Šancu pre mladých Slovákov rozvíjať inovatívne riešenia využili aj študenti s projektom Zabudnuté deti v aute

2

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) pomáha malým a stredným podnikom na Slovensku rásť a rozvíjať sa. Využíva na to model hybridného financovania, ktorý spája verejné financie so súkromnými. Pomohol aj študentom Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade s ich projektom „Zabudnuté deti v aute“, ktorí oslovili ÚPVII so žiadosťou o pomoc pri hľadaní investorov.

Šesť slovenských firiem nedávno absolvovalo tréningový program Innovation Leaders Open Gate v izraelskom akcelerátore SIT4F. Ten firmám pomohol rozvíjať svoje inovatívne riešenia, poskytol im know-how, licencie či technológie a vďaka nemu sa následne budú vedieť jednoduchšie presadiť na zahraničných trhoch. Svoje riešenia zástupcovia firiem prezentovali na záver programu na tzv. Demo day pred odbornou porotou a investormi. 

Okrem nich sa na tomto podujatí odprezentovali aj študenti z Popradu, ktorí svojim projektom zaujali a priniesli si množstvo skúseností a inšpirácií, ktoré chcú zapracovať do svojho podnikateľského plánu. Hlavným prvkom projektu je špeciálny snímací čip uložený v popruhoch na detskej sedačke a na sedadle vodiča, ktorý bude slúžiť na to, aby rodičia už viac nezabúdali svoje deti v aute. Reagujú tak na neustále sa zvyšujúci počet týchto prípadov, ktorým chcú svojim nápadom predchádzať. Podľa autorky projektu Dominiky Liptákovej až 90 percent ľudí nemá zabezpečené auto tak, aby tam dieťa nenechali. Spúšťačom celého projektu bolo, že nám je ľúto, keď deti takto umierajú. 

Akcelerátor v Tel Avive bol určený pre šesť slovenských firiem a ich inovatívne nápady. Zúčastnili sa na ňom tie podniky, ktoré uspeli vo výzvach ÚPVII zameraných na oblasti priemyslu 4.0, kybernetickej bezpečnosti a biotechnológie. 

Jednou z nich je spoločnosť Biomedical Engineering, ktorá vyrába špeciálne implantáty pre dlhodobú invazívnu chirurgiu. Vyvinula napríklad prvý tvárový implantát vyrobený 3D tlačou v strednej Európe, ktorý lekári už aj úspešne implantovali.

„Samotní lekári sú nadšení tým, čo ponúkame, o naše implantáty majú záujem. Našou ambíciou je otvoriť sa viac trhu, a to práve aj prostredníctvom akceleračného programu. A chceme ísť ďalej,“ povedal Pavol Sedlačko zo spoločnosti.

„Z popradských študentov sa čoskoro môžu stať takisto globálni hráči tak, ako z tejto spoločnosti, ktorá tiež začínala na škole a dnes patrí medzi svetovú špičku vo výrobe implantátov,“ zdôraznil podpredseda vlády. ÚPVII v spolupráci s akcelerátormi pokračuje ďalej – s americkým Centrom pre inovačné technológie vo Virgínii, aj s SIT4F v Tel Avive. V rámci amerického akcelerátora uspeli vlani dve firmy. Išlo o riešenie digitálnej platformy na vizualizáciu urbanistického plánovania spoločnosti Damalis a riešenie pre bezpečné rezidentské parkovanie spoločnosti GOSPACE.

Koncom júna zverejnil ÚPVII ďalšie dve dvojfázové výzvy na podporu dvoch inovačných zoskupení a ôsmich inovatívnych firiem v celkovej výške 830 000 eur. Tentokrát ide o dvojfázovú výzvu, pomoc bude nasmerovaná nielen na startupy, malé a mikrofirmy, ale aj na podporu inovatívnych zoskupení- Pod týmto výrazom sa skrýva pomoc slovenským inkubátorom a akcelerátorom. Viac informácií o výzvach sa nachádza na stránke ÚPVII na https://www.vicepremier.gov.sk/sekcie/investicie/podpora-inovacii/index.html.

 

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Richard Raši ÚPVII deti v aute

2 komentáre

? reakcia na: Šancu pre mladých Slovákov rozvíjať inovatívne riešenia využili aj študenti SPŠ v Poprade s projektom Zabudnuté deti v aute

14.7.2019 22:07
Clanok patri do sekcie PCRplus? To snad nie.
Reagovať

RE: ? reakcia na: ?

15.7.2019 08:07
Článok je zaradený v sekciách Startupy a Inovácie.
Reagovať

Pridať komentár