SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Skladací displej s vysokým rozlíšením, ktorý sa dá aj rozťahovať a stláčať

0

V elektronike sa už objavujú skladacie, rolovateľné a ohýbateľné displeje. Teraz však spoločnosť LG Dispaly odhalila prvý displej s vysokým rozlíšením, ktorý sa dá natiahnuť, skrútiť a zložiť počas používania.
Prototyp spoločnosti je 12-palcový displej vyrobený z typu kremíka používaného v kontaktných šošovkách, ktorý tvorí pružný filmový substrát s mikrodiódami LED ako zdrojom svetla.

Má rozlíšenie 100 ppi, čo je približne toľko, ako majú mnohé monitory a televízory, a zobrazuje v plnofarebnom RGB. Podobne ako v prípade inej rozťahovateľnej elektroniky majú vodiče vnútri tvar písmena S namiesto rovnej čiary, čo im umožňuje viesť elektrickú energiu aj pri rozťahovaní alebo stláčaní.

V tomto prípade sa displej môže natiahnuť o ďalších 20 % svojej pôvodnej dĺžky alebo o ďalších 5 cm. Nie je to veľa, keďže predchádzajúce pokusy, napríklad od spoločnosti Royole, uvádzali 130 % rozťažnosť, ale táto spoločnosť zatiaľ vyrobila len menší prototyp s nižším rozlíšením. Už sme videli telefóny so skladacími displejmi, televízory, ktoré sa dajú zrolovať, keď sa nepoužívajú, a monitory, ktoré možno ručne ohýbať do rôznych uhlov.

Nová rozťahovateľná obrazovka spoločnosti LG Display by mohla nájsť využitie aj v týchto druhoch aplikácií, ale aj v nositeľných zariadeniach, prípadne by mohla byť pripevnená na zakrivené povrchy, ako sú vozidlá, lietadlá, nábytok a pod. Na technológii rozťahovateľného displeja spoločnosti LG Display je ešte stále čo zlepšovať, ale to sa nepochybne stane počas procesu komercializácie.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať