SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

OpenAI: Do 10 rokov môže AI nahradiť aj profesionálnych expertov

Spoločenské dopady
0

Umelá inteligencia by sa mohla stať takou silnou, že v priebehu nasledujúceho desaťročia nahradí profesionálnych odborníkov „vo väčšine oblastí“, varoval Sam Altman, generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT. Altman spolu s ďalšími dvoma vedúcimi predstaviteľmi OpenAI Gregom Brockmanom a Iljom Sutskeverom zverejnil blogový príspevok v ktorom upozorňuje, že „musíme zmierniť riziká dnešnej technológie umelej inteligencie“. 

„Z hľadiska potenciálnych výhod a nevýhod bude superinteligencia silnejšia ako iné technológie, s ktorými sa ľudstvo muselo v minulosti popasovať. Môžeme mať výrazne prosperujúcejšiu budúcnosť; ale aby sme sa tam dostali, musíme dokázať riadiť riziká,“ uvádza sa v príspevku. Altman a jeho kolegovia z vedenia OpenAI prirovnávajú umelú inteligenciu k jadrovej energii a syntetickej biológii a tvrdia, že na to, aby boli regulácie účinné, musí sa s nimi zaobchádzať „špeciálnym spôsobom a koordinovane“. Navrhujú, že na reguláciu technológie „superinteligencie“ bude potrebný riadiaci orgán podobný Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu.

Tento medzinárodný orgán by mohol kontrolovať systémy, vyžadovať audity, testovať súlad s bezpečnostnými normami, zavádzať obmedzenia na stupne nasadenia a úrovne bezpečnosti atď. Altman vo svojom nedávnom vystúpení v Kongrese uviedol, že uvíta, ak vedúci predstavitelia USA vytvoria takéto pravidlá. Neskôr pre Fox News Digital uviedol príklady „desivej umelej inteligencie“, medzi ktoré patria systémy, ktoré by mohli navrhovať „nové biologické patogény“, či „umelá inteligencia, ktorá by sa mohla nabúrať do počítačových systémov“.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Medzi niektorými technologickými expertmi, ako aj verejnosťou sa rozšírili obavy, že umelá inteligencia by sa mohla stať takou znalou a mocnou, že by mohla zničiť spoločnosť. Napríklad „krstný otec umelej inteligencie“, počítačový vedec Geoffrey Hinton, minulý mesiac varoval, že „nie je nepredstaviteľné“, že by umelá inteligencia mohla „vyhubiť ľudstvo“. 

Altman a jeho kolegovia tvrdia, že vývojári AI sa musia koordinovať, aby „zabezpečili, že vývoj superinteligencie bude prebiehať spôsobom, ktorý nám umožní zachovať bezpečnosť a zároveň pomôže hladkej integrácii týchto systémov do spoločnosti“, pričom jednotlivé firmy zaoberajúce sa AI „by mali dodržiavať mimoriadne vysoký štandard zodpovedného konania“. 

Technologickí lídri sa zaoberali aj otázkou, prečo vytvárajú takú výkonnú technológiu, keď sami priznávajú, že má drastické potenciálne úskalia pre spoločnosť, pričom uvádzajú, že svet by mohol zaznamenať „ohromujúcu“ hospodársku prosperitu a zvýšenie kvality života. Vedúci predstavitelia OpenAI dodali, že vytvorenie superinteligencie sa nedá zastaviť a že teraz je čas na jej vytvorenie a správne a bezpečné používanie.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať