SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

TCL 65C805 : Výborný obraz za dobrú cenu

0

Model TCL C805 sa radí do vyššieho stredného radu výrobcu a je cielený na široké spektrum používateľov, ktorí hľadajú najlepší pomer medzi kvalitou a prijateľnou cenou. Výrobca je svetovým lídrom v predaji veľkoplošných televízorov s uhlopriečkou až 98", a preto nečudo, že aj model C805 sa dodáva až v 6 veľkostiach uhlopriečky od 50" až do 98". My sme testovali model s uhlopriečkou 65", ktorá je dnes, pokiaľ budete častejšie sledovať obsah v natívnom 4K rozlíšení, dostupný na väčšine streamovacích platforiem, považovaná skôr za štartovaciu a aj vzhľadom na výhodnú cenu by sme odporúčali poohliadnuť sa skôr po 75" verzii. Menšie uhlopriečky sú potom vhodné skôr do detských izieb, kde môžu aj vďaka kvalitnému hernému režimu slúžiť aj ako monitory k herným konzolám.

Novinka je osadená panelom QLED s technológiou Quantum Dot s 10-bitovou gradáciou farieb a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz, pričom pri hrách môže pracovať až so 144 Hz vďaka pripojeniu cez HDMI 2.1.  Panel VA využíva podsvietenie mini LED s 576 zónami stmievania, pričom každá mini LED obsahuje až 3 PN prechody na dosiahnutie vyššieho jasu a presnejšieho riadenia jasu s rozlíšením až 12 bitov. Mini LED majú AD a PWM riadenie jasu, ktoré zabezpečuje takmer lineárnu reguláciu svetla. Vysokofrekvenčný režim PWM prispieva aj k ochrane zraku. Panel obsahuje vrstvu polymérových šošoviek na rovnomerné rozloženie svetla bez svetelných máp. Podsvietenie v tomto prípade pracuje so špičkovým výkonom až 1300 nitov. Televízor, samozrejme, pracuje v rozlíšení UHD, aj keď veľa dodávaného obsahu zostáva v rozlíšení 1080i alebo 1080p. Aj tu je preto dôležitá špičková práca procesora TCL AiPQ 3.0, ktorý má kľúčový význam pri upcalingu a eliminácii rozdielu jasov, s čipom Pentonic 700, ktorý rieši predtým neriešené spracovateľské problémy.

Vďaka pokročilému spracovaniu obrazu a mini LED podsvieteniu s precíznym zónovým riadením jasu tak televízor ponúka hlbokú čiernu a presne ohraničené svetlé časti obrazu bez nežiaduceho halo efektu. Technológia Quantum Dot zabezpečuje široký farebný gamut a presné podanie farieb. Televízor obsiahne až 93 % farebného priestoru DCI-P3 a 72 % farebného gamutu Rec 2020, pričom priemerná farebná odchýlka dosahuje hodnotu dE 3, čo je pre televízor výborný údaj. Už tradične sú podporované všetky aktuálne používané formáty HDR - od HDR10 cez HLG, HDR10+, Dolby Vision až po Dolby Vision IQ. To je veľká výhoda, pretože práve formáty Dolby Vision sú široko využívané najpopulárnejšími streamovacími službami a prinášajú širší farebný gamut aj lepšie zobrazenie obsahu HDR. Dolby Vision IQ navyše optimalizuje kvalitu obrazu, aby sa prispôsobila svetelným podmienkam v miestnosti. Pri výrobe displeja pre TCL C805 sa využíva "proces dávkovania lepidla", čím sa aplikuje polymérny materiál, ktorý je priamo umiestnený na LED diódu, aby sa vytvoril jediný lomený povrch. Uhol rozptylu svetla je pri novom procese vyšší ako pri bežne používaných šošovkách, čo umožňuje výrazne znížiť hrúbku televízora.

Minimalistický dizajn televízora dáva vyniknúť displeju takmer bez rámika. Televízor stojí na centrálnom stojane, ktorý je navonok plastový, ale skladá sa z dvoch kusov a vnútorná konštrukcia je kovová. Plast je čierny a matný, takže v tmavej miestnosti televízor vyzerá, akoby sa vznášal nad podložkou. Môže byť takisto nainštalovaný na stene pomocou držiaka VESA 300×300. V zadnej časti hore nájdete výduchy reproduktorov a v strede subwoofer.

Televízor vychádza v ústrety aj konzolovým hráčom, ktorým okrem spomínaného panela ponúkne 4 vstupy HDMI 2.1 s podporou 4K 120p aj 4K 144p, pričom je kompatibilný s technológiami ALLM aj VRR. ALLM (automatický režim s nízkou latenciou) znižuje čas reakcie pod 6 ms (4K a 120p) a VRR (variabilná obnovovacia frekvencia) eliminuje oneskorenie a trhanie snímok na plynulejšie a detailnejšie hranie. Podpora rozlíšenia 4K pri 144 Hz rozhodne nie je bežná, pričom televízor podporuje aj technológiu synchronizácie frekvencie s grafickou kartou AMD FreeSync. Vysoká obnovovacia frekvencia pri rýchlych zmenách a pohyboch v obraze zabezpečuje plynulý pohyb bez trhania a pohybového rozmazávania detailov. Funkcia LED Motion Clear využíva techniku vkladania čiernych rámcov na zlepšenie viditeľnosti detailov vkladaním čierneho rámca, ktorý je dosiahnutý vypnutím podsvietenia 200 alebo 240-krát za sekundu. Hoci týmto spôsobom sa pohyb stáva ostrejším, môže sa vyskytnúť nejaké blikanie.  

S ohľadom na to, že streamovacie služby poskytujú pôsobivé zvukové formáty, model TCL 65C805 kladie veľký dôraz na kvalitu zvuku. Obsahuje zvukový systém Onkyo 2.0 Dolby Atmos a pridáva kompatibilitu s DTS-X, rozširujúc repertoár zážitkov z priestorového zvuku. Celé prostredie beží pod OS Google TV, takže máte prístup ku všetkým jeho výhodám a službám, samozrejme, vrátane Google Asistenta. Celé prostredie je podriadené tomuto systému, ovládanie funguje spoľahlivo, a to vrátane hlasového vyhľadávania pomocou DO so vstavaným mikrofónom a podsvietením klávesnice.   

Televízor poskytuje výborne prekreslený obraz s kvalitnými farbami a veľmi dobrým spracovaním pohybu. Upscaling z nižších rozlíšení je vynikajúci a z kvalitných full HD zdrojov veľmi presvedčivý. Lokálne riadenie podsvietenia sa síce nedá porovnávať napríklad s vyšším radom C845, ale oproti väčšine konkurencie je na vysokej úrovni a televízor podáva výborné výsledky v spracovaní jasov a kompenzácii pohybu. HDR snímky vo formáte Dolby Vision sú fascinujúce, so živými farbami a veľmi jemným gradovaním. Zvukový diel hrá veľmi dobre aj s priestorovým efektom a pri bežnom sledovaní TV úplne vyhovie. Viackanálovú sústavu však, samozrejme, nenahradí. Na sledovanie filmov tak bude dobrým doplnkom nejaký kvalitný systém s Dolby Atmos. Dodaný diaľkový ovládač má síce veľa tlačidiel, ale vďaka rozumnému členeniu a podsvieteniu sa s ním výborne pracuje. 

Verdikt

Vysoká kvalita obrazu a zvuku za prijateľnú cenu.   

Špecifikácie: TCL 65C805, displej: 65" Quantum Dot mini LED s panelom VA s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), 144 Hz, 576 zón stmievania, AiPQ 3.0 Engine + Pentonic 700, UHD Upscaling UHD Deep Learning AI SR, procesor ARM štvorjadrový, Google TV, 29 jazykov, vstupy: HDMI 2.1 4× 2160P/120 Hz 444 12-bit., (2160P/144 Hz 444 10-bit.), podpora eARC, HDCP2.3, 1× USB 2.0, integrované Wi-Fi 802.11 ax/ac/n 2.4/5 GHz MIMO, Bluetooth 5.2, zvuk: výkon 2 × 15 W, tuner DVB-T2/C/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, rozmery so stojanom: 1444 × 840 × 66 mm, hmotnosť so stojanom: 20,7 kg

Cena: 999 EUR

Plusy a mínusy

+ Kvalita obrazu a zvuku, výbava, HDMI 2.1 144 Hz, podpora formátov HDR, dizajn, nízka hmotnosť

- Nič podstatné

 

Hodnotenie:

Celkovo: 10

Službu porovnania cien produktov zabezpečuje portál Pricemania.sk
Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať