA Box Explorer, kde nájdete ponuku funkčných blokov. Nájdite blok Pulse Generator (je v zložke Sources) a presunte ho na plochu aplikačnej logiky. Tento blok generuje impulzy s frekvenciou 1 Hz, pričom má dva výstupy Out a OutN. Druhý výstup je oproti prvému negovaný. Blok má vstup Enable, ktorý neskôr pripojíme na digitálny vstup s tlačidlom, ale zatiaľ ho znefunkčníme tak, že ba pravom paneli zrušíte označenie v stĺpci Visible, takže blok bude generovať pulzy stále.
Keď na ploche výstupov aktivujete kontextové menu a v ňom položku Global Variables a následne Insert Existing Variable, zistíte, že v ponuke nie sú žiadne výstupy. Aby ste ich v ponuke mali, je potrebné v kontextovom menu názvu riadiacej jednotky na ľavom paneli aktivovať položku Set Autogen.
Teraz už môžete vybrať digitálny výstup DO1.01 a reléový výstup RO2.01. Fungovanie programu si môžete overiť pomocou kontrolných LED diód aj keď v výstupom nemáte nič pripojené. Program zostavíte tlačidlom Build a do PLC zavediete pomocou tlačidla Deploy na toolbare.
V ďalšom kroku povolíme pre generátor vstup Enable a pripojíme ho na digitálny vstup DI.101, ku ktorému máme pripojené tlačidlo. Teraz budú výstupy spínané, len keď držíte tlačidlo. Príklad je ukázaný vo videu.
Predchádzajúce časti:
Riadiaca jednotka UniPi Axon M205
Programovanie PLC – Siemens Logo! analógové vstupy a funkcie
PLC – programovanie riadiacej jednotky Siemens Logo! vo vývojovom prostredí
PLC Siemens Logo! pre domácu a malú firemnú automatizáciu, programovanie pomocou tlačidiel
PLC – spoľahlivé počítače pre priemyselnú či hobby automatizáciu aj pre inteligentné domy
Zobrazit Galériu