ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Radar, ktorý vás bude namiesto kamery sledovať vo vašom aute

1

Izraelská spoločnosť Vayyar Imaging tvrdí, že má radarový čip, ktorý môže vytvoriť trojrozmerný pohľad na to, čo sa deje v aute, ale aj mimo neho. V súčasnosti sa však sústreďuje na zobrazenie kabíny auta, pretože regulačné orgány vyvíjajú tlak, aby do roku 2020 boli sledovacie systémy súčasťou kabíny.

Ostatní plánujú na túto úlohu použiť kamery vrátane infračervených. Použitie radaru vnútri auta je novinka. Ako to Vayyar robí? Predovšetkým umiestnil veľa funkcií na malý čip, ktorý by mohol byť skrytý v streche alebo palubnej doske.

Na čipe je 48 radarových vysielačov na frekvencii na 76 – 81 GHz, čo umožňuje použiť viac ako 2000 virtuálnych kanálov. Z nich 40 je pripojených na antény a ostatné sú rezerva. Týchto 40 lúčov sa rozremieta súčasne do interiéru automobilu a ich odrazy sa súčasne prijímajú.

Tento spôsob je známy ako MIMO (multiple in and multiple out). Čip obsahuje interný DSP na spracovanie signálu v reálnom čase. Výsledkom je 4D bodový model, ktorý umožňuje 4D vizualizácie s vysokým rozlíšením v reálnom čase v interiéri aj v exteriéri. Riešenie Radar on a Chip (ROC) sa dá ľahko integrovať do automobilu, čím sa znižujú celkové náklady a počet snímačov potrebných pre vozidlo.

Takýto systém by mohol detegovať napríklad mikrospánok vodiča, dych dieťaťa na sedačke v zadnej časti auta alebo iné varovné signály. Video zachytáva prípad, keď je predný spolujazdec príliš naklonený dopredu a prípadné aktivovanie airbagu by mu mohlo zlomiť krk.

A prečo používať radar namiesto kamier? Naskytujú sa hneď 4 odpovede. Predovšetkým bude stáť menej ako niekoľko tisíc dolárov, ktoré potrebujete na výkonnú stereokameru. Má záber na celú kabínu, nielen na konkrétne sedadlo. Môže vidieť aj cez prekážky, ktoré by zablokovali výhľad kamery. A napokon neposkytuje podrobnosti o tvárach ľudí, takže chráni súkromie.

Samozrejme, radar nemôže preniknúť cez všetko. Ako teda systém zvláda lúče odrazené od kovových častí? CEO spoločnosti Raviv Melamed pripúšťa, že to nie je jednoduché, ale Vayyar vyvinul algoritmy na „zrušenie“ týchto odrazov. „Dnes sme v tom najlepší,“ tvrdí.

Práve problém s kovmi je dôvod, prečo sa spoločnosť nepokúša použiť čip v kabíne na snímanie okolia auta. Na tento účel by sa na dvere auta alebo dopredu mohol umiestniť iný čip, presne taký, aký je použitý vo vozidle. Pri takomto umiestnení by mohol „vidieť“  až do vzdialenosti 100 metrov, takže by bol konkurenciou pre LIDAR. Je pravda, že LIDAR je presnejší snímač, ale radar firmy Vayyar by ho prekonával v nepriaznivom počasí.

Zdroj: spectrum.ieee.orgbusinesswire.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
radar kamera foto video doprava ochrana technika bezpečnosť

1 komentár

cipovanie reakcia na: Radar, ktorý vás bude namiesto kamery sledovať vo vašom aute

17.6.2019 12:06
a kedy uz konecne pride cipovanie ludi?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať