PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Škodlivý softvér sa dá nahrať do iPhonu aj keď je vypnutý

Bezpečnosť
1

Najnovšia verzia iOS umožňuje nájsť iPhone, aj keď je vypnutý. Je to preto, že aj vo vypnutom iPhone niektoré čipy zostávajú zapnuté, čo umožňuje telefónu stále vysielať signál, aby ho bolo možné nájsť. Skupina vedcov z Technickej univerzity v Darmstadte v Nemecku teraz zistila, že jeden z týchto čipov, (ten, ktorý umožňuje pripojenie cez bluetooth) možno zneužiť a hacknúť na inštaláciu škodlivého softvéru do telefónu, aj keď je vypnutý.

Výskumníci v dokumente  zverejnenom na predtlačovom serveri arXiv uviedli, že sa im podarilo preukázať, že na bluetoothový čip možno nainštalovať škodlivý softvér. Tím zdôrazňuje, že hackeri by museli najprv hacknúť iPhone a uskutočniť jailbreak, aby mohli získať prístup k čipu bluetooth a využiť ho. No hackerom, ktorí už prevzali kontrolu nad telefónom, by hacknutie čipu bluetooth umožnilo prístup k ďalším miestam na zhromažďovanie údajov, ktoré by im boli k dispozícii, aj keď je telefón vypnutý.

Výskumníci v dokumente vysvetľujú, že čip pre bluetooth, ako aj NFC čip, ktorý sa používa napríklad na platbu cez Apple Pay, a ultraširoké pásmo UWB, ktoré sa spolu s bluetooth používa na využitie iPhonu ako kľúč od auta) pracujú aj pri vypnutom telefóne v režime, ktorý výskumníci nazývajú Low-Power Mode, pričom poznamenávajú, že „sa líši od úsporného režimu, ktorý je indikovaný žltou ikonou batérie“.

Výskumníci dospeli k záveru, že implementácia tohto režimu nízkej spotreby spoločnosťou Apple v konečnom dôsledku zvyšuje bezpečnosť používateľov, pretože umožňuje nájsť stratený alebo ukradnutý telefón, aj keď je vypnutý. Keďže sú však bezdrôtové čipy stále zapnuté, predstavujú aj novú hrozbu. Autori článku napísali, že zistené problémy oznámili spoločnosti Apple, ale tá na ne zatiaľ nereagovala.

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Re reakcia na: Škodlivý softvér sa dá nahrať do iPhonu aj keď je vypnutý

19.5.2022 13:05
Takže už nemusím platiť za developerský účet u Apple keď chcem používať vlastnú appku? To je sqelé.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať