SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Samsung 65QN90D / Centrum vašej domácnosti

0

Samsung pre modelový rok 2024 znovu inovoval svoju ponuku televízorov, a tak sa dostávame zase o krôčik bližšie k dokonalosti. Na test mi tentoraz dorazil model Samsung 65QN90D, ktorý je momentálne vlajkovou loďou medzi 4K QLED televízormi výrobcu. Ponúka vysokú kvalitu obrazu, skvelý herný výkon a množstvo nových technológií a zlepšení, čím sa radí medzi top modely na trhu. Aj keď nejde o vrcholový model v ponuke Samsungu, stále predstavuje atraktívnu voľbu pre náročných zákazníkov.

SAMSUNG 07M Advertisement

Televízor prichádza s elegantným a jednoduchým dizajnom s takmer bezrámovým osadením displeja, ktorý obklopuje iba úzky tmavosivý kovový rámik. Stojí na širokej šesťuholníkovej základni z tmavého kovu s relatívne úzkou nohou na zadnej strane, čo vytvára dojem, že obrazovka sa vznáša. V dolnom pravom rohu obrazovky je malý obdĺžnikový výstupok, ktorý obsahuje senzor na diaľkové ovládanie, aj keď diaľkový ovládač môže byť pripojený aj bezdrôtovo cez bluetooth. Na rozdiel od niektorých iných modelov QN90D nemá samostatný OneConnect box, ale je osadený konvenčnou súpravou portov na pravej strane zadnej časti televízora. Toto riešenie je štandardné pre väčšinu televízorov, tu však k nemu mám trocha výhrady. Výrobca sa, samozrejme, snaží dosiahnuť čo najmenšiu hrúbku televízora, čo sa mu aj darí. Daňou za to je však blok konektorov zapustený v profile televízora s vývodmi do boku. To si vyžaduje napríklad použitie eternetového kábla s nízkoprofilovým konektorom, prípadne sa musíte spoľahnúť na Wi-Fi. Pri pripájaní káblov HDMI tiež treba na to myslieť a vyhnúť sa hrubým high-end káblom. Inak je však pripojenie v pohode. V portovej výbave nájdete štyri porty HDMI (jeden s podporou eARC), dva porty USB, eternetový port, optický audiovýstup, konektor na anténu/káblovú televíziu a 3,5 mm port EX-Link na integráciu do domáceho kina. Televízor je poháňaný najnovšou generáciou dosiaľ najvýkonnejšieho 4K procesora Samsung NQ4 Ai Gen2 s 20 neurónovými sieťami. Procesor zabezpečuje dokonalejší upscaling aj z nižších rozlíšení, má lepšie spracovanie obrazu s dokonalejším potlačením šumu, inteligentným riadením zaostrenia a lepším podaním tmavých odtieňov. Vysoký kontrast zaručuje zlepšená technológia lokálneho podsvietenia Quantum Matrix. Televízor pracuje s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Podporuje HDR obsah v HDR10, HDR10+ a hybrid log gamma (HLG), stále však bez Dolby Vision. Napriek tomu je obraz výborný, s vysokým jasom, ktorý dosahuje až 247 nitov v režime SDR a 619 nitov v HDR so špičkami na 18 % plochy až 1250 nitov. V balení dostanete pokročilý diaľkový ovládač Eco Remote, ktorý možno nabíjať solárnou energiou alebo cez USB-C a umožňuje aj hlasové ovládanie. Za kvalitou obrazu nezaostáva ani zvuk. Ten je tu pod taktovkou Dolby Atmos v konfigurácii 4.2.2 kanálov s výkonom 60 W. Zvukový diel podporuje spoluprácu s externými soundbarmi technológiou Q Symphony aj technológiu sledovania zvuku OTS+.

Samsung QN90D rovnako ako všetky televízory tejto značky využíva operačný systém Tizen. Systém je bohatý na funkcie, ale jeho dizajn môže byť miestami frustrujúci. Podporuje všetky hlavné streamovacie služby vrátane Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, ­Netflix a YouTube. Platforma podporuje aj Apple ­AirPlay a Miracast/WiDi, čo umožňuje pripojenie zariadení ako iPad, iPhone alebo Windows PC. Vstavaná je aj podpora pre Amazon Alexa, čo umožňuje hlasové ovládanie televízora. Pridané boli viaceré služby, ktoré umožňujú ťažiť z najnovších inovácií značky a užívať si bezproblémovú konektivitu medzi zariadeniami v každodennom živote. Nová platforma pre prepojené zážitky Samsung Daily+ je centrom pre domáce aktivity. Ponúka širokú škálu služieb a funkcií – od osobného tréningu cez videohovory až po riešenia pre vzdialený PC/Mac – v jednom jednoduchom rozhraní. Všetky nové aplikácie a služby sú ľahko ovládateľné pomocou doplnku SmartThings Mobile, ktorý premení smartfón na multifunkčný diaľkový ovládač, ktorý používateľom poskytuje väčšiu kontrolu nad ich obrazovkami. S jednoduchým vyskakovacím rozhraním a prispôsobiteľným používateľským rozhraním poskytuje aplikácia pohodlie a zlepšenú dostupnosť.

Ako som už spomenul, televízor ponúka kvalitný, dobre vykreslený obraz s dobre definovanými úrovňami čiernej. Je vynikajúci na hranie hier s panelom 120 Hz, ktorý podporuje až 144 Hz s variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR) a AMD FreeSync Premium Pro. Samsung QN90D má bluetooth na pripojenie herného ovládača k televízoru, podporuje len starší štandard Wi-Fi 5, a nie novšie štandardy Wi-Fi 6 alebo 6E, pri bežnom používaní to však veľmi nepostrehnete.

Nový Samsung QN90D je kvalitný televízor so širokou škálou veľkostí obrazovky a relatívne rozumnou cenou. Ponúka vynikajúci kontrast, silný farebný výkon aj množstvo funkcií, ktoré oslovia hráčov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz a zvuk, dizajn, výbava, všetky porty HDMI 2.1, 144 Hz, konektivita, smart funkcie 
- Stiesnenejší priestor na konektory

PARAMETRE:

Samsung 65QN90D: displej: 65" Neo QLED Quantum HDR+ s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), 120 Hz, obrazový procesor NQ4 AI Gen2 Processor, OS Tizen, vstupy: 4× HDMI 2.1 (4K 144 Hz), podpora eARC, 4× USB 2.0, integrované Wi-Fi 5, bluetooth 5.2, zvukový výkon 60 W, 4.2.2, Q Symphony,  tuner DVB-T/T2/C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, spotreba 90 W typická, 285 W max., menej ako 0,5 W stand-by, rozmery so stojanom 1446,3 × 891,3 × 270,6 mm, hmotnosť so stojanom 27,5 kg

Cena: 2499 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať