SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedci sú bližšie k potvrdeniu existencie Higgsovho bozónu

Tlačové správy
0
Vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) na konferencii v severotalianskom La Thuile uviedli, že nová subatomárna častica, ktorú vlani objavili vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC), je s veľkou pravdepodobnosťou naozaj dlho hľadaný Higgsov bozón. Vyplýva to z analýzy údajov z dvoch nezávislých detektoroch častíc v LHC - CMS aj ATLAS, podľa ktorých je spin novej častice zhodný so spinom Higgsovho bozónu tak, ako ho predpokladá tzv. Štandardný model, ktorý je základnou teóriou časticovej fyziky.

Odborníci sa už zhodli, že nová častica je určite bozón, zatiaľ však nie je isté, či ide naozaj o Higgsov bozón a ak áno, aký je to typ, keďže teoretici predpokladajú existenciu viacerých typov Higgsovho bozónu. "Toto je začiatok novej kapitoly vo fyzike. Štvrtého júla 2012 sa fyzika zmenila. Predtým sme sa iba pýtali, či ešte existujú nejaké nové častice. Teraz sa pýtame, či je táto nová častica naozaj Higgsov bozón a ak áno, či je kompatibilný so Štandardným modelom," uviedol Tony Weidberg z Oxfordskej univerzity, ktorý pracuje na detektore Atlas.

Higgsov bozón je subatomárna častica, o ktorej sa škótsky fyzik Peter Higgs pred desaťročiami domnieval, že by mohla vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje. Vedci ju hľadajú už takmer polstoročie. Objavenie Higgsovho bozónu by malo overiť platnosť spomínaného Štandardného modelu. Ide o teóriu, ktorá je všeobecne prijímaná, no niektoré javy nedokáže vysvetliť - najmä to, prečo majú niektoré častice hmotnosť a iné nie. Práve Higgsov bozón a s ním súvisiace Higgsovo pole by malo byť zodpovedné za to, že častice majú hmotnosť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať