Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Recenzia: Synology DS216play - dvojdiskový centralizátor dát

4

Synology, najväčší výrobca zariadení NAS, si je dôležitosti sieťových úložísk dobre vedomý, čoho výsledkom je aj inovovaný model s prívlastkom play.

Hardvér a softvér

Použitý je procesor ARM STiH412 s dvoma ­jadrami (1,5 GHz) a jednoduchým štvorjadrovým iGPU. Videovýstup na zadnom paneli však už nenájdete. Ten síce v praxi nie je veľmi dôležitý, respektíve požadovaný, ibaže musíte počítať s tým, že NAS nefunguje autonómne a  umožňuje iba prácu po sieti. Vedľa konektora na lokálnu sieť je ešte dvojica portov USB (2.0 + 3.0) na pripojenie externých dátových zdrojov. Chýba však čítačka kariet SD, čo často núti pripájať zrkadlovku či kameru káblom. Operačná pamäť typu DDR3 má v tomto prípade kapacitu 1 GB, ktorá bohato stačí. Podpora HDD je šitá na mieru súčasným podmienkam, NAS pojme 2× 10 TB, čo               odkazuje na disky plnené héliom od Seagatu. Na jeden zväzok však pripadá maximum „iba“ 16 TB.

Montáž je jednoduchá, kryt rozoberiete obzvlášť rýchlo a jednoducho. Disky sa k šachtám pripevňujú skrutkami cez gumené krúžky, ktoré eliminujú vibrácie. Nejaké chvenie síce na kostru i cez ne prejde, no v druhej vlne ho pohltia gumené nožičky, vďaka ktorým NAS nerozozvučí dosku pracovného stola ani sa nekĺže. Konštrukcia      je v každom smere zvládnutá na výbornú.

Obľúbenosť úložísk Synology tkvie v značnej miere i v skvelo fungujúcej webovej aplikácii DSM na správu obsahu. Tá je perfektne intuitívna – všetko (vrátane inštalácie) zvládne bez trápenia i úplne bežný používateľ. Preto budeme zhovievavejší i k vyššej cene, než nájdete u hardvérovo podobne vybavenej konkurencie.

Testy výkonu

Na účely preverenia výkonu sme vytvorili malú lokálnu sieť cez najpopulárnejší gigabitový switch – TP-Link TL-SG1005D, ktorý nespája (a teda nezahlcuje) okrem NAS-u a zostavy s procesorom Intel Core i7-5930K nič iné. Aby boli podmienky čo najpodobnejšie ob­vyklému použitiu, osadili sme dvojicu diskov WD Red 10EFRX, ktoré sú optimalizované práve na nepretržitú ­prevádzku v sieťovom úložisku. Výsledky sa budú preto v závis­losti od disku mierne odlišovať.  

Cez vytvorený server FTP preháňame štyri zložky s rôznymi typmi súborov. Namerané výsledky prikladáme v tabuľke. V režime diskového poľa RAID0 je výkon vyšší, najvýraznejšie pri čítaní menších než úplne veľkých súborov. Výkon sa potom zrovnáva až pri prenose úplne najmenších blokov. Naše odporúčania z bezpečnostných dôvodov rozhodne smerujú k RAID1, resp. SHR, kde je pravde­podobnosť straty dát minimálna, v opačnom prípade je riziko pomerne vysoké. Pekná ­pridaná hodnota je schopnosť v prípade potreby v behu prevzorkovať video z 2160p do 1080p. Je to však pomerne náročný úkon a rozhodne nepočítajte s tým, že popri ňom sa bude váš kolega venovať zálohe svojho počítača. Už i samotný prenos pri maximálnom výkone dáva CPU zabrať a vyťažuje ho na viac ako 80 %, multitasking teda nie je silná stránka DS216play. Ale v tejto cenovej kategórii sa s nejakým agresívnym používaním ani nepočíta. Štandardné kancelárske či multimediálne použitie ustojí bez ťažkostí a bez nepríjemných prestojov. V rámci hardvérovej akcelerácie (HEVC) zvládne dekódovať obsah do rozlíšenia 4K pri 30 fps.

Rozbeh úložiska od zapnutia po použiteľnosť trvá o niečo viac ako minútu. Z režimu hibernácie sa spamätá do 15 sekúnd.

Testy → Sekvenčné čítanie│zápis (+ spotreba*)
Súbory ↓ RAID0 RAID1
1 – 2 GB 87│80 MB/s 12,8│13 W 67 │72 MB/s 12,8│13,5 W
5 – 10 MB 72 │66 MB/s 12,5│12,5 W 38 │56 MB/s 12,5│13 W
427 – 1235 kB 35 │37 MB/s 11,8│11,8 W 20 │35 MB/s 12│12,4 W
12 – 59 kB 2,6 │2,8 MB/s 11,2│11,2 W 2,6 │2,8 MB/s 11,1│11,4 W

*Na meranie používame wattmeter Voltcraft Energy Chceck 3000

Prevádzkové vlastnosti

Spotreba je vynikajúca, v maximálnych číslach pri zaťažení obidvoch diskov neprekročila 14 W, mimo záťaže si NAS vyžiada 10,5 W a v stand-by 4,5 W. Plusové body si pripisuje aj nízkou hlučnosťou chladenia, ktorá je pri východiskovom (najpomalšom z troch možných) profilov hlboko pod úrovňou šumu rotujúcich platní HDD. Zahrievanie je pritom v absolútnom poriadku.

Na záver je dobré vedieť, že hoci to podľa ­označenia tak vyzerá, DS216play nie je plnohodnotný nástupca DS214play. Výbavu má totiž oproti staršiemu modelu slabšiu. No to podstatné, čo sa bežne používa, zostalo, navyše model s číslom 216 je technologicky modernejší a hlavne už lacnejší.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízka spotreba, špičkové používateľské rozhranie, tichá prevádzka, transkódovanie 4K
- Absencia čítačky kariet, slabší výkon procesora – na vyššiu záťaž ­viacerých používateľov nestačí

HODNOTENIE:

Cena/výkon:  80 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Konektivita:  80 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %

• Cena (bez HDD):  250 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Synology

4 komentáre

Re: Synology reakcia na: Synology DS216play: Dvojdiskový centralizátor dát

23.12.2016 03:12
Ďakujem za komentár.

1. - HDD: použitý disk v testovacej zostave nehral žiadnu rolu, dáta tiekli obojsmerne z RAM disku, sekvenčné čítanie a zápis u všetkého testujem takto vždy. Máte pravdu, že to v texte chýba, no často sa tieto rozširujúce informácie z primárne printových článkov z priestorových dôvodov musia vyhadzovať.
2. - FTP: nesúhlasím, prenos nie je pomalší, rozdiel oproti Sambe je v tomto prípade v rámci chyby merania. Testovali sme viacero protokolov, no podľa môjho odhadu je medzi používateľmi stále najrozšírenejší práve FTP, preto je vo finále v tabuľke. Ale môžem sa mýliť...
3. - čítačka kariet: investícia je to minimálna a implementácia jednoduchá, u NASu zameraného na multimediá jej neprítomnosť skutočne považujem za nedostatok (u nejakého jednoduchšieho vyložene kancelárskeho riešenia, ako je napr. DS216se, by som to neriešil).
4. - možnosti rozšírenia o Wi-Fi a bluetooth: to je pravda, no ani jeden z týchto donglov nie je súčasťou príslušenstva - keby bol, je to iná vec, takto by sme odbiehali od produktu ako takého.

Želám pekné Vianoce. L.

Reagovať

RE: Re: Synology reakcia na: Re: Synology

23.12.2016 22:12
Dobry den.
Vzhladom, ze nemam 216play ale iny produkt, tak mi ta odpoved 2 nedala a skusil som najst na webe citanie a zapis cez FTP. Nenasiel som ho. Preto som urobil na svojom stroji meranie. Presun z notebooku - skoncil fiaskom. Predsa je tam obyc. HDD a skoncilo to na max. rychlosti HDD notebooku (niekde okolo 80MB). Preto som zapol pocitac kde mam SSD. Siet ostala ta ista. Na mojom zariadeni som previedol zapisanie 3 suborov (1.4G,1.5G a 7.2G) na NAS. Prosim neberte moje meranie za presne. Pocas merania som pozeral na rychlost prenosu. Cize cez FTP to bolo niekde okolo 77MB spicka 82.6MB. Cez sambu (zdielany adresar WIndows) bol prenos 104.7MB spicka 106.8MB.
Cize neviem povedat, ci u 216play je to sposobene nedostatkom vykonu, ale rychlost pri FTP je nizsia (aspon co sa tyka mojho Synology NAS).
PS: Krasne prezitie sviatkov a vsetko dobre v novom roku.
Reagovať

RE: Re: Synology reakcia na: Re: Synology

23.12.2016 08:12
To si autor robí srandu? FTP je najrozšírenejším protokolom? Pri NASkach?
Reagovať

Synology reakcia na: Synology DS216play: Dvojdiskový centralizátor dát

22.12.2016 10:12
Ahoj. Skoda, ze ste pri uvedeni pocitaca nepisali, aky HDD. Dhura vec co ma zarazila je skusat NAS-ko na FTP :D Nemam nic proti takemuto rozhodnutiu, aj ked musim povedat, ze rychlost dat pri prenasani cez FTP je dost nizsia ako zdielana zlozka (samba). Tretia vec co ma zarazila je pisat, ze dane NAS nema citacku kariet. Vsak ide o NAS. Existuje kopa USB citaciek kartiet, co sa da pripojit do USB. Skoda, ze autor nespomenul moznost pripojit do NAS-ka Wifi alebo bluetooth USB a tym ziskat dalsie moznosti pripojenia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať