SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Recenzia: Mio MiVue J85 - Nová generácia nastupuje

0

Spoločnosť Mio je medzi používateľmi už dlhší čas známa ako výrobca kvalitných navigácií a kamier do auta. My sme v minulosti viacero týchto kamier testovali a vždy patrili k tomu najlepšiemu na trhu. Tentoraz Mio prichádza s úplne novým konceptom kamier, ktoré už vôbec nemajú kontrolný displej, ale sú ovládané priamo cez aplikáciu smartfónu pomocou pripojenia Wi-Fi. Poďme sa teda pozrieť, ako sa táto koncepcia osvedčí a čo nové prináša. 

MiVue J85 je najvyšší zástupca radu J a od nižšieho modelu J60 sa líši predovšetkým rozlíšením videa. Ako som spomínal, kamera nemá žiadny displej, je koncipovaná na šírku a vďaka chýbajúcemu displeju je jej výška závislá iba od veľkosti objektívu. Kamera používa pripojenie cez Wi-Fi, vďaka ktorému môžete sledovať obraz z nej v reálnom čase, sťahovať do mobilného zariadenia videá a fotografie a takisto konfigurovať všetky funkcie kamery. Na bežnú činnosť však kamera nepotrebuje prepojenie s mobilným telefónom, pokiaľ je nastavená, pracuje úplne automaticky tak ako iné kamery – pri zapnutí auta sa kamera naštartuje a automaticky spustí záznam.

Správy o činnosti vám vydáva hlasovými povelmi, takže nemusí byť ani v zornom poli vodiča tak ako kamery s displejom. Toto je jedna z jej veľmi dobrých vlastností, pretože ju môžete mať umiestnenú za spätným zrkadlom, takže nijak nenarúša vaše zorné pole. Kamera okrem obrazu zaznamenáva aj zvuk, pokiaľ ho nevypnete. Na tele nájdete z ovládacích prvkov iba dvojicu tlačidiel. Jedno na zapnutie kamery alebo nútené vypnutie a zastavenie záznamu, druhé na vypnutie záznamu zvuku a na spustenie režimu párovania. Okrem toho sú tu iba tri stavové LED.

Vďaka tomu, že kameru možno namontovať za spätné zrkadlo na čelné sklo, je jej výhoda aj v tom, že z pohľadu iných vodičov je pomerne nenápadná. Umožňuje aj pripojenie zadnej kamery A30, vďaka čomu môžete mať súbežný záznam z prednej aj zadnej polosféry vozidla. Prístroj je vybavený vysokokvalitným snímačom Starvis CMOS od výrobcu Sony s optikou so svetelnosťou iba F 1,8. To znamená, že umožňuje slušný záznam aj za horších svetelných podmienok. Ako jediná kamera z ponuky výrobcu ponúka záznam až s rozlíšením 2848 × 1600 bodov pri 30 snímkach za sekundu a s dátovým tokom 20 Mb/s. Záznam sa ukladá vo formáte MPEG4 AVC. Kamera má vstavaný prijímač GPS aj 3-osový G senzor, ktorý registruje náhle zmeny pohybu auta a automaticky spustí núdzový záznam udalostí, ktorý je chránený proti prepísaniu.

Vďaka týmto senzorom si môžete v aplikácii MiVue manager prehrávať nahrané videá, pričom aplikácia zobrazuje všetky dostupné zaznamenané údaje, teda rýchlosť, smer pohybu, presnú polohu, ktorú si môžete nechať zobrazovať priamo na mape, a takisto údaje zo všetkých troch akcelerometrov. Záznamy sú v aplikácii zoradené podľa dátumu ich vytvorenia, takže ak hľadáte záznam z konkrétneho dňa, jednoducho si ho v kalendári nájdete a aplikácia zobrazí všetky uložené záznamy. Vďaka vstavanému pripojeniu Wi-Fi si môžete záznamy, ktoré sú uložené na pamäťovej karte v kamere, prezerať priamo v automobile na displeji svojho mobilného zariadenia. Tu si ich môžete aj stiahnuť do pamäte telefónu.

Vďaka mobilnej aplikácii možno stiahnuté videá zdieľať napríklad na sociálnych sieťach. Pripojenie Wi-Fi však umožňuje aj aktualizáciu firmvéru a dát v kamere. Okrem záznamu videa kamera ponúka aj ďalšie funkcie. Prvá z nich je predinštalovaná databáza radarov, takže kamera vás pri približovaní k statickému radaru na túto skutočnosť upozorní. Je vybavená aj hlasovým upozorňovaním na prekročenie rýchlosti, takže pri prekročení rýchlosti, ktorú máte nastavenú, dostanete hlasové upozornenie. Táto funkcia sa dá vypnúť. Okrem toho sú tu asistenčné systémy, ktoré pomôžu hlavne vodičom starších vozidiel. Kamera vám tak umožňuje podávať hlasové povely pri opustení jazdného pruhu, upozorňuje vás na príliš malú vzdialenosť od predchádzajúceho vozidla a takisto pri státí napríklad v kolóne alebo na semaforoch vás môže upozorniť, že vozidlo pred vami sa už pohlo. Ak tieto upozornenia nepotrebujete, môžete ich vypnúť.

Počas testovania sme nezaznamenali s kamerou žiadne väčšie problémy. Kvalita obrazu je jedna z najlepších, akú môžete v súčasnosti na autokamerách nájsť. Zorný uhol kamery je až 150 stupňov, čo dáva veľmi dobrý prehľad o situácii pred vozidlom. Zaujímavá je aj možnosť použitia prídavnej zadnej kamery, keď máte takmer 360-stupňový prehľad o situácii v prednej aj zadnej časti vozidla. Na ovládanie kamery sa používa aplikácia MiVue Pro app, ktorá je dostupná pre Android aj iOS.

V počítači môžete používať aplikáciu MiVue manager, ktorá umožňuje prehľadné prezeranie záznamov, ich triedenie a poskytuje všetky informácie, ktoré kamera zaznamenáva. Jedinú výhradu mám k pripojeniu Wi-Fi, ktoré, žiaľ, nie je celkom dotiahnuté a nadväzovanie spojenia pri príchode do auta alebo pri zapnutí aplikácie nie je automatické, ale musíte spojenie vždy znova zostaviť. Nie je to nič zložité, stačia na to asi 3 ťuknutia, ale mohlo to byť urobené lepšie a kamera by sa mohla pripájať hneď pri otvorení aplikácie. 

Verdikt: V súčasnosti jedna z najlepších kamier, ktorú môžete zohnať na trhu. 

Technické špecifikácie:
Snímač: Sony STARVIS IMX326, uhol záberu 150°, úložisko: podpora microSD do 128 GB, záznam audio + video 2.5K QHD 1600p, batéria 240 mAh, nabíjateľná, GPS, Wi-Fi, mini USB

Cena:140 EUR

+ Výborná kvalita obrazu, malé rozmery, zaujímavý dizajn, Wi-Fi, podpora zadnej kamery
- Wi-Fi sa nepripája automaticky

Hodnotenie: 
Video: 100
Výbava: 95
Ovládanie: 90
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 96

Tip redakcie: Výbava a kvalita obrazu

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
kamera foto video kvalita technika Android iOS app aplikácia smartfon WiFi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať