SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Unikátna batéria vydrží v telefóne až 9 rokov

0

Batérie telefónov sa zvyčajne opotrebujú už po niekoľkých rokoch, navyše obsahujú ťažké kovy, ktoré môžu byť škodlivé pre životné prostredie, ak sa nesprávne zlikvidujú. Výskumný tím z austrálskej RMIT School of Engineering však možno našiel spôsob, ako tieto problémy obísť. Výskumníci použili nanomateriál s názvom MXene na vytvorenie batérie, ktorá by mohla vydržať až deväť rokov. Táto batéria sa môže stať životaschopnou alternatívou k štandardným lítiovo-iónovým batériám.

MXén má vysokú elektrickú vodivosť podobne ako grafén, ale podľa výskumníkov má ešte viac výhod, pretože je tvárny. Problémom MXénu však je, že hrdzavie. Preto vedci našli spôsob, ako odstrániť oxidáciu pomocou zvukových vĺn so špecifickými frekvenciami.  Týmto procesom by sa batérie mohli čistiť každých niekoľko rokov, čo by im zabezpečilo masívnu deväťročnú životnosť. A čo je dôležité, vďaka odstráneniu hrdze bez použitia ďalších chemikálií sa nepoškodí samotná batéria.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Výskumný tím sa tiež domnieva, že využitie zvukových vĺn na obnovu zoxidovaných materiálov by sa mohlo aplikovať aj mimo oblasti batérií. Dalo by sa použiť na vytvorenie trvácnejšieho úložiska obnoviteľnej energie, ale aj pri bezdrôtových prenosoch a podobne.  Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: thecooldown.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať