SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Španielski vedci spresnili navigáciu GPS o 50 až 90 %

0
Je známe, že navigáciu GPS výrazne ovplyvňuje hustá zástavba a najmä výškové budovy. Odchýlka pozície môže byť na otvorenom priestranstve do 15 metrov a v meste dokonca až do 50 metrov. Vedci z madridskej univerzity UC3M (Universidad Carlos III de Madrid) prišli s riešením, ktoré by navigáciu GPS mohlo spresniť o 50 až 90 %, pričom odchýlka pozície sa môže znížiť do dvoch metrov. Systém okrem signálu GPS pracuje aj s údajmi z ďalších senzorov, ako sú gyroskopy či akcelerometre.

uc3m_navigacia.png

Sústava prezentovaná na webovej stránke univerzity využíva tri gyroskopy a tri akcelerometre, ktoré zaznamenajú zmenu pohybu a zrýchlenie. Tieto údaje sa môžu využiť na miestach, kde sa signál GPS stráca, takže navigácia funguje napr. aj v tuneli. Vedci však analyzujú možnosť zapojenia ďalších snímačov a technológií, ktorými disponujú smartfóny, ako je napr. magnetometer, Wi-Fi, Blueooth, fotoaparát, komunikácia GSM a pod.

Systém vznikol ako súčasť väčšieho projektu, ktorého cieľom je vytvorenie „inteligentného auta", schopného zachytiť a vyhodnotiť všetky informácie, ktoré sú k dispozícii na ceste. Mohlo by napr. využiť kameru, infračervené snímače, laser a sledovať, či vodič neprešiel cez stredovú čiaru, či sa pred autom nepohybujú po ceste chodci, ale aj prispôsobiť rýchlosť jazdy podľa semaforov a zistiť ospanlivosť vodiča.


Zdroj: thenextweb.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať