SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Tetovania na prstoch umožnia ovládať počítač pomocou RFID

0

Počítačoví vedci z kanadskej University of Waterloo vytvorili nositeľné zariadenie na ruku, ktoré umožňuje používateľom obsluhovať počítačové rozhranie vzájomným dotykom ukazováka a palca. Preto vedci najprv zmapovali oblasti na ukazováku, ktorých sa ľudia môžu čo najpohodlnejšie dotknúť palcom. Zariadenie s názvom Tip-Tap je lacné, neobsahuje batériu a využíva značky RFID, ktoré snímajú dotyky prstov. Na palci i ukazováku sa nachádzajú tri kontakty, ich spojením možno vytvoriť rôzne príkazy. Značky RFID môžu byť integrované do rukavice alebo pripevnené priamo na pokožku ako dočasné tetovanie.

Jedno z možných aplikácií zariadenia je pripevnenie na jednorazové chirurgické rukavice, čo lekárom umožní prístup k schémam predoperačného plánovania v operačnej sále bez toho, aby sa museli niečoho dotknúť. V súčasnosti je za navigáciu v počítači a za komunikáciu s chirurgom zodpovedný asistent. Keby chirurg sám ovládal počítač pomocou dotykového displeja alebo myši, vyžadovalo by si to neustálu sterilizáciu a výmenu rukavíc.

Ak sa Tip-Tap upevní na chirurgické rukavice, lekár môže ovládať počítač priamo z miesta, kde sa nachádza, nemalo by to vplyv na jeho ďalšie činnosti, napr. zdvihnutie skalpela. No takéto zariadenie môže nájsť uplatnenie aj v priemysle na vydávanie jednoduchých príkazov, keď používateľ nemôže držať vstupné zariadenie napr. preto, že má ruky špinavé. Výskumníci vytvorili dva prototypy zariadení Tip-Tap – jeden v podobe rukavice s dosahom štyroch metrov a druhý vo forme tetovania na kratšiu vzdialenosť. Ako Tip-Tap funguje, to si môžete pozrieť vo videu. 

Zdroj: uwaterloo.ca.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum pocitac notebook stroj inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať