SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Expert z Harvardu naliehavo varuje pred jadrovou vojnou

Bezpečnosť
0

Harvardský profesor varoval, že svet sa nachádza v nebezpečnom bode blížiacom sa k jadrovej vojne, a zdôraznil, že je naliehavo potrebná nová generácia vedcov a inžinierov. Matthew Bunn, odborník na energetiku, národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku, uviedol, že riziko jadrovej vojny dosiahlo najvyššiu úroveň od kubánskej krízy v roku 1962. Zdôraznil hrozby prichádzajúce z viacerých smerov a vykreslil pochmúrny obraz potenciálnej neobmedzenej súťaže v zbrojení, do ktorej je zapojených viac krajín a technológií ako kedykoľvek predtým.

Bunn osobitne poukázal na to, že v roku 2026 vyprší platnosť novej zmluvy START z roku 2010, ktorá je v súčasnosti jedinou dohodou obmedzujúcou jadrové sily USA a Ruska. Vzhľadom na to, že Rusko bráni požadovaným inšpekciám a nové rokovania neprebiehajú, má táto zmluva veľký význam pre zabránenie hromadeniu jadrových zbraní.

Globálne prostredie je plné zvýšeného jadrového napätia vrátane jadrových hrozieb Ruska na Ukrajine, výstavby raketových síl v Číne, raketových testov v Severnej Kórei, súperenia Indie a Pakistanu a jadrových ambícií Iránu. Okrem toho pokrok v technológiách, ako sú hypersonické rakety a umelá inteligencia, ďalej destabilizuje vojenskú rovnováhu. V súčasnosti je na svete viac ako 12 000 jadrových hlavíc, pričom Rusko ich vlastní približne 5580, USA približne 5100 a Čína 500.

Francúzsko, Spojené kráľovstvo, India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea vlastnia rôzny počet hlavíc (v zostupnom poradí). Bunn naznačuje, že mimovládne dialógy medzi vedcami a inžiniermi v minulosti pomohli uľahčiť dohody o kontrole zbrojenia, pričom zdôrazňuje význam technických diskusií pri riešení konfliktov vo vesmíre, kybernetickom priestore a overovaní obmedzení zbrojenia pomocou nových technológií.

Bunn vyzýva Spojené štáty, Rusko a Čínu, aby našli spôsoby, ako vytvoriť predvídateľnosť, znížiť nepriateľstvo a vyhnúť sa nebezpečenstvám. Nabáda na prvé kroky zamerané na zníženie napätia s Čínou, Ruskom a Severnou Kóreou a zároveň posilnenie komunikácie a opatrení na obmedzenie rizík. Keďže svet čelí nebezpečnej situácii v súvislosti s rastúcim jadrovým napätím, od vedúcich predstaviteľov a novej generácie vedcov a inžinierov sa vyžadujú naliehavé opatrenia.

Zdroj: newsweek.com.

Úvodné foto zdroj: https://depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať