CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Slovenskí stredoškoláci sa dostali do svetovej Top 10 s projektom Vodíkového domu

Tlačové správy
0

Na medzinárodnej súťaži FIRST Global v Singapure obsadili celkovo 62. miesto zo 190 zúčastnených krajín

Len pred pár dňami sa slovenská reprezentácia študentov stredných škôl vrátila z medzinárodnej súťaže FIRST Global, ktorá sa tento rok konala v exotickom Singapure.  V konkurencii škôl zo 190 zúčastnených krajín sa v robotickej súťaži celkovo umiestnili na 62. mieste. S ich projektom Vodíkového domu sa už dostali medzi 10 najlepších krajín sveta, Podarilo sa im tiež získať viacero ďalších ocenení.

„Tím Slovensko na tohtoročnom FIRST Global Singapure dokázal svoj talent a konkurencie schopnosť na svetovej úrovni. Získali sme ocenenia za kvalitnú prezentáciu tímu na sociálnych sieťach a za dodržiavanie vysokej úrovne organizácie práce a bezpečnosti. S naším inovačným projektom Vodíkového domu sme postúpili do svetovej Top 10 druhýkrát po sebe. A aj keď sa nám vďaka technickým ťažkostiam nedarilo v robotickej hre, dokázali sme vďaka kvalitnej príprave a konzistentným výkonom dosiahnuť 62. miesto zo 190 zúčastnených krajín,“ konštatuje Adam Kukla, predseda FIRST Global Slovakia, o.z.

Tento rok Slovensko reprezentovali študenti zo SPŠ Technickej v Trnave, ktorí sa v lete prebojovali slovenským kolom FIRST Global s ich robotmi. V Singapure bodovali hlavne s ich projektom Vodíkového domu, ktorý by bol energeticky plne sebestačný a obnoviteľný.

„V jednej oblasti tím Slovensko predsa len zaostával - a to je nízka angažovanosť žien a znevýhodnených komunít na celoslovenskom kole a aj v tíme reprezentujúcom krajinu. Jednou z našich priorít sa stáva snaha o čo najväčšie zapojenie žien a znevýhodnených komunít v budúcom ročníku súťaže,“ dodáva A. Kukla.

Zástupcovia FIRST Global Slovensko sa týmto chcú poďakovať viacerým spoločnostiam a inštitúciám. Bez partnerov by nebolo možné pokračovať v ich aktivitách dlhodobo na tak vysokej úrovni. Preto, prakticky v cieľovej rovinke tohtoročných aktivít (a na štartovej čiare tých budúcoročných) chcú poďakovať a vyzdvihnúť úsilie každého z nich:

Vďaka podpore od Centra vedecko-technických informácií, Nadačného fondu Slovenská elektrizačná prenosová sústava pri Nadácii Pontis a Nadačného fondu Telekom a ENTER Programiády mohli žiaci prezentovať svoje schopnosti na veľmi kvalitnej celoslovenskej súťaži, ale tiež naše občianske združenie FIRST Global Slovakia, o.z. dostalo príležitosť na kvalitnú prípravu víťazov súťaže na celosvetové finále v Singapure.

Osobitne chceme vyzdvihnúť: 

  • Centrum vedecko-technických informácií za stabilnú podporu všetkých našich aktivít, za pomoc s organizáciou robotických tvorivých dielní aj s prípravou robotického exponátu pre Zážitkové centrum vedy Aurelium, ktorý bude už čoskoro spustený do prevádzky.
  • Nadačný fond Slovenská elektrizačná prenosová sústava pri Nadácii Pontis za silnú podporu celoslovenskej súťaže v robotike FIRTS Global Slovensko 2023 a za umožnenie organizácie podujatia a následného sústredenia na vysokej úrovni.
  • Nadačný fond Telekom a ENTER Programiádu za úžasný nápad podporiť náš program spojením podujatí finále ENTER Programiády a FIRST Global Slovensko 2023. Vytvorili sme tak nový formát podujatia, ktorý oslovil širokú skupinu žiakov a učiteľov, a zároveň prilákal spoločne viac ako 1 000 divákov prezenčne a online.

Ďakujeme našim partnerom:

  • BSH za stabilnú podporu a snahu o rozvoj robotiky na východe Slovenska. Vďaka podpore od BSH sme dokázali pomôcť so založením nového tímu FIRST Global na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach a zorganizovali tvorivé dielne pre školy podporené Košickým samosprávnym krajom v rámci konferencie SlovakiaTech.
  • Organizátorom konferencie SlovakiaTech za každoročnú príležitosť prezentovať naše aktivity v rámci Expa, za možnosť uskutočniť tlačovú konferenciu tímu Slovensko, ktorý nás reprezentoval na celosvetovom kole FIRST Global v Singapure a za vytvorenie priestoru na organizáciu tvorivých dielní - pre stredoškolákov so záujmom o robotiku a pre ženy, ktoré majú záujem o oblasť IT.
  • Strednej priemyselnej škole technickej v Trnave za výnimočnú podporu tímu Slovensko, ktorého traja členovia sú žiakmi SPŠ. Ďakujeme za vytrvalý fundraising a oslovenie nových partnerov školy a tímu: Stellantis, Trnavský samosprávny kraj, Supratek, Bizzcom a RTC Technology Company. Vďaka vám to dokázali žiaci SPŠ technickej v Trnave dotiahnuť až do Singapuru.
  • Gymnáziu Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom za neúnavnú podporu tímu Slovensko, ktorého dvaja členovia sú žiakmi gymnázia. Ďakujeme za vytrvalý fundraising a oslovenie nových partnerov školy a tímu: Continental a Nadácia Tubapack. Aj vďaka vám sa dokázali žiaci Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom prepracovať až do medzinárodného finále v Singapure.
  • Stavbig, s.r.o. za stavbu herných arén na celoslovenské kolo FIRST Global, za dobrovoľnícku aktivitu a za pravidelnú podporu našej logistiky skladovaním, stavaním, opravovaním, prepravou našich herných robotických arén a dokonca aj prezentovaním našich aktivít. Väčšina týchto činností bola vykonaná bez nároku na odmenu.
  • XIAOMI Slovensko za podporu tímu Slovensko a stredoškolských robotických tímov, dodaním telefónov Xiaomi, POCO a Redmi, ktoré poslúžili ako riadiace stanice a kontrolné jednotky pre tímy zapojené do súťaže FIRST Global Slovensko 2023.
  • Fitcubator, za poskytovanie priestorov na našu celoročnú logistiku a činnosť a za možnosť organizovať sústredenia slovenského reprezentačného tímu v robotike. Ďakujeme za intenzívnu spoluprácu pri organizovaní regionálneho turnaja a festivalu robotiky pre žiakov vo veku 6-16 rokov FIRST LEGO League Challenge a Explore.

 

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať