SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Smart hodinky Huawei Watch 3 Pro s operačným systémom Harmony OS

1

Tretia generácia smart hodiniek Huawei sa vo verzii Pro môže pochváliť robustným a zároveň elegantným titánovým puzdrom, zafírovým sklíčkom a keramickou tvarovanou spodnou časťou, vynikajúcou senzorovou výbavou a novým operačným systémom. Implementácia v týchto hodinkách bola mojím prvým kontaktom s Harmony OS, avšak názor na tento operačný systém si budeme môcť urobiť až keď bude k dispozícii verzia pre smartfóny a tablety. Ovládanie hodiniek je intuitívne a dizajn používateľského rozhrania je atraktívny, no a keďže sa jedná o prvú verziu, tak som zistil aj niekoľko drobných nedostatkov, ktoré budú formou aktualizácií v ďalších verziách odstránené.

Videorecenzia

Dizajn a konštrukcia

Hrúbka 14 mm a hmotnosť 63 gramov naznačujú, že sa jedná o väčšie a robustnejšie hodinky, primárne určené na chlapskú ruku, avšak nosia sa pohodlne a väčšie hodinky v súčasnosti v móde aj pre dámy. Tie však zrejme radšej siahnu po menšom a o dva milimetre tenšom základnom modeli Huawei Watch 3.

Hodinky sú samozrejme vodotesné a odolajú tlaku 5 atmosfér. Odolnosť proti vode je deklarovaná do hĺbky 50 metrov. V praxi to znamená, že s nimi môžete plávať, pretože pri pohybe rúk vznikajú veľké hydrodynamické rázy.

Detail remienka a keramickej spodnej časti so senzormi

Väčšie rozmery si pravdepodobne vynútila batéria a tiež použitie otočnej korunky, ktorá musí mať taký priemer aby sa dala pohodlne otáčať a vo vnútri hodiniek musí byť mechanická súčiastka – rotačný enkodér, ktorá sníma otočenie a zatlačenie korunky. Huawei sa už tradične snaží upútať potenciálnych záujemcov dlhou výdržou batérie. Huawei Watch 3 Pro vydržia v štandardnom režime fungovať 5 dní a v režime šetrenia batérie až tri týždne. Pre zaujímavosť menší základný model Watch 3 má v štandardnom režime výdrž 3 dni a v režime dlhej výdrže 14 dní. Oproti predchádzajúcim modelom s dvojtýždňovou výdržou sa doba fungovania na jedno nabitie v štandardnom režime skrátila a v režime dlhej výdrže sa u verzie Pro predĺžila. Štandardný režim však v porovnaní s predchádzajúcimi verziami poskytuje podstatne viac funkcionality a v tejto oblasti nové smart hodinky od Huawei dostihli svojich najväčších konkurentov, čiže Apple a Samsung. Napríklad umožňujú do hodiniek inštalovať aplikácie z aplikačného obchodu Huawei App Gallery. Hodinky sa nabíjajú bezdrôtovo, v balení je bezdrôtová nabíjačka s magnetickým prichytením, avšak na nabitie môžete použiť akúkoľvek nabíjačku podporujúcu štandard Qi.

Detail zadnej steny a bezdrôtovej nabíjačky

Displej a používateľské rozhranie

AMOLED displej s priemerom 1,43 palca (36,3 mm) rozlíšením  466 x 466 pixelov má maximálny jas až 1000 nitov, takže údaje na displeji sú dobre čitateľné aj za jasného slnečného dňa. Priamo v hodinkách si môžete vybrať z ponuky 10-tich ciferníkov a mnoho ďalších dizajnov je v aplikácii Health v smartfóne, s ktorou sa hodinky párujú. Ja som sa spoľahol na to, že implicitne je nastavený najkrajší a najpraktickejší ciferník, tak som ho neplánoval zmeniť, avšak všimol som si, že k dispozícii sú dve jeho varianty, jedna zobrazuje v hornej časti tepovú frekvenciu a druhá počet prejdených krokov, tak som si vybral tú s krokmi.

Ovládanie pomocou otočnej korunky, ktorá sa dá aj zatlačiť je praktické, hlavne na listovanie dlhých zoznamov, napríklad ak si vyberáte aplikácie z App Gallery.  Implicitne sa po zatlačení korunky zobrazia ikony aplikácií usporiadané v štvorcovej matici, pričom otáčaním korunky sa tieto ikony zväčšujú a zmenšujú. Môžete si nastaviť aj zobrazovanie ikon klasicky ako zoznam pod sebou.  Funkcia spodného tlačidla sa dá meniť, implicitne je nastavené zobrazenie zoznamu športových aktivít. Aby ste mohli hodinky plnohodnotne ovládať, potrebujete ešte vybrať ikonu funkcie, či aplikácie. To musíte urobiť na dotykovom displeji. Taktiež návrat na predchádzajúcu úroveň hierarchickej ponuky budete realizovať gestom od ľavého okraja displeja doprava. Keď toto gesto urobíte na hlavnej obrazovke s ciferníkom, zobrazí sa aplikácia Počasie, avšak tá mala vo verzii softvéru, ktorú som testoval problém so zistením lokality.

Možnosti komunikácie

Hodinky môžete spárovať s akýmkoľvek smartfónom platformy Android aj iOS, samozrejme najlepšie sú zohrané so smartfónmi značiek Honor a Huawei. Štandardne sa predpokladá spárovanie hodiniek s aplikáciou Zdravie (Health), ktorá je v Huawei a Honor smartfónoch predinštalovaná a pre ostatné smartfóny je k dispozícii v Google Play. Hodinky sa taktiež dajú pripojiť aj k WiFi sieti 2,4 GHz. Pri zadávaní hesla siete som si všimol dobre vyriešenú virtuálnu klávesnicu a tešil som sa, že budem môcť odpovedať na správy priamo z hodiniek. Táto funkcia však zatiaľ nie je implementovaná, ale verím že v niektorej aktualizácii firmvéru sa tejto možnosti a taktiež možnosti preddefinovaných odpovedí dočkáme. Testoval som verziu Harmony OS 2.0.0 Hodinky sa dajú spárovať aj priamo zo slúchadlami, takže môžete prehrávať hudbu priamo z pamäti hodiniek, k dispozícii je 16 GB, avšak momentálne je pomerne zložité dostať do hodiniek vašu obľúbenú hudbu, avšak verím, že aj toto sa čoskoro vyrieši a pribudne aj možnosť počúvať hudbu z niektorej z populárnych streamovacích služieb.  Hodinky majú mikrofón aj reproduktor, takže na nich môžete prijať a zrealizovať hovor. Watch 3 Pro podporujú aj mobilné pripojenie pomocou eSIM, avšak len režim zdieľania rovnakého čísla v telefóne aj hodinkách. Takúto možnosť však naši operátori zatiaľ nepodporujú.

Aplikácie z App Gallery

Ponuka aplikácií v App Gallery je zatiaľ pomerne skromná a nie všetky aplikácie z aktuálnej ponuke budú pre vás užitočné, avšak treba si uvedomiť, že hodinky boli len teraz uvedené na trh a časom vznikne veľa zaujímavých a užitočných aplikácií. Ja som si nainštaloval a používal aplikáciu myTuner Radio, ktorá po zmene regiónu na Slovensko ponúka slovenské internetové rádiá a podcasty a taktiež Petal Mapy. Táto aplikácie funguje v spolupráci s rovnomennou aplikáciou v smartfóne a pri potulkách napríklad historickými centrami miest sa zobrazujú navigačné pokyny priamo na hodinkách, takže nemusíte držať smartfón v ruke, alebo ho každú chvíľu vyťahovať z vrecka.

Synergia hodiniek a smartfónu pri navigácii

Funkcie monitorovania

Hodinky umožňujú meranie niekoľkých fyziologických funkcií ako je tepová frekvencia, povrchová teplota tela, hodnota saturácie kyslíka v krvi SpO2, majú funkciu meranie stresu a analýzu spánku.

Kompas a inštalácia aplikácie Petal Maps z App Galery

Výsledok merania SpO2 a povrchovej teploty tela

Výsledok monitorovania spánku v aplikácii Zdravie

Nepodarilo sa mi zistiť na čo môže byť dobré meranie povrchovej teploty tela a ani či hodnota 33 stupňov, ktorú hodinky namerali mne je dobrá, alebo nie. Pomocou akcelerometra a gyroskopu dokážu merať počet krokov a tiež monitorovať viac než 100 rôznych športových a tréningových aktivít, takže Huawei Watch 3 Pro ocenia hlavne športovci a ľudia s aktívnym životným štýlom. Pri turistike určite oceníte aj výškomer na princípe merania barometrického tlaku a kompas. Hodinky vám budú asistovať aj pri športovaní vo vnútri, podporujú plávanie v bazéne, bežecký trenažér, viacfázový tréning, eliptický, či veslovací stroj. Pri cvičeniach pozostávajúcich z opakovania viacerých fáz vám hodinky dávajú pokyny cez vstavaný reproduktor. Upozornia vás aj na to, ako robiť aktuálne cvičenie efektívnejšie. Tréning, napríklad bežecký, je motivačne rozdelený na viac úsekov, počas ktorých sa strieda typ pohybu, napríklad rýchla chôdza, beh a šprint. Pri plávaní hodinky rozlišujú medzi krytým a otvoreným bazénom, prípadne vodnou plochou a merajú tempá, aj preplávanú vzdialenosť.

Verdikt: Elegantné inteligentné hodinky pre aktívnych ľudí.

Technické údaje: displej kruhový AMOLED 1,43" (466 × 466 px) 326 PPI; Úložný priestor: 16 GB Flash, 2 GB RAM;  batéria 455 mAh; rozmery: 48 x 49,6 x 14 mm; hmotnosť: 63 g (bez remienka). Cena 429 eur

+ prémiové materiály, dlhá výdrž batérie, komunikačné možnosti, sofistikovaná podpora tréningov

- treba doriešiť odpoveď na správy a kopírovanie hudby do hodiniek

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Watch 3 Smart hodinky športové hodinky

1 komentár

Drahé sú tie hodinky, málokto si ich môže dovoliť kúpiť :( 429€? Keby tak 29€ :) reakcia na: Smart hodinky Huawei Watch 3 Pro s operačným systémom Harmony OS

15.7.2021 17:07
Drahé sú tie hodinky, málokto si ich môže dovoliť kúpiť :( 429€? Keby tak 29€ :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať