SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Umelá inteligencia dokáže prečítať a analyzovať celú knihu za menej ako minútu

Technológie
2

Chatbot s umelou inteligenciou Claude vytvoril startup Anthropic ako odpoveď na ChatGPT. Spoločnosť ho vycvičila na základe pravidiel metódy „ústavnej umelej inteligencie“ (Constitutional AI). Ide o trénovanie systémov AI, ako sú chatboty, aby dodržiavali určité pravidlá (alebo stanovy). V rámci tohto procesu si mal stroj osvojiť sebakritiku, prijímať korekcie a dolaďovať sa. Hlavným cieľom bolo vyvinúť model, ktorý by netrpel predsudkami a dokázal by dokonca odmietnuť odpovede na zlomyseľné podnety. Okrem toho to bol spôsob, ako chrániť používateľov a samotnú umelú inteligenciu pred nenávistnými komentármi.

Claude bol pôvodne vytvorený na pomoc pri programovaní alebo preskúmavaní právnych dokumentov. Teraz dokáže spracovať román za menej ako minútu. Anthropic oznámil, že má nové kontextové okno s 9000 až 100 000 tokenmi alebo 75 000 slovami. Tokeny sú časti slov, umelá inteligencia totiž rozdeľuje slová na časti, aby ich ľahšie pochopila. Napríklad model GPT-4 dokáže prijať približne 8000 tokenov a ChatGPT má maximálnu kapacitu 4000 tokenov. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Claude teda umožňuje vložiť akúkoľvek knihu s približne takouto dĺžkou (priemerný román musí mať aspoň 70 000 slov, aby sa dal za román považovať) a zhrnutá verzia textu je k dispozícii za kratší čas, ako by ste potrebovali na prípravu šálky kávy. V demonštračnej ukážke bola generátoru zadaná kópia románu Veľký Gatsby s jedným zmeneným riadkom v príbehu tak, aby v ňom bolo uvedené, že pán Carraway je „softvérový inžinier, ktorý pracuje na nástrojoch strojového učenia v spoločnosti Anthropic“. Nástroju trvalo 22 sekúnd, kým preskenoval celú knihu a zistil chybu.

Claude však nepracuje len s textom, dokáže prepísať aj šesť hodín zvukového záznamu s priemerným počtom 100 000 tokenov. To znamená, že by sa doň mohli vkladať podcasty a nástroj by chrlil súhrny jednotlivých častí. Najnovšia verzia aplikácie je teraz prístupná obchodným partnerom spoločnosti Anthropic. Umožňuje stručné zhrnutie finančných výkazov a výskumných prác a identifikáciu rizík a argumentov v právnych dokumentoch. Zefektívňuje tak zdĺhavé operácie, ktoré si vyžadovali čítanie a anlýzu rozsiahlych dokumentov.

Zdroj: designtaxi.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

jbl party box reakcia na: Umelá inteligencia dokáže prečítať a analyzovať celú knihu za menej ako minútu

31.1.2024 16:01
jbl partybox je dobrý reprák
Reagovať

jbl party box reakcia na: Umelá inteligencia dokáže prečítať a analyzovať celú knihu za menej ako minútu

31.1.2024 16:01
jbl partybox je dobrý reprák
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať