SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Slovák predstavil autonómne datacentrum budúcnosti. RoboNodes má výrazne zvýšiť efektivitu datacentier.

Technológie
1

Energia potrebná pre chod datacentier sa z roka na rok zvyšuje čo predstavuje jednu z veľkých výziev pre spomalenie globálneho oteplovania. RoboNodes je inovatívne riešenie na zvýšenie efektivity a využitie odpadového tepla.

V dnešnom typickom datacentre sa studený vzduch privedie do serverovne a tisíce malých ventilátorov v serveroch prefukujú vzduch cez servery. Horúcy vzduch vychádzajúci zo serverov sa zmiešaním zo studeným vzduchom stratí. V lepších prípadoch sú studené a teplé uličky oddelené, no àni toto riešenie nie je zďaleka efektívne.

RoboNodes pozostáva z atypického servera a racku. Vzduch, ktorý sa používa na chladenie je kompletne izolovaný od vzduchu v serverovni, čo znamená, že sa zachytáva všetko teplo, ktoré sa je následne možné použiť na vykurovanie budov alebo prerobiť naspäť na elektrickú energiu. Výslednú telplotu je možné regulovať vzduchovými ventilmi, aby sa nestalo, že niektorý zo serverov sa chladí viac ako je potrebné.

V prípade ak akýkoľvek server zlyhá, celý server sa vymení robotizovaným vozidlom. Výhoda tohto riešenia je, že v serverovni nemusí byť žiadny personál a datacentrá je možné roztrúsiť na viac menšich lokalít. RoboNodes môžu byť umiestnené aj na chladných miestach ďaleko od civilizácie a kompletne spravované na diaľku.

Vzduch ide z dola hore cez 8 serverov. Ventil, ktory sa nachadza v kazdom stlpci serverov riadi pretok vzducu a tak vyslednu teplotu vzduchu.

Inovátor Zsolt Szabo si dal urobit patent search, ktorý potvrdil, že nie je to patentované a aktuálne má podané dva patenty v USA a v rámci jeho firmy PayPerHost LLC ide robiť prototyp. Verí, že všetky datacentrá budú vyzerať v budúcnosti takto. 

Zobrazit Galériu
autonomne dáta centrum RoboNodes

1 komentár

Slovenčina reakcia na: Slovák predstavil autonómne data centrum budúcnosti. RoboNodes má výrazne zvýšiť efektivitu data centier.

23.7.2016 17:07
"vzduchovnýmy ventilmy"??
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať