PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Prototyp 17-ročného mladíka môže spôsobiť revolúciu v elektromobiloch

Technológie
0

Synchrónny reluktančný motor Roberta Sansona získal hlavnú cenu na medzinárodnom veľtrhu vedy a techniky Regeneron 2022. Sansone bol od mladosti úspešný vynálezca. Keď narazil na video týkajúce sa vzácnych kovov potrebných na výrobu moderných motorov pre elektromobily, rozhodol sa nájsť ekologickejšie a finančne prijateľnejšie riešenie. 

Na rozdiel od motorov s permanentným magnetom, ktoré sa dnes bežne používajú, si Sansone zvolil konštrukciu synchrónneho reluktančného motora, ktorý sa často vyskytuje vo ventilátoroch a čerpadlách. Tieto motory však nevytvárajú dostatočný krútiaci moment na pohon elektrického vozidla. Aspoň zatiaľ nie. Motory s permanentnými magnetmi využívajú príťažlivosť medzi rotujúcim elektromagnetickým poľom a magnetmi pripojenými k rotoru na pohon motora. Synchrónny reluktančný motor nemá magnety. Konštrukcia typicky obsahuje oceľový rotor s niekoľkými drážkami vyrezanými do disku.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Keď sa rotor otáča, rozdiel v magnetizme medzi oceľou a medzerou vyplnenou vzduchom pomáha vytvárať krútiaci moment. Sansonov nový synchrónny reluktančný motor je však iný. Namiesto vyrezávania štrbín do rotora zavádza Sansone do záhybu ďalšie magnetické pole. Jeho prototyp pozostávajúci z 3D tlačeného plastu, medených drôtov a oceľového rotora zvýšil krútiaci moment o 39 percent a účinnosť o 31 percent pri 300 otáčkach za minútu.

Pri 750 otáčkach za minútu vzrástla účinnosť na 37 percent, ale 3D tlačený plast prototypu sa pri vyšších otáčkach roztavil. Pri ďalšom prototype rodák z Floridy plánuje využiť 3D modelovanie a pevné materiály. Ak jeho pripravovaný návrh dosiahne vyššie otáčky a výkon, Sansone začne uvažovať o podaní patentovej prihlášky a oslovení automobilových spoločností.

Zdroj: uk.motor1.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať