ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Top fintech spoločnosti získali v roku 2017 kapitál vo výške 4,8 miliardy USD

Tlačové správy
0

Najlepšie fintech firmy sveta navýšili za tento rok svoj kapitál o takmer 5 miliárd USD, pričom za celé obdobie ich životnosti to bolo o viac ako 27 miliárd USD. Pozoruhodný je najmä rast kapitálu čínskej spoločnosti ZhongAn na 1,5 miliardy USD po jej uvedení na Hong Kongskú burzu.

Toto zistenie priniesla aktuálna štúdia Fintech 100, ktorú pripravili KPMG a H2 Ventures. Rebríček inovatívnych firiem vo finančníctve vedie Ant Financial z Číny. Investorov najviac oslovujú firmy, ktoré prinášajú prevratné úverové riešenia.

KPMG a H2 Ventures, spoločnosť, ktorá sa zaoberá investíciami do fintech spoločností, zostavili na základe piatich faktorov rebríček top 50 etablovaných firiem a top 50 „vychádzajúcich hviezd“, teda firiem, ktoré prišli s nápadmi s potenciálom zmeniť celé odvetvie finančných služieb. Podľa výsledkov štúdie „vychádzajúce hviezdy“ navýšili svoj kapitál za posledný rok o viac ako 600 miliónov dolárov a od svojho založenia o niečo viac ako 1 miliardu USD.

Ben Heap, zakladajúci partner H2 Ventures, konštatuje: „Kapitál, ktorý prúdi do odvetvia fintech, odráža dôveru investorov v potenciál týchto firiem. Dôkazom je až dvanásť spoločností v aktuálnom rebríčku, ktorým sa podarilo tento rok získať investície vyššie ako 100 miliónov USD.“

Čínske fintech firmy obsadili prvé tri miesta v celkovom rebríčku, a Čína má zároveň až päť zástupcov v prvej desiatke. Jednotkou v aktuálnom rebríčku je spoločnosť Ant Financial, ktorá pôsobí v segmente platieb. Zaujímavosťou je, že v jej čele stojí žena – výkonná riaditeľka Lucy Peng.

Vo Fintech100 za rok 2017 je 41 firiem z regiónu Európa, stredný východ a Afrika, 29 firiem zo severnej a južnej Ameriky a 30 spoločností z ázijsko-pacifického regiónu, vrátane Austrálie a Nového Zélandu. V rebríčku za rok 2017 je zastúpených až 29 rôznych krajín, pričom v roku 2016 ich bolo iba 22. Najviac reprezentantov má v prvej stovke USA - 19 spoločností, pričom v top 10 má troch zástupcov.

Región strednej a východnej Európy (SVE) má vo Fintech100 dvoch zástupcov, oboch z Poľska. Prvým je na 49. mieste spoločnosť iwoca, ktorá sa zaoberá poskytovaním rýchlych, flexibilných a férových malých pôžičiek pre segment malých a stredných podnikov. V rebríčku „vychádzajúcich hviezd“ majú naši severní susedia svojho zástupcu v podobe spoločnosti Creamfinance, ktorá tiež pôsobí v segmente pôžičiek.

„Slovensko patrí k svetovej špičke v bezhotovostných platbách. Materské spoločnosti slovenských bánk preto s obľubou testujú technologické inovácie práve na slovenských klientoch, keďže tí sú ochotní využívať inovatívne služby a produkty, ktoré majú potenciál zjednodušiť im život. Rovnaký vývoj je preto možné predpokladať aj pri fintech spoločnostiach,“ zhodnotil aktuálnu situáciu Martin Kršjak, partner KPMG na Slovensku zodpovedný za sektor finančných služieb.

Z hľadiska sektorov si najlepšie viedli firmy zamerané na poskytovanie úverov, ktoré obsadili takmer tretinu rebríčka. Dvojkou medzi segmentami sú platobné riešenia, ktorých reprezentanti obsadili jednu pätinu celkového zoznamu. Tretí najpočetnejší segment z pohľadu zástupcov v prvej stovke sú riešenia pri transakciách alebo na kapitálových trhoch. Z pohľadu inovatívnosti rebríčku dominujú spoločnosti, ktoré priniesli na trh prevratné riešenia, ktoré zmenili fungovanie odvetvia finančných služieb. V prvej stovke je takýchto spoločností až 73.

Top 10 firiem podľa rebríčka Fintech 100 za rok 2017
1.         Ant Financial – Čína
2.         ZhongAn - Čína
3.         Qudian (Qufenqi) - Čína
4.         Oscar - USA
5.         Avant – USA
6.         Lufax - Čína
7.         Kreditech - Nemecko
8.         Atom Bank – Veľká Británia
9.         JD Finance - Čína
10.       Kabbage - USA

O štúdii
Rebríček Fintech100 bol zostavený po rozsiahlom celosvetovom výskume a analýze založenej na údajoch týkajúcich sa piatich faktorov: celkový získaný kapitál, rýchlosť získavania kapitálu, geografická a sektorová rozmanitosť a X-faktor, teda úroveň produktu, inovácia služby a biznis modelu. X-faktor sa aplikuje iba na spoločnosti zo zoznamu Top 50 „vychádzajúcich hviezd“. Kompletnú štúdiu si môžete stiahnuť na fintechinnovators.com.

Zobrazit Galériu

KPMG Slovensko spol. s r.o.

Všetky autorove články
FinTech KPMG H2 Ventures

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať