NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Technológia Hitachi uchová dáta na 100 miliónov rokov

Technológie
0
Hitach_GlassStorage.jpg Spoločnosť vyvinula pamäťové médium z materiálu, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti teplu a vode. Dáta na sklenej doštičke možno vraj zachovať po dobu až niekoľkých stoviek miliónov rokov.

Hlavné výskumné laboratórium spoločnosti Hitachi prišlo na spôsob, ako do silného kremenného skla dostať digitálnu štruktúru s väčšou hustotou dát ako pri kompaktných diskoch a potom z nej informácie prečítať pomocou optického mikroskopu. Dáta sú do skla vyleptané v štyroch rôznych vrstvách pomocou rôznych polôh laserového ohniska.

„Skôr ako na jednotlivca sa chceme spočiatku s novou technológiou zamerať na organizácie, ktoré hľadajú priestor na uloženie veľkého množstva dôležitých dát," povedala hovorkyňa laboratória Tomiko Kinošitaová. Nové pamäťové médium je vraj vhodné predovšetkým na ukladanie historicky významných dát, ako sú kultúrne artefakty a verejné dokumenty.

Kinošitaová ďalej uviedla, že na komerčné využitie bude technológia pripravená najskôr o tri roky. Dovtedy by vraj bolo možné zaviesť prax, že zákazníci budú svoje dáta posielať na zakódovanie priamo do Hitachi.

Spoločnosti sa na nové médium podarilo uložiť 40 MB na jeden štvorcový palec. Kompaktné disky pritom na rovnakej ploche zvládnu uložiť maximálne 35 MB dát. Výrobca skúmal aj odolnosť a trvanlivosť použitého skleného materiálu a tvrdí, že dáta budú použiteľné aj o niekoľko stoviek miliónov rokov. Svoje tvrdenie opiera okrem iného o fakt, že kremenné sklo bolo po dobu dvoch hodín vystavené teplote až 2-tisíc stupňov Celzia a dáta zostali neporušené.

Spoločnosť Hitachi sa s myšlienkou ukladania dát do skleného materiálu pohrávala už od roku 2009, dlho si však nedokázala poradiť s čítaním a zápisom dát. Teraz na ukladanie bitov používa drobnú bodovú štruktúru a nedávno vraj prišla na spôsob, ako do skla vyleptať až 100 bodov zároveň, čo výrazne znížilo dobu zápisu dát.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať