SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Video: Triedič lego kociek ovládaný umelou inteligenciou

Technológie
0

Ak chcete urobiť poriadok vo svojej zbierke lego kociek, iste by sa vám hodil doma tento stroj, ktorý by vykonal prácu za vás. Je postavený takmer výlučne z lego súčastí (okrem toho obsahuje ešte Raspberry Pi a niekoľko motorčekov) a vďaka umelej inteligencii dokáže roztriediť prakticky akékoľvek kúsky lega, ktoré zostupujú z jeho dopravných pásov.

Zariadenie využíva neurónovú sieť – skupinu algoritmov, ktoré rozpoznávajú vzory podobne ako ľudský mozog a porovnávajú skutočné lego kocky s ich 3D obrazmi, ktoré mu boli poskytnuté počas tréningu.

Stroj, ktorý postavil youtuber Daniel West, nie je prvý svojho druhu, no zdá sa, že je najúčinnejší. West uviedol, že jeho univerzálny triedič lego kociek, na ktorom pracuje dva roky, bol inšpirovaný dvoma predošlými výtvormi a dokáže rozpoznať viac ako 3000 dielov, prakticky celú kolekciu. Vďaka AI môže rozpoznať dokonca aj časti, ktoré ešte predtým nevidel. Pomocou šiestich lego motorov a deviatich servomotorov je Westov stroj schopný každé dve sekundy vytriediť jednu kocku.

Kľúčová časť stroja je takzvaná zachytávacia jednotka, ktorú West podrobne opisuje v blogovom príspevku. Je to miesto, kde nainštalovaná kamera sníma zábery lego kociek pod svetlom. Obrázky spracúva počítač Raspberry Pi pripojený k zariadeniu. Potom sa bezdrôtovo odosielajú do blízkeho počítača, ktorý obsahuje neurónovú sieť. Tá analyzuje obraz a odosiela výstup (o aký kus ide) triediacemu zariadeniu. V druhom videu West podrobne opisuje, ako funguje umelá inteligencia v jeho stroji.

Hoci West uvažuje o zverejnení zdrojového kódu AI, aby sa stal open source, mechanickú konštrukciu stroja si necháva pre seba. Dúfa, že v budúcnosti uverejní akademický príspevok o výskume za jeho triediacim zariadením. A možno si ho jedného dňa budeme môcť aj kúpiť.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať