SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Projekty elektromobility

0

Slovenská spoločnosť Voltia má rozpracované dva projekty týkajúce sa elektrických úžitkových automobilov. Prvý z nich je systém výmenných batérií, ktorý funguje s modifikovanými vozidlami Citroën Jumper. Druhý projekt spoločnosti je úprava úžitkových elektrických dodávok Nissan e-NV200 zväčšením ich nákladového priestoru. Tieto vozidlá sú vhodné pre rôzne balíkové služby a rozvážku tovaru v centrách miest, kde vďaka elektrickému pohonu nezaťažujú životné prostredie exhalátmi a hlukom.

Ďalší zaujímavý projekt je bratislavský Up! city. V projekte spojili sily spoločnosti Volkswagen Slovakia a Aliancia Stará tržnica spolu s partnermi, ktorými sú mesto Bratislava, Cyklokuriér Švihaj Šuhaj a ZSE. Ide o projekt ponúkajúci krátkodobý prenájom elektromobilov ­Volkswagen Up!, ale aj elektrických bicyklov a elektrických kolobežiek. Návštevníci Bratislavy aj domáci obyvatelia si môžu na potulky mestom požičať niektorý z týchto dopravných prostriedkov. Pre pravidelných používateľov je k dispozícii členstvo v Up! city klube, ktoré umožňuje prenájom za lepších podmienok a s nižšími cenami.  

V Martine funguje taxislužba spoločnosti eAlpha ktorá prevadzkuje elektrické taxíky pričom službu je možné objednať prostredníctvom mobilnej aplikácie HOPIN. V martinskej taxislužbe budú využívané elektromobily typu Nissan LEAF 2018. Vďaka službe HOPIN bude možné realizovať aj platby priamo z účtu za jazdu e-taxíkom. 

Kuriérska spoločnosť GO4 je v elektromobilite v hlavnom meste hneď v niekoľkých projektoch. Cez svoju dcérsku spoločnosť Švihaj Šuhaj je nielen partnerom vo vyššie spomenutom projekte up! city, ale priamo využíva elektrické nákladné bicykle na doručovanie zásielok. Na doručovanie zásielok GO4 využíva aj elektromobil Nissan eNV200. V oblasti elektromobility sa však spoločnosť najviac zviditeľnila projektom prvej elektrickej taxislužby na Slovensku e-taxi, ktorý spustila na jar minulého roka a už stihla zaň získať aj niekoľko ocenení. Zelená firma 2017 (Via bona) či European Business Awards (národný víťaz v kategórii služieb za rok 2017). Za vyše rok prevádzky e-taxíky realizovali vyše 100 tisíc ciest so zákazníkmi. A najazdili viac ako pol ­milióna km a ovzdušie Bratislavy tak odľahčili o približne 100 ton emisií. Dnes sa môžu Bratislavčania prostredníctvom aplikácie Hopin zviezť v jednom zo zatiaľ ôsmich e-taxíkov Kia Soul EV. Spoločnosť v budúcom roku bude pokračovať vo svojej “Misii bez emisií”. Plánuje ďalšie rozširovanie služieb e-mobility a je pripravená pomôcť v ich rozšírení aj do iných miest Slovenska. “Služby e-mobility majú veľký zmysel pre životné prostredie v našich mestách, ale na ich rozvoj treba veľa energie v oboch významoch slova. Tú nám dodáva aj náš partner v projektoch ZSE a veríme, že sa nám podarí nadviazať úspešnú spoluprácu s novým vedením slo­venských miest”, povedal Marcel Lukačka, spolumajiteľ skupiny GO4.

 

Kompletné vydanie ročenky ELEKTROMOBILITA 2019 vo formáte PDF

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobilita projekt Voltia up! City eAlpha GO4

Pridať komentár