SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Tucet dôvodov, pre ktoré startupy najčastejšie zlyhávajú

0

Spoločnosť CB Insight uskutočnila v tomto roku prieskum v 100 startupoch, ktoré neuspeli na trhu, a pokúsila sa nájsť najčastejšie dôvody, pre ktoré začínajúce spoločnosti zlyhajú. Dospela k poznatku, že vo všeobecnosti možno neúspech pripísať 20 najfrekventovanejším dôvodom, pričom krach firmy zriedkavo spôsobí len jeden dôvod, zvyčajne ide o niekoľko rôznorodých príčin. Načrtneme 12 dôvodov, ktoré sa objavili vo viac ako 10 % prípadov, tie ostatné si môžete pozrieť v grafe.

1. Riešeniu chýba cieľová skupina

Startup sa zameria na nápad, ktorý môže byť sám osebe skvelý, no neskoro zistí, že na trhu oň nie je záujem. Toto sa stalo až 42 percentám neúspešných startupov.

2. Minuli sa peniaze

Možno to nebol najlepší projekt alebo sa s peniazmi hospodárilo neefektívne. No skutočnosť je taká, že až 29 % spoločností nebolo schopných zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov.

3. Nesprávny tím

To, že v tíme chýbal člen, ktorý by disponoval kriticky dôležitými zručnosťami, zapríčinilo krach 23 % startupov zúčastnených v prieskume. Bez správneho tímu nemôže uspieť ani ten najoriginálnejší nápad.

4. Neúspešné konkurovanie

Odborníci odporúčajú začať podnikanie v oblasti, kde to ešte nikto neskúšal. Pokúsiť sa konkurovať existujúcim riešeniam nie je pre startup dobrý nápad. Presvedčilo sa o tom 19 % začínajúcich spoločností.

5. Zlý odhad ceny

Cena nemôže byť ani príliš vysoká, ani prinízka. V tejto oblasti je každá rada drahá. Na nesprávny odhad ceny doplatilo 18 % startupov.

6. Nedostatky produktu

Niekedy produkt skutočne nie je dosť kvalitný, aj keď sa doň investuje veľa peňazí. Stalo sa to 17 % startupov. Vtedy je dôležité vyčistiť stôl, prekonať svoju pýchu a pustiť sa do toho nanovo - jednoduchšie a lepšie.

7. Chýba obchodný model

Skvelý nápad ešte sám osebe nestačí na veľké podnikanie. Treba nájsť aj nový spôsob, ako z neho získať peniaze. Neostýchajte sa inšpirovať u tých úspešných na trhu, veď nedostatočne životaschopný obchodný model spôsobil zánik 17 % startupov.

8. Nedostatky v marketingu

Vytvorenie produktu je len prvý krok, treba ho vedieť aj predať. Musíte presvedčiť ľudí, že váš výrobok potrebujú. Práve v tejto oblasti zlyhalo 14 % začínajúcich firiem.

9. Ignorovanie zákazníkov

Prehnané prispôsobovanie sa zákazníkom môže byť na škodu. No nemožno ich ani úplne ignorovať. Presvedčilo sa o tom 14 % neúspešných startupov.

10. Zlé načasovanie produktu

Správne načasovanie je jeden zo základov úspechu. Nemožno podsúvať ľuďom riešenia, na ktoré ešte nedozrel čas. Doplatilo na to 13 % startupov z prieskumu.

11. Strata záujmu

Môže sa stať, že počiatočné nadšenie vyprchá. Ak projekt narazí na neúspechy, ohlasy nie sú priaznivé, tím jednoducho stratí chuť do práce. Ochabnutie záujmu spôsobilo zlyhanie 13 % projektov.

12. Spory s investormi

Pri príprave projektu vzniká isté tvorivé napätie, ktoré môže otráviť medziľudské i obchodné vzťahy. To viedlo k neúspechu v 13 % prípadov.

why_startups_fail.png

Zdroj: bizjournals.com

Pridať komentár