Umelá inteligencia nVidie sa naučila tvoriť obrázky falošných celebrít

Technológie
0

Umelá inteligencia už vie vytvárať fotorealistické snímky z imaginárnych ulíc a teraz spoločnosť nVidia predstavila ďalšiu možnosť jej využitia – na vytváranie falošných fotiek neexistujúcich ľudí. Využila pri tom fotografie celebrít, rovnako by sa však dali použiť napríklad aj profilové fotografie z Facebooku.

Vytváranie obrázkov falošných celebrít samo osebe nie je nové, no vedci tvrdia, že ide o najpresvedčivejšie a najpodrobnejšie fotografie svojho druhu. Vo videu si môžete pozrieť proces v plnom rozsahu, počnúc databázou obrázkov celebrít, na ktorých bol systém vyškolený. Výskumníci použili neurónovú sieť typu GAN (generative adversarial network), ktorá sa v skutočnosti skladá z dvoch samostatných sietí: jedna na základe zdrojových dát vytvára obrázky, druhá kontroluje ich realistickosť, takže generovaný obsah sa stále zlepšuje. Týmto postupom sa dajú zhotoviť prekvapivo dobré falošné obrázky. Systém sa v podstate sám učí.

Samozrejme, sú tu aj isté obmedzenia. Ak vezmeme do úvahy štandardné rozlíšenie dnešných fotoaparátov, obrázky sú veľmi malé – len 1024 × 1024 pixelov. Na začiatku sa tváre podobajú na celebrity, na ktorých bol systém vyškolený, a na väčšine sú nejaké rušivé časti, no systém sa postupne zdokonaľuje.

Tento druh technológie je veľmi prínosný pre kreatívne priemyselné odvetvia, napríklad pri výrobe reklám a videohier. No je tu aj hrozba v podobe dezinformácie. Samozrejme, talentovaní editori obrázkov vedia už dlho vytvoriť falošné fotky pomocou Photoshopu, no nástroje s umelou inteligenciou ich umožnia zhotoviť rýchlo a ľahko.

Zdroj: Theverge

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
NVIDIA umelá inteligencia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať