TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Vedci našli spôsob ako dopraviť liečivá do pacientovho mozgu. Pomocou ultrazvuku

0

Lekársky výskum už dlhšie hľadá spôsob, ako preniknúť cez tzv. hematoencefalickú bariéru, nepriedušne uzavretú vrstvu buniek, ktoré obklopujú krvné cievy v mozgu. Hoci táto bariéra chráni cievy v mozgu pred jedmi a infekciami, zároveň lekárom bráni v liečení chorôb mozgu a nádorov.

Tím vedcov z kanadského Sunnybrook Health Sciences Center vyvinul neinvazívny spôsob, ako obísť hematoencefalickú bariéru a dopraviť do mozgu potrebné liečivá napr. na liečbu Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby.

Pri ich postupe sa využíva cielené pôsobenie ultrazvuku a mikrobubliny na obídenie ochrannej vrstvy okolo ciev v mozgu a táto metóda podľa výskumníkov už priniesla pozitívne výsledky pri klinických testoch na zvieratách. Teraz vedci začínajú novú metódu uplatňovať aj na ľudských pacientoch.

Jeden z prvých pacientov, ktorí podstúpili novú liečbu, je Bonny Hallová, ktorej diagnostikovali malígny mozgový nádor nazývaný glióm. Ten má tendenciu rásť a šíriť sa, pričom ho nemožno úplne odstrániť chirurgicky.

Dr. Todd Mainprize, vedúci výskumného tímu zo Sunnybrooku, uviedol, že pri chemoterapii použitej na liečbu zostávajúcich rakovinových buniek po chirurgickom odstránení gliómu sa do mozgu skutočne dostane iba 25 % liekov. To by mala zmeniť ich nová neinvazívna metóda liečby, ktorá pozostáva z troch krokov.

V prvom kroku sa pacientovi nasadí chemoterapia. Potom sa mu do krvného riečiska vstrekne liek s množstvom mikrobubliniek plynu. Napokon sa na nádor sústredí ultrazvukové pole vysokej intenzity, ktoré spôsobí, že mikrobublinky začnú vibrovať a rozkladať proteíny v kapilárach. Tak sa chemoterapeutický liek dostane do tkaniva mozgu.

Počas liečby Hallovej lekári označili chemoterapeutické lieky chemickým tagom, aby ich bolo možné identifikovať pomocou magnetickej rezonancie. Mohli tak pozorovať, ako sa liek pohyboval v jej krvných cievach až k zhubnému nádoru.

Hallovej nádor na druhý deň vyoperovali a výskumníci teraz budú analyzovať tkanivo, aby zistili koncentráciu lieku, ktorý bol schopný doň preniknúť.

Zdroj: techtimes.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať