HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Siete Wi-Fi v budúcnosti: bez hesiel, bez hľadania hotspotov a bezpečné

Bezpečnosť
0
Siete Wi-Fi sú čoraz populárnejšie, môže za to aj neustály rozmach inteligentných telefónov a tabletov. Problémom však ostáva ich bezpečnosť, resp. proces pripájania. Obvykle využívame najmä súkromné siete Wi-Fi, prípadne hotspoty v kaviarňach alebo reštauráciách. Mobilní operátori však chcú tento trend zmeniť, rovnako aj spôsob, ako budeme Wi-Fi hotspoty využívať.

wifi_272.jpg

Na bezpečnejších a pohodlnejších sieťach Wi-Fi pracuje niekoľko organizácií. Wireless Broadband Alliance je skupina mobilných operátorov, ktorá spolupracuje s výrobcami hardvéru a sieťovej infraštruktúry (napr. Cisco). Ich snahou je vybudovať siete Wi-Fi ďalšej generácie, ktoré poskytnú podobné zabezpečenie ako mobilná sieť, a to vrátane autentifikácie SIM karty. Tento projekt sa označuje názvom Next Generation Hotspot a momentálne ho testuje približne 50 telekomunikačných operátorov na celom svete.

Ďalšia organizácia Wi-Fi Alliance sa spojila s výrobcami telefónov a tabletov. Ich spoločný projekt má názov Passpoint - v podstate ide o softvérovú utilitu, ktorá dokáže rozpoznať hotspoty ďalšej generácie a automaticky k nim pripojí zariadenie používateľa. Passpoint je bližšie predstavený v priloženom videu.

V ideálnom prípade by sa tak v blízkej budúcnosti mal zmeniť spôsob, ako budeme využívať siete Wi-Fi. Používateľ sa už nebude prihlasovať pomocou hesiel, nebude musieť hľadať ten správny hotspot, nebude sa ani musieť báť o zabezpečenie verejnej siete Wi-Fi. Namiesto toho bude pripojenie k Wi-Fi automatizované a okamžité - ak napr. budete sledovať video na internete, prechod z mobilnej siete do Wi-Fi by ste nemali nijako pocítiť, čo sa prípadných výpadkov spojenia týka.

Takýto koncept je zaujímavý aj pre mobilných operátorov - mobilné siete v poslednom čase generujú čoraz väčšiu dátovú prevádzku. Ak dokážu hotspoty ďalšej generácie znížiť zaťaženie mobilných sietí, pre operátorov to bude iba plus. Nehovoriac o tom, že v ideálnom prípade bude používateľ aj naďalej využívať služby svojho operátora, jeho sieť Wi-Fi. Mobilní operátori v tejto súvislosti rokujú aj o roamingových partnerstvách. Je otázne, aké budú ceny za prenos dát v roamingovej sieti Wi-Fi, no azda nižšie, ako to je momentálne v prípade mobilného internetu.

Na Slovensku zatiaľ siete Wi-Fi mobilných operátorov nie sú také rozšírené, no v zahraničí operátori kupujú povolenie na inštaláciu siete, kdekoľvek to je len možné. V tejto súvislosti spomeňme, že sieť Wi-Fi amerického operátora AT&T zaznamenala počas minulého roka dovedna 2,7 miliardy pripojení.


Zdroj: techhive.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať