Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Vedci chcú využiť lucidné sny na liečenie alebo učenie sa

0

Nová štúdia publikovaná v časopise Current Biology ukazuje, že vedci úspešne „hovorili“ so spiacim človekom v reálnom čase, vstúpiac do jeho snov. Podľa výsledkov štyroch experimentov môžu snívajúci nasledovať pokyny, riešiť jednoduché matematické úlohy a odpovedať na otázky áno alebo nie bez toho, aby sa zobudili. Vedci komunikovali priamo so spiacimi účastníkmi tým, že im dávali otázky a nechávali ich reagovať pohybmi očí alebo tváre počas lucidných snov (keď si ľudia uvedomujú, že snívajú).

Ľudia snívajú každú noc, ale vedci nerozumejú úplne tomu, prečo vlastne snívame. Štúdium snov je ťažké, pretože ľudia po prebudení často zabúdajú na svoje sny alebo deformujú detaily. Čiastočne je to preto, že mozog počas spánku netvorí veľa nových spomienok a má obmedzenú kapacitu na presné ukladanie informácií po skončení sna, uvádza sa v štúdii.

Na prekonanie tohto obmedzenia sa vedci pokúsili komunikovať s ľuďmi, ešte kým snívali. Pretože účastníci štúdie mali lucidné sny, vedci predpokladali, že by sa mohli vedome usilovať reagovať na podnety prichádzajúce z vonkajšieho sveta. Preto umiestnili elektródy na hlavu účastníkov, aby zmerali ich mozgové vlny, vedľa ich očí na sledovanie pohybov očí a na bradu na meranie svalovej aktivity. Pomocou týchto údajov určili, kedy účastníci vstúpili do fázy spánku s rýchlym pohybom očí (REM), keď sa najpravdepodobnejšie vyskytujú lucidné sny.

Štyri nezávislé laboratórne skupiny v USA, Nemecku, Francúzsku a Holandsku uskutočnili štyri samostatné experimenty. Vedci počas nich použili niekoľko techník na komunikáciu so snívajúcimi počas spánku REM vrátane kladenia otázok a dávania správ zakódovaných do blikajúcich svetiel, pípania a fyzických dotykov, na ktorých dešifrovanie boli snívajúci vyškolení. Ak snívajúci pochopili otázku alebo správu počas lucidného sna, odpovedali súborom výrazných pohybov očí alebo tváre, ktoré interpretovali elektródy.

Dosiahnuť takúto komunikáciu počas experimentov však bolo veľmi ťažké – zvládlo ju iba šesť z 36 účastníkov pri mnohých pokusoch, čo vyvoláva otázky, do akej miery možno zovšeobecniť a replikovať zistenia. Vedci naznačujú, že metóda použitá v experimentoch by mohla byť prispôsobená tak, aby pomohla prispôsobiť sen človeka konkrétnym potrebám, ako je napríklad učenie sa alebo zvládanie emočnej traumy.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať