SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Sound Blaster Katana V2 – soundbar so subwooferom nielen pre hráčov

0

Druhá generácia kvalitného a elegantného soundbaru a subwoferu spĺňa vysoké nároky na reprodukciu zvuku a hudby z počítača, hernej konzoly, televízora, prípadne iných zdrojov. Katana V2 je kompatibilná s počítačmi platforiem Windows aj MacOS a s hernými konzolami PS5, PS4, Xbox Series X a S, Xbox One a Nintendo Switch.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Modernizovaná Katana dizajnom aj kvalitou zvuku nadchne aj najnáročnejších hráčov a konzumentov multimédií, avšak nie je to zostava pre audiofilov. Vylepšenia sa týkajú výkonu, nových vysokotónových reproduktorov s látkovými kužeľmi,  displeja, signálových procesorov a podpory technológie Super X-Fi pre holografický priestorový zvuk cez slúchadlá. Signálový procesor podporuje 24-bitové vzorkovanie a dekóduje priestorový zvuk Dolby 5.1.

Hráči ocenia mód Scout, ktorý umožňuje podľa zvuku presnejšie identifikovať polohu objektov v hre, takže nepriateľov počujete skôr, než sa objavia vo vašom zornom poli. Dekodér Dolby Audio umožňuje vychutnať si kvalitný priestorový zvuk nielen pri hraní hier, ale aj pri sledovaní filmov na streamovacích platformách ako Netflix, Disney+, či Amazon Prime. Z používateľského hľadiska je významným vylepšením konektor na pripojenie slúchadiel na prednom paneli.

Rozmery a dizajn soundbaru sú  prispôsobené umiestneniu pod monitor. Šírka korešponduje so šírkou 27 palcového monitora. V prednej časti soundbaru je aj svetelný RGB pás.  

Telo z plastu je na hornej strane zosilnené kovovým panelom, ktorý určite prispieva aj odvodu tepla od výkonových stupňov. Tie sú len v soundbare, subwoofer je pasívny. K soundbaru je pripojený pomerne tenkým káblikom ukončeným konektorom RCA-Cinch. Skalný HiFi fanúšik by sa na hrúbku káblika pozrel trochu pochybovačne, no z hľadiska maximálneho trvalého prenášaného výkonu maximálne 80 W je z elektrikárskeho hľadiska všetko v poriadku.  Dĺžka káblika vás limituje čo sa týka umiestnenia, čiže maximálnej vzdialenosti subwooferu od soundbaru.

Soundbar má dve dvojice akustických meničov, väčšie stredové s priemerom 63 mm vyžarujúce smerom nahor a menšie výškové s priemerom 19 mm nasmerované dopredu. Sú takmer pri okrajoch, takže báza stereofónneho posluchu je dostatočne široká.  Basy reprodukuje 165 mm akustický menič na bočnej strane subwooferu. Basreflexový otvor subwooferu je smerovaný dopredu, čo zjednodušuje jeho umiestnenie, takže zadná strana subwooweru môže byť tesne pri stene. Pre čo najlepšie vyžarovanie basov odporúčame umiestniť subwoofer niekam na podlahu ku stene, alebo ešte lepšie do rohu miestnosti, ale tak aby reproduktor na boku skrinky smeroval dovnútra miestnosti.  Pozornejší pohľad na plexisklový panel s displejom prezradí dve dierky za ktorými sú mikrofóny, ktoré môžete využívať napríklad pri videohovoroch. Mikrofóny sa využívajú aj v režime automatického nastavenia hlasitosti.

K dispozícii máte 3,5 mm audio vstup, optický digitálny vstup (Toslink), USB-C audio vstup a HDMI OUT (ARC), a samozrejme bluetooth, takže sondbar pripojíte prakticky k akémukoľvek zariadeniu.  Port HDMI so špeciálnym kanálom Audio Return Channel (ARC) podporuje súčasné zapnutie a vypnutie zdroja zvuku a soundbaru.

V aplikácii Creative, ktorá je k dispozícii pre desktopy aj mobilné platformy si môžete doladiť zvuk aj farebné svetelné efekty soundbaru podľa vlastných preferencií. Vaše nastavenia je možné uložiť ako prispôsobené profily buď do aplikácie, alebo do programovateľných tlačidiel na diaľkovom ovládači. Podsvietenie nazývané Aurora Reactive si taktiež môžete nastaviť v aplikácii. Hlavne v prítmí je to veľmi efektné

Sound BlasterX Katana je schopný v krátkych špičkách poskytnúť až 252 W takzvaného hudobného výkonu, alebo 126 W RMS (Root Mean Square), čo je 0,707 x maximálny výkon, v tomto prípade výkon zosilňovačov, pretože napájací zdroj má parametre 24 V / 3 A, čiže maximálny  trvalý sinusový výkon je 72 W W. Vzhľadom k účinnosti predovšetkým basového reproduktora je to viac než dosť. 

Zvuk pri hrách aj sledovaní filmov a videí ma veľmi príjemne prekvapil, je príjemný a trochu ostrý, čiže nechýbajú dunivé basy a „ostré“ výšky. Zaujímala ma hlavne dolná časť frekvenčnej charakteristiky reprodukovaná subwooferom. Pri 50 Hz som nameral útlm – 6 dB, takže môžem potvrdiť údaj výrobcu.  Zvuk si môžete vylepšiť prepínaním režimu zvuku – k dispozícii je režim hra, film, alebo hudba.

Priestorový efekt generovaný signálovými procesormi upravujúcimi fázu zvukových vĺn je oveľa lepší, než pri stereo reproduktoroch, má certifikáciu Dolby Audio. Klasickej zostave 5.1 samozrejme konkurovať nemôže. Môžete tiež vyskúšať technológiu personalizovaného priestorového zvuku  Creative SXFI, ktorá však potrebuje slúchadlá.  Funguje tak, že pomocou mobilnej aplikácie odfotíte tvár spredu a obidve uši. Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten sa potom použije pri reprodukcii zvuku tak aby signálovým procesorom upravený zvuk v sústave mušľa, vonkajšie ucho vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem, takže počúvate personalizovaný zvuk vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy zvukovodov poslucháča. Možno si položíte otázku aký význam má pripájanie slúchadiel k soundbaru. Soundbar v tomto prípade poslúži na dekódovanie priestorového zvuku, ktorý je potom prenášaný do slúchadiel. Ak by ste slúchadlá pripojili priamo k televízoru, na slúchadlovom výstupe, ak ho televízor vôbec má, alebo k soundbaru bez podpory dekódovania priestorového zvuku, na slúchadlovom výstupe by ste mali len stereo zvuk. Vyskúšal som SXFI v špeciálnom Battle móde v hre Hallo a skutočne sa veľmi presne dali lokalizovať zdroje aj veľmi tichých zvukov.

Verdikt: Kvalitný soundbar so subwooferom pre hráčov aj priaznivcov filmovej zábavy s priestorovými efektami.

Technické údaje: Frekvenčný rozsah 50 – 20 000 Hz; výkon 126 W RMS, 252 W špičkový Rozmery: Soundbar 62 x 600 x 95 mm, subwoofer: 150 x 367 x 367  mm, Cena 329 €

Tip redakcie: Top produkt

+ dizajn, výborný zvuk, veľmi dobrá konektivita, podpora priestorového zvuku

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Sound Blaster Katana V2 soundbar subwofer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať