Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Recenzia: Ultra HD TV Samsung UE65KS9002

1

Keď sme v predošlom čísle testovali Ultra HD vlajkové lode na rok 2016, od Samsungu sme mali k dispozícii „iba“ nižší model, a to s 55" uhlopriečkou. Napriek tomu patril k najlepším. Boli sme preto zvedaví na špičku ponuky Samsungu na tento rok, model UE65KS9002.

Hardvér

Napriek tomu, že sme si na tento model mesiac počkali, dorazil k nám v tom najlepšom čase, mali sme totiž exkluzívnu možnosť vyskúšať ho aj s najväčšou novinkou tohto roka, Ultra HD Blu-ray prehrávačom Samsung UBD-K8500. Oproti predchádzajúcim testovaným prístrojom je tento jediný so zakriveným panelom. Napriek tomu, že nie sme veľkí zástancovia tohto typu displejov, Samsung v tomto prípade použil iba mierne zakrivenie 4,200R, čo je skôr dizajnový prvok. Mimochodom, nový Ultra HD Blu-ray prehrávač je dizajnovo prispôsobený práve zakriveným modelom. Panel používa technológiu kvantových bodov (Quantum Dot). Tá je odlišná od klasických LCD panelov s LED podsvietením. Namiesto klasických farebných filtrov sa používa vrstva nanokryštálov rôznej veľkosti a z rôznych materiálov, ktoré sú podsvietené fialovým LED svetlom. Veľkosť kryštálu definuje, akú farbu ten po ožiarení vyžaruje. Na rozdiel od klasických LED s bielym svetlom, ktoré čiastočne preniká cez panel a znižuje tak celkový kontrast, tu tento jav odpadá. Nanokryštály takisto umožňujú generovať až 64-násobne viac ­farieb s vysokou presnosťou. Vďaka tomu je táto technológia v súčasnosti jediná alternatíva k OLED TV na použitie v Ultra HD TV s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) a širokým farebným gamutom (WCG). Televízor aj napriek použitému podsvieteniu Edge LED využíva technológiu lokálneho riadenia jasu Ultra HD Local Dimming, ktorá analyzuje jas v obraze a lokálne utlmí podsvietenie v tmavých miestach. Na zvýraznenie čiernej slúži ­špeciálna antireflexná vrstva Moth Eye, ktorá obmedzuje odlesky a prenikanie okolitého svetla a zabezpečuje tak vyšší kontrast. Prístroj tradične stavil na externý box One Connect Mini, na ktorom je umiestnená väčšina prípojných miest, žiaľ, eternetový port sa sem nevošiel, takže tento kábel musíte pripojiť priamo k prístroju alebo na pripojenie využiť vstavanú Wi-Fi.  Okrem toho je priamo na prijímači ešte jeden port USB a slot CI. One Connect Mini nesie štvoricu HDMI 2.0a s podporou HDR a HDCP 2.2, dva tunery DVB-S/S2, kombinovaný tuner DVB-T/T2/C a dvojicu portov USB 2.0, jeden s napájaním 1,5 A pre HDD. O chod používateľského prostredia sa stará firemný operačný systém Tizen. Základná ponuka je lišta zástupcov, ktorú si môžete upraviť podľa svojich požiadaviek a pripnúť si na ňu položky, ktoré najčastejšie používate. Môže ísť o obrazové vstupy, obľúbené programy alebo aplikácie. Trošku nepríjemné je to, že ako aplikácia sa berie aj služba HbbTV, ktorú vysielajú napríklad české verejnoprávne stanice. Ak ste na ňu zvyknutí, musíte si ju nainštalovať, potom už je používanie bez problémov.

Skúsenosti z testovania

Samsung UE65KS9002 je pokračovaním úspešného radu minuloročných modelov. Tentoraz však už s certifikáciou Ultra HD Premium, čo znamená, že podporuje všetky potrebné technológie na reprodukciu Ultra HD s rozšíreným dynamickým rozsahom HDR, farebným gamutom WCG a 10-bitovým spracovaním farieb. Veľmi dôležitou inováciou bolo použitie antire­flexnej vrstvy Moth Eye, ktorá v spolupráci s technológiou Ultra HD Local Dimming výrazným spôsobom prispieva k výbornému podaniu čiernej a k vysokému kontrastu. Na ňom sa podpisuje aj vysoká svietivosť panela až 1000 nitov. Obraz je tradične vynikajúci, oproti predchádzajúcej generácii podstatne lepšie reprodukuje čiernu. Napriek zahnutiu obrazovky sa výrobcovi vďaka kvalitnej antireflexnej vrstve darí potláčať parazitné odrazy z miestnosti, no keby si odpustil lesklý povrch panela, mohlo by to byť ešte lepšie. Pri našich meraniach si prístroj počínal veľmi dobre, obsiahne 100 % farebného priestoru sRGB a 88 % Adobe RGB. Odchýlka gama krivky bola 0,05 a priemerná odchýlka farieb δE = 4. Veľmi dobre reprodukoval videá HDR či už z Ultra HD Blu-ray diskov, alebo naše testovacie videá. Pri posudzovaní podľa testovacích obrazcov vykazoval Samsung UE65KS9002 vynikajúcu linearitu a ostrosť bez náznakov moiré. Prístroj si výborne poradí aj s upsamplingom HD a full HD videa. Video z Blu-ray vyzerá neraz lepšie ako na natívnom full HD TV. Zvuková časť postačí na bežné sledovanie TV, televízor dokáže komunikovať aj s prídavnými reproduktormi cez bluetooth. Dodávaný smart diaľkový ovládač má iba niekoľko ovládacích prvkov a je veľmi dobre tvarovaný. Pri prvom kontakte s ním sme si museli chvíľu zvykať, ale pri dlhšom používaní sme zistili, že ide o veľmi prepracované ovládanie. 

PARAMETRE

Model: Samsung UE65KS9002
Panel: LCD s bočným (Edge) LED podsvietením, 65" (164 cm)
Rozlíšenie: 3840 × 2160 bodov
Tuner: kombinovaný DVB-T/T2/C, 2× DVB-S /S2
Pripojenie k sieti: eternet/Wi-Fi
Ďalšie služby: DLNA, HbbTV, Miracast, bluetooth
Zvuk: 2 × 60 W
Formáty videa: MPEG-2, 4, MP4, MKV, AVCHD, AVI, HEVC, WMV, TS, PS
Audio: FLAC, MP3, WAV
Foto: JPEG, MPO
Pripojenia: 4× HDMI (2.0a), 3× USB, S/PDIF (optický), 1× CI+
Rozmery: 144,34 × 83,58 × 5,2 cm (bez podstavca)
Hmotnosť: 26,5 kg (bez podstavca)

Hodnotenie/merania:

Pokrytie farebného priestoru: sRGB  100 %, Adobe RGB 88 %
Odchýlka gama: 0,05
Max. jas: 328 cd/m2
Priemerná odchýlka farieb δE = 4
Spotreba stand-by: 0,5 W
Prevádzková: 75 – 123 W

PLUSY, MÍNUSY

+ Vynikajúca kvalita obrazu v 4K aj full HD, množstvo doplnkových funkcií, výborné ovládanie
- Vstup pre eternet nie je na externom boxe

HODNOTENIE

Gamut: 100 %
Kontrast: 100 %
Jednotnosť podsviet.: 80 %
Jednotnosť farieb: 60 %
Presnosť farieb: 60 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Samsung UE65KS9002 právom patrí medzi vlajkové lode výrobcu. Kvalitou obrazu sa radí na špičku v súčasnej ponuke LCD televízorov. Samsung zase dokazuje, že aj LCD technológia má ešte rezervy a je čo zlepšovať. Výbavou patrí takisto k špičkovým modelom a iba ťažko by ste hľadali niečo, čo mu chýba. Vďaka certifikácii Ultra HD Premium a podpore širokého spektra vysielacích štandardov a kodekov máte istotu, že vás s ním ani v blízkej budúcnosti nič neprekvapí.

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

1 komentár

tak je to špička, alebo je čo zlepšovať? vyberte si...ak niekto označí niečo za špičku, tak nie je čo zlepšovať, iba zmeniť reakcia na: Ultra HD TV Samsung UE65KS9002 / Quantum Dot na 65 palcoch

21.8.2016 13:08
tak je to špička, alebo je čo zlepšovať? vyberte si...ak niekto označí niečo za špičku, tak nie je čo zlepšovať, iba zmeniť
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať