SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

3D technológia, ktorá by mohla spôsobiť revolúciu v liečbe artrózy kolena

0

Nová technológia nazvaná kineziografia kolena mení spôsob, ako lekári liečia artrózu kolena. Artróza kolena je najbežnejšia u ľudí starších ako 60 rokov, postihuje však aj značnú časť mladších ľudí, dokonca aj vo veku nad 40 rokov. Pri tomto ochorení sa ochranná chrupavka v kĺbe časom opotrebúva, čo môže viesť k treniu kostí. Môže to mať za následok nesprávnu polohu kolenného kĺbu a zvýšenie tlaku na chrupavku.

Klinickí lekári v súčasnosti diagnostikujú osteoartrózu kolena vyšetrením a röntgenom a pomocou dotazníka a klinického pozorovania kolena hodnotia mechanickú dysfunkciu. Kineziografia kolena, ktorá bola komercializovaná v roku 2011 po 15 rokoch výskumu, predstavuje pre koleno to, čo elektrokardiogram pre srdce. Vykonáva sa pomocou postroja pripevneného k špecifickým oblastiam nohy na analýzu kolena, keď je v pohybe.

Pretože táto technológia meria trojrozmerný pohyb kolena v reálnom čase, ako aj rotácie, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, umožňuje posúdiť kĺb s vysokou presnosťou. Poskytnutím pohybovej analýzy, ktorá deteguje odchýlky od toho, čo sa považuje za normálny pohyb, umožňuje táto technológia zdravotníckym pracovníkom pochopiť zdroj tlaku na chrupavke.

Vďaka tejto technológie môžu odborníci ponúknuť personalizované ošetrenie zdroja problému, napríklad neuromuskulárne cvičenia, ktoré sa dajú vykonávať doma alebo pod dohľadom fyzioterapeuta alebo kineziológa. Podľa výsledkov klinickej štúdie uskutočnenej na 515 pacientoch je táto technológia veľmi sľubná.

Pacienti, ktorí podstúpili kineziografiu kolena a dostali individualizovanú starostlivosť, boli schopní napraviť niekoľko nameraných biomechanických dysfunkcií. Vedci navyše u týchto pacientov pozorovali väčšie zlepšenie funkčného stavu kolena v porovnaní s kontrolnou skupinou. Títo pacienti uvádzali menšiu bolesť a príznaky a cítili sa lepšie schopní vykonávať svoje každodenné činnosti.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať