SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Stane sa z Mesiaca záložná archa genofodu Zeme?

8

Skupina vedcov tvrdí, že „mesačná archa“ či génová banka, bezpečne ukrytá na Mesiaci v tuneloch a jaskyniach vytvorených lávou pred viac ako tromi miliardami rokov, by mohla uchovať spermie, vajíčka a semená miliónov druhov zo Zeme. Bola by poháňaná solárnymi panelmi na povrchu a nachádzal by sa v nej kryogenicky zachovaný genetický materiál všetkých 6,7 milióna známych druhov rastlín, živočíchov a húb na Zemi. Ich preprava na Mesiac by si podľa vedcov vyžadovala najmenej 250 štartov rakiet.

Toto úsilie by mohlo ochrániť divokú zver našej planéty pred prírodnými aj ľudskými apokalyptickými scenármi, ako je výbuch supervulkánu alebo jadrová vojna, dopad asteroidu, pandémia, akcelerácia zmeny podnebia a pod., a zabezpečiť prežitie ich génov. Nie všetky technológie potrebné na tento ambiciózny projekt zatiaľ existujú, ale vedci si myslia, že by mohli byť reálne dostupné v priebehu nasledujúcich 30 rokov. Vytváranie genetických záloh na ochranu biodiverzity nie je nový koncept.

V Nórsku za polárnym kruhom už existuje zariadenie Svalbard Global Seed Vault, obsahujúce genetické vzorky druhov rastlín z celého sveta, ktoré už boli použité na opätovné zavedenie určitých rastlín späť do voľnej prírody. Stále je tu však hrozba, že zariadenie bude zničené stúpajúcou hladinou mora alebo pádom asteroidu. Mesiac bol zrejmou voľbou pre archu z toho dôvodu, že je od Zeme vzdialený len na štyri dni cesty, takže transport vzoriek je oveľa jednoduchší ako ich prevoz na Mars.

Ďalšia výhoda vybudovania archy na Mesiaci je v tom, že ju možno bezpečne ukryť v lávových tuneloch, ktoré by ju chránili pred meteormi a radiáciou poškodzujúcou DNA. Lávové tunely a jaskyne boli už prv navrhované ako vynikajúce miesta na stavbu lunárnych miest pre osadníkov zo Zeme. Vedci navrhujú najskôr zmapovať tieto priestory pomocou špeciálnych robotov SphereX, schopných autonómne skúmať jaskyne a tunely.

Roboty by dokázali skákať pri nízkej gravitácii Mesiaca a mapovať tunely pomocou kamier a zariadení LIDAR. Len čo identifikujú vhodný lávový tunel, môže sa začať fáza výstavby. Archa by mala dve časti – jednu nad zemou a druhú podzemnú. Genetické vzorky by sa uchovávali v kryogenických úložných moduloch, ktoré by boli s povrchom spojené výťahmi. Najnáročnejším a najnákladnejším aspektom však bude doprava vzoriek na Mesiac.

Podľa výpočtov by totiž na úspešné opätovné zavedenie druhu by bolo potrebných aspoň 50 vzoriek. Podľa vedcov by postavenie archy a preprava vzoriek mohli stáť stovky miliárd dolárov. No jeden aspekt lunárnej archy je momentálne nedosiahnuteľný. Na to, aby sa vzorky kryogenicky konzervovali, musia sa skladovať pri extrémne nízkych teplotách medzi mínus 180 až mínus 196 stupňov Celzia. To znamená, že ich triedenie a opätovné získavanie by nemohli vykonávať ľudia, museli by sa na to použiť roboty.

No pri takých nízkych teplotách by roboty primrzli k podlahe. Riešením je podľa vedcov kvantová levitácia. Toto teoretické riešenie využíva supravodivé materiály na fixáciu predmetov v magnetickom poli. Pomocou levitácie by bolo možné pohybovať robotmi, akoby boli upevnené na šnúrach či lanách. Kvantová levitácia ešte nie je možná, ale v budúcnosti bude potrebná aj na ďalšie kryogenické projekty, ako je napríklad vesmírne cestovanie na dlhé vzdialenosti. Preto je podľa vedcov len otázkou času, kedy niekto príde na to, ako to urobiť.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

jo toto postavia hned potom reakcia na: Stane sa z Mesiaca záložná archa genofodu Zeme?

29.3.2021 22:03
ako v roku 2027 dostavaju tu vasu sprostost na orbite s 400m2 apartmanmi :-)
Reagovať

Čaute PC Revue, prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png reakcia na: Stane sa z Mesiaca záložná archa genofodu Zeme?

29.3.2021 18:03
https://pasteboard.co/JUSFXUY.png
Kde je captcha v linuxe na komentovanie nextech v tor prehliadaci? Neda sa komentovat v Linuxe. Preco nas nutia pouzit windows10 tor browser? Aby tajna sluzba CIA videla nase komentare cez telemetriu windows10 v PRISM?
Reagovať

RE: Čaute PC Revue, prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png reakcia na: Čaute PC Revue, prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png

29.3.2021 20:03
Nazdar, aj my tu v Rožňave sme si všimli, že asi tak nejaké cca 3 mesiace dozadu prestalo zobrazovať kapču v tor prehliadači v linuxe, tiež sa nám to zdalo čudné, ale toto nás nenapadlo, že oni nás presmerovali na windows10 tor, aby telemetriou vyjedali naše počítače pomocou prismu. Takže ani nemusíš písať, cez tor, či epic privacy browser, môžeš rovno zo svojej ip adresy, aj tak ťa už windows prism má, keď to nejde z linuxu. To len pc revue vidí inú ipčku tor, ale tajní vidia pravú cez prism win10.
Reagovať

RE: RE: Prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png reakcia na: RE: Čaute PC Revue, prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png

29.3.2021 20:03
opera VÉ PÉ ÉN (Virtual Private Network) zapni v nastaveniach vo Windowsé10. Inak teraz som pozeral, či to ide z tails linuxu a tiež nezobrazí kapču, niečo s tým gúgl porobil, keď mu nejde kapča v linuxoch. Normálne som naštartoval na počítači tails linux a kapča tam nie je. Neokomentuješ pc revue. VIE NIEKTO, ČO S TÝM JE??? Či to oni sú len blbí v gúgli a nemajú to otestované na linuxoch? Pochybujem! Tak, čo s tým je???
Reagovať

RE: RE: RE: Prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png reakcia na: RE: RE: Prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png

30.3.2021 19:03
captcha je vseobecne odpad, ktory viac nefungujevako funguje. Cim viac google pouziva AI tym horsie produkty robi. Je chyba hnojtechu, ze vobec captchu maju, aj tak maju minimum komentov. A boti tu komentovat tiez nebudu.

RE: RE: RE: Prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png reakcia na: RE: RE: Prečo sa nedá komentovať z Linux Tor Browsera? Prikladám obrázok situácie: https://pasteboard.co/JUSFXUY.png

29.3.2021 21:03
Mne vypadáva kapča overenie aj vo windows10, raz tam je, raz tam nie je. Stačí si pozrieť film "Správci osudu" z uloz_to alebo tak a hneď ti bude jasné, prečo máš všetky počítače v domácnosti haknuté. Hoci som študovala informatiku, na výške nás neučili ako odheknúť počítač, tak som si stiahla o tom knižku, ktorú dávali zdarma geeks4geeks a tam je napísané ako postupovať, ale aj keď som tak postupovala, tie počítače v domácnosti sú do týždňa zase napichnuté nejakými hajzlíkmi, ktorí toto robia, že ti vypustia kapču zo stránky, aby si používal windows10, lebo mu chcú spraviť lepšiu reklamu indickú alebo čo toto robia napriek. Nechápem prečo napriek vypli kapču v linuxoch, keď tam doteraz fungovala správne...

Toto vymyslel absolútny kkt reakcia na: Stane sa z Mesiaca záložná archa genofodu Zeme?

29.3.2021 12:03
Aj tak nemajú šancu ... chcete aj vy prispieť? Je tam málo fosílií.
Reagovať

RE: nejlepšie je podľa teba reakcia na: Toto vymyslel absolútny kkt

29.3.2021 13:03
Najlepšie je podľa teba sa vystriekať do vagínky, však? Ty si naturalista, však?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať