CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Robot poskladal Rubikovú kocku 10x rýchlejšie ako najrýchlejší človek

Technológie
4

Robot Mitsubishi Electric, ktorý bežne umiestňuje káble do motorov zariadení, ako sú klimatizácie, poskladal Rubikovu kocku vytvoril nový Guinnessov svetový rekord. Rubikova kocka je 3D puzzle, ktoré sa stalo veľmi obľúbeným na začiatku 80. rokov. Hádanka je vyriešená, keď je každá zo šiestich stien kocky jednofarebná.

Popularita Rubikovej kocky sa obnovila okolo roku 2000, keď sa opäť začali organizovať turnaje „speedcubing“. Ľudský rekord v riešení Rubikovej kocky je 3,13 sekundy a stanovil ho americký šampión Max Park v roku 2023. Robot Mitsubishi Electric skompletizoval rébus za 0,305 sekundy. Ako ukazuje video, ide doslova o okamih, keďže žmurknutie oka trvá priemerne 100 až 400 milisekúnd.

Robot s názvom TOKUI Fast Accurate Synchronized Motion Testing Robot (skrátene TOKUFASTbot) prekonal rekord vďaka svojmu rotačnému mechanizmu, ktorý dokáže vykonať 90-stupňovú rotáciu za 0,9 milisekundy a spolieha sa na servomotory Mitsubishi Electric reagujúce na signál a vlastný algoritmus AI na rozpoznávanie farieb.

Na rozdiel od humanoidných robotov TOKUFASTbot nie je navrhnutý pre krásu. Je „každodennou úlohou“ je zlepšiť výrobu motorov pre zariadenia, ako sú klimatizácie a ventilátory. Vytvorenie svetového rekordu malo demonštrovať jeho technické schopnosti pri dosahovaní vysokorýchlostných, vysoko presných vinutí, ktoré sú kľúčové na zvýšenie produktivity a účinnosti motorov.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Cisla reakcia na: Robot poskladal Rubikovú kocku 10x rýchlejšie ako najrýchlejší človek

31.5.2024 15:05
Zdravim redakciu a autora. Klikol som video a ukazuje tam cas 0,204 sekundy. Odkual ste prisli ku cislu 0,305 sekundy?
Reagovať

Cisla reakcia na: Robot poskladal Rubikovú kocku 10x rýchlejšie ako najrýchlejší človek

31.5.2024 15:05
Zdravim redakciu a autora. Klikol som video a ukazuje tam cas 0,204 sekundy. Odkual ste prisli ku cislu 0,305 sekundy?
Reagovať

kLacko a kHubinsky, nacase aby bolo po vas a odpad co pisete si zoberte do hrobu reakcia na: Robot poskladal Rubikovú kocku 10x rýchlejšie ako najrýchlejší človek

30.5.2024 15:05
kLacko a kHubinsky, nacase aby bolo po vas a odpad co pisete si zoberte do hrobu
Reagovať

RE: kLacko a kHubinsky, nacase aby bolo po vas a odpad co pisete si zoberte do hrobu reakcia na: kLacko a kHubinsky, nacase aby bolo po vas a odpad co pisete si zoberte do hrobu

31.5.2024 10:05
Ty sa choď dať liečiť, evidentne s tebou nie je niečo v poriadku. Zrejme sa cítiš byť ublížený a teraz dávaš celému svetu pocítiť ako ťa to bolí. Chudáčik maličký, pofúkame ti bobíčko.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať