SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Umelá inteligencia dokončila Beethovenovu nedokončenú 10. symfóniu. Vypočujte si ju

Výskum a vývoj
2

Keď Ludwig von Beethoven v roku 1827 zomrel, pracoval na svojej 10. symfónii, ale pre zhoršujúce sa zdravie nebol schopný urobiť veľký pokrok. Zanechal iba niekoľko hudobných skíc. Od tých čias si muzikológovia lámu hlavu nad tým, aké by to mohlo byť. Teraz vďaka práci tímu hudobných historikov, muzikológov, skladateľov a počítačových vedcov Beethovenova vízia ožije Webinar Care. Skupina vedcov založila startup Playform AI, zameraný na kreatívnu umelú inteligenciu, ktorá sa naučila celé Beethovenovo dielo a jeho tvorivý proces.

Myšlienka dať dokončiť Beethovenovu 10. symfóniu umelej inteligencii vznikla v roku 2019, keď doktor Matthias Röder, riaditeľ Karajanovho inštitútu v rakúskom Salzburgu, kontaktoval startup s návrhom dokončiť toto dielo na oslavu 250. narodenín skladateľa. Chcel vedieť, či by umelá inteligencia mohla pomôcť vyplniť medzery, ktoré zanechal Beethoven. Hoci sa zdalo, že ide o veľkú výzvu, tím sa na to podujal.

Vedci usúdili, že by potrebovali použiť poznámky a dokončené kompozície z celého Beethovenovho diela spolu s dostupnými náčrtkami z 10. symfónie na vytvorenie niečoho, čo mohol napísať sám Beethoven. Zároveň však potrebovali posunúť hranice toho, čo kreatívna AI dokáže, tým, že by sa celý Beethovenov tvorivý proces naučil stroj. Umelá inteligencia sa musela najprv naučiť rozvinúť jednoduchý motív na dlhšiu a komplikovanejšiu hudobnú štruktúru, ako by to urobil Beethoven. Zoznam úloh však narastal.

AI sa takisto potrebovala naučiť, ako prepojiť dve časti hudobného diela či zložiť codu, čo je segment, ktorý privádza časť hudobného diela k záveru. Navyše musela priradiť rôzne nástroje pre rôzne časti skladby. A to všetko bolo treba zvládnuť spôsobom, ako to mohol urobiť Beethoven. Po dokončení práce v malej koncertnej sieni vystúpil klavirista pred skupinou novinárov, hudobných vedcov a odborníkov zameraných na Beethovena. Diváci boli vyzvaní, aby určili, ktoré časti pochádzajú od Beethovena a kde sa začína extrapolácia AI. Nedokázali to.

O niekoľko dní neskôr zahralo sláčikové kvarteto na tlačovej konferencii jednu z výsledných skladieb generovaných AI. Len tí, ktorí dôverne poznali Beethovenove náčrty pre 10. symfóniu, dokázali určiť, ktoré časti boli vytvorené umelou inteligenciou. Úplná nahrávka Beethovenovej 10. symfónie má byť zverejnená 9. októbra 2021.

Zdroj: science.howstuffworks.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

... reakcia na: Umelá inteligencia dokončila Beethovenovu nedokončenú 10. symfóniu. Vypočujte si ju

30.9.2021 09:09
Ešte by AI mohla dopísať Švejka
Reagovať

RE: Čo viac by si chcela? Len: A žili šťastne až kým nepomreli. No, nie? reakcia na: ...

5.10.2021 17:10
Čo viac by si chcela? Len: A žili šťastne až kým nepomreli. No, nie?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať