SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Raspberry Pi s UI dokáže rozpoznávať evidenčné čísla áut

Výskum a vývoj
1

Najnovší projekt inžiniera Roberta Luciana Chiriaca s Raspberry Pi dokáže detegovať evidenčné čísla vozidiel a čítať znaky s pomerne slušnou presnosťou. Pri správnom interpretovaní snímok z kamery do rozpoznateľného textu využíva strojové učenie. Primárna funkcia čítania poznávacích značiek sa spolieha na tri samostatné aplikácie (v projekte sa ich používa viac, ale tieto tri sú kritické).

Algoritmus detekcie objektov YOLOv3 vytvorí ohraničujúci rámček okolo každej poznávacej značky, ktorú zistí zo snímky z kamery.  Obrázok ohraničený rámčekom sa odošle do aplikácie CRAFT, ktorá deteguje text. Keď je identifikovaný každý znak na tabuľke, informácie sa odovzdajú CRNN (Convolutional Recurrent Neural Network), aby sa určil skutočný text.

Chiriac namontoval Raspberry Pi, modul GPS, 4G modul a kameru Pi na spätné zrkadlo svojho auta pomocou 3D tlačiarne, ktorú si sám navrhol. Kamera Pi je dokonca nastaviteľná pomocou otočného držiaka s guľovým kĺbom. Inžinier zdieľal tento projekt na Reddite začiatkom mesiaca, uverejnil aj blogový príspevok s úplným rozpisom konštrukcie projektu.

Zdroj: tomshardware.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
auto doprava umelá inteligencia AI

1 komentár

adkoo reakcia na: Raspberry Pi s UI dokáže rozpoznávať evidenčné čísla áut

26.3.2020 19:03
nechcem frajerit, ale toto som si urobil s kamerou rpi a kniznice opencv uz pred cca 3mi rokmi. Namontoval na plot a cele leto len tak zo zabavy zistoval cisla aut. aby toho nebolo malo, tak som detegoval aj rychlost auta. nebolo to ociachovane, ale fungovalo to... takze ste sem pustili vec ktora nie je vobec prevratna.

pre zaujimavost, prvykrat sa takyto system vyvyjal pred 25 rokmi na podnet policie v SAV na patronke, bolo to nasadene na moste lafranconi. Ako dlho neviem, ale videl som to pocas studia na vyske vo vyvoji.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať