T Phone / Dostupný 5G smartfón privátnej značky Telekomu

0

História sa opakuje, no nie v kruhu, ale po špirále, teda osvedčené novinky či marketingové postupy sa objavujú znovu, ale na podstatne vyššej evolučnej a kvalitatívnej úrovni. Staršia generácia sa ešte pamätá na mobily od operátorov „za korunu“, ktoré významnou mierou prispeli k rozvoju mobilnej komunikácie, pretože mobil za pomerne nízke mesačné splátky si mohol dovoliť prakticky každý.

S rastúcim pokrytím 5G sieťami rastie dopyt po smartfónoch podporujúcich najnovšiu generáciu mobilných sietí. Telekom v snahe sprístupniť rýchlu digitálnu konektivitu čo najširšiemu okruhu záujemcov všetkých vekových kategórií ponúka cenovo dostupné smartfóny T Phone a T Phone Pro. Testoval som model T Phone. Parametrami a v neposlednom rade aj cenou formou mesačných splátok k paušálu je to entry level smartfón určený pre mládež, mladé rodiny, seniorov. Inak povedané, každý by chcel vlajkový smartfón, ale nie každý má na to rozpočet. Hlavnou výhodou T Phone je podpora 5G sietí a takisto optimalizácia dátovej komunikácie v sieti Telekomu, pretože na vývoji smartfónu sa podieľal nemecký Telekom s Googlom. Vyrába ho firma Wingtech Technology. Na americkom trhu sa tento model predáva pod názvom T-Mobile REVVL 6. Smartfón má operačný systém Android 12 s garanciou dvoch veľkých aktualizácií.

Smartfón má moderný dizajn, ktorému vpredu dominuje veľký displej s uhlopriečkou 6,5 palca a rozlíšením 1600 × 720 pixelov a vzadu platforma s fotoaparátmi. Má plastové telo aj plastovú zadnú stranu s matným povrchom. Príslušnosť k značke jednoznačne prezrádza tlačidlo na zapnutie/uspatie vo firemnej farbe magenta, v ktorom je integrovaný snímač odtlačkov prstov. Keďže nejde o vlajkový model, nikto nebude riešiť hrúbku rámikov. Smartfón má trochu širšiu „bradu“ čiže nevyužitú plochu pod displejom. Pravdepodobne je to kompromis v snahe dosiahnuť čo najnižšiu cenu a hlavne zabudovať aj konektor na slúchadlá. Selfie kamera je v relatívne plochom výreze. Pozrel som si niekoľko videí zo streamovacích služieb a rozlíšenie 720p je v poriadku, samozrejme, len dovtedy, kým si nezvyknete na displej AMOLED s vyšším rozlíšením. To isté platí aj o obnovovacej frekvencii 60 Hz. Nezabúdajme však, že ide o low-end model, takže rozlíšenie aj frekvencia sú primerané cenovej triede. Displej má dostatočný jas a údaje na ňom sú viditeľné aj na priamom slnku.

Čipová súprava MediaTek Dimensity 700 s podporou komunikácie v 5G sieťach je určená pre cenovo dostupné smartfóny. Procesor má dve výkonné jadrá Cortex-A76 taktované na 2,2 GHz, určené pre aplikácie a hlavne hry vyžadujúce maximálny výkon, a šesť úsporných jadier Cortex-A55 na bežné úlohy. Tieto jadrá sú taktované na 2 GHz. Zobrazovanie má na starosti grafický adaptér Mali G57 MC2 taktovaný na 950 MHz. Procesor má k dispozícii 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru. Ten sa dá pomocou karty microSD rozšíriť až o 2 terabajty. V benchmarkovom teste 3DMark for Android Wild Life som dosiahol skóre 1092.

Vzadu sú tri fotoaparáty, jeden hlavný, ktorý má snímač s rozlíšením 50 megapixelov. Ďalšie dva fotoaparáty – na makrofotografiu a na snímanie priestorových atribútov snímanej scény na účel rozmazania pozadia – sú viac-menej doplnkové, aj keď makrofotoaparát môže byť užitočný nielen pri fotografovaní rastlín a iných prírodných artefaktov, ale aj na dokumentárne účely. Aj umelé rozmazanie pozadia funguje veľmi dobre. Zábery sú výborné nielen pri dobrom osvetlení, ale aj v zložitých svetelných podmienkach, napríklad v silnom protisvetle. Fotoaparátu nerobí problém ani vysoký kontrast svetlo – tieň. Prekvapila ma kvalita makrozáberov. Ak je dobré svetlo, neprekáža, ak sa rastlina či iný objekt, ktorý fotíte, pohybuje. Veľmi zaujímavý je bokeh čiže zobrazenie plôch v pozadí alebo v popredí, ktoré sú mimo roviny zaostrenia, ktorá je v prípade makrozáberov pomerne krátka. Pri fotení večer a v noci sa lowendové modely nemôžu porovnávať s vlajkovými smartfónmi. Aby ste dosiahli dobré výsledky, odporúčam smartfón na niečo položiť alebo oprieť, ideálne je použiť statív. Aj selfie zábery sú dostatočne ostré, s brilantnými farbami, takže sa v pohode hodia do príspevkov na sociálnych sieťach. Video možno nakrúcať v rozlíšení 2K so snímkovou frekvenciou 30 fps.

Batéria s kapacitou 4500 mAh vám vydrží jeden deň veľmi intenzívneho alebo dva až tri dni bežného používania. Smartfón podporuje nabíjanie príkonom 15 W. V súlade s najnovším trendom nabíjačka nie je v balení. Konzervatívnych používateľov a milovníkov dobrého zvuku poteší 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel alebo externého reproduktora. Samozrejme, môžete na tento účel využiť a bezdrôtovú konektivitu blue­tooth. Zvuk vstavaného reproduktora je skôr priemerný, ale na bežné účely postačujúci.

T Phone je cenovo dostupný smartfón, ktorý ponúka 5G konektivitu a všetky dôležité funkcie a aj pomerne dobré fotoaparáty. Poteší aj priaznivcov menej náročných hier. Čistý Android 12 bez používateľskej nadstavby je zárukou včasných aktualizácií a bezpečnostných záplat. Telekom dokonca odolal pokušeniu predinštalovať do smartfónu vlastnú aplikáciu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dobrý displej, výdrž batérie, dobrý pomer cena/výkon
- Fotky pri slabom svetle

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový MediaTek MT 6833 Dimensity 700, jadrá: (2 × 2,2 GHz Cortex-A76 + 6 × 2 GHz Cortex-A55), 6 nm technológia; GPU Mali-G57 MC2, pamäť: 4 GB RAM, 64 GB úložný priestor; displej: 6,52-palcový TFT 60 Hz, rozlíšenie HD+ 720 × 1600 px; fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý: 50 Mpx, makro: 2 Mpx, DOF 2 Mpx; predný fotoaparát: širokouhlý 5 Mpx; komunikácia: LTE, 5G Wi-Fi 6, bluetooth 5.1, operačný systém Android 12; batéria: 4500 mAh; rozmery: 166,6 × 76,4 × 8,8 mm, hmotnosť: 195 g

Cena: 199 EUR, resp. mesačné splátky podľa paušálu používateľa

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať