Robotické vozidlo doručí jedlo objednané z reštaurácie

1

Startup Refraction spustil v meste Ann Arbor (Michigan, USA) pilotný program služby na donášku jedla prostredníctvom autonómnych vozidiel. Autonómnym vozidlom sa rozumie trojkolesový robotický potravinový box, ktorý dokáže jazdiť rýchlosťou až 24 km/h. Pilotný program je obmedzený na ľudí, ktorí žijú vo vzdialenosti do 4 km od reštaurácie, kde si možno objednávať. Autonómne vozidlo, ktoré vyvinul startup, sa dosť odlišuje od vozidiel iných spoločností.

Má tri kolesá, dve vpredu a jedno vzadu, pričom všetky pripomínajú kolesá bicykla. Vozidlo je vysoké asi 1,5 metra, dlhé 1,37 metra a široké asi 0,9 metra. Dizajn s tromi kolesami umožňuje dosiahnuť nižšiu hmotnosť (zhruba 45 kg), čo v konečnom dôsledku pomáha skrátiť brzdnú dráhu na 1,5 m pri rýchlosti okolo 20 km/h. Na navigáciu počas autonómnej jazdy používa robotické vozidlo okrem radarových a ultrazvukových senzorov vrátane lidaru aj 12 kamier.

Senzorová výbava pre jedno vozidlo vychádza na 4500 dolárov. Táto suma by sa však mala pri postupnom rozširovaní podnikania spoločnosti znižovať. Vozidlo nazývané REV-1 sa dá diaľkovo ovládať a monitorovať. Nechýba ani možnosť núdzového vypnutia na diaľku, ale CEO startupu Matthew Johnson-Roberson hovorí, že zatiaľ sa počas testovania nevyskytli nijaké problémy. REV-1 sa správa podobne ako motocykel. Nejazdí po chodníkoch, ale v jazdnom pruhu vyhradenom pre cyklistov.

No vďaka rýchlosti 24 km/h môže jazdiť aj v pruhu pre automobily. Keď robot dorazí na miesto určenia, zaparkuje na voľnom parkovacom mieste a pošle osobe, ktorá urobila objednávku, text s kódom na otvorenie dverí a prístup k jedlu. Pretože doručuje len do vzdialenosti 4 km, jedlo by malo byť dostatočne teplé.

Podobný doručovací robot predstavila aj americká spoločnosť Starship Technologies. Ten doručuje jedlá v mnohých univerzitných kampusoch po celej krajine. Aj spoločnosť Postmates testuje vlastný autonómny doručovací systém Serve v San Franciscu. Startup Refraction má zatiaľ v prevádzke iba päť vozidiel, v budúcom roku však plánuje ich počet zvýšiť na 10 až 12.

Zdroj: caranddriver.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj auto doprava

1 komentár

Roboticke vozidlo reakcia na: Robotické vozidlo doručí jedlo objednané z reštaurácie

4.1.2020 12:01
Preco to musi vypadat tak seredne?
Reagovať

Pridať komentár