SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Veľká udalosť vo svete kryptomien: Čo sa udeje s bitcoinom a prečo?

Tlačové správy
0
  • V apríli sa očakáva bitcoin halving. Ide o dôležitú udalosť, po ktorej kryptomena v minulosti viackrát prepisovala maximá.
  • Pre krypto investorov z toho vyplýva hneď niekoľko dôležitých poznatkov, najdôležitejšie je vnímať celkový kontext transformácie bitcoinu k mainstreamovej investičnej príležitosti.
  • Pochopenie základných udalostí vo svete bitcoinu je nevyhnutným predpokladom na úspešnú kryptomenovú investíciu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Už čoskoro príde bitcoin halving. To znamená zníženie odmeny ťažiarov za vyťažený blok na polovicu. Takýto halving sa odohráva každé štyri roky. Nastáva vždy po dosiahnutí určitého množstva blokov v blockchaine a je dôležitou súčasťou pravidiel bitcoinovej siete.

Celý proces naposledy prebehol v roku 2020. Vtedy sa znížila odmena ťažiarov na 6,25 bitcoinu ročne. Od apríla 2024 to už bude o ďalšiu polovicu menej, teda 3,125 bitcoinu. Na začiatku histórie obľúbenej kryptomeny bola odmena 50 BTC za blok.

„Halving nie je len technickou udalosťou, ale aj historickým momentom, ktorý nám pripomína potenciál bitcoinu vo svete investícií. Býva predmetom osláv po celom svete. Vo Fumbi pozorne sledujeme tieto vývojové míľniky, hovoríme o nich a radi ich vysvetľujeme. Veríme, že porozumenie týmto základným pojmom je kľúčom k úspešnej investícii do kryptomien,“ uviedol Juraj Forgács, CEO a zakladateľ Fumbi Network.

Vplyvom halvingu v minulosti poputovalo na burzu menej bitcoinov a cena kryptomeny sa zvýšila. „Po každom halvingu sa v priebehu roka a pol cena bitcoinu zvýšila rádovo v násobkoch. Následne znovu o niečo klesla. Nikdy sa však už ani zďaleka nevrátila na pôvodnú úroveň pred halvingom. Napríklad v roku 2020 sa takto hodnota bitcoinu prudko zdvihla nahor a začiatkom roka 2021 prekonala hranicu 60-tisíc dolárov,“ dopĺňa Juraj Forgács.

Ako ovplyvní halving investície do bitcoinu?

Existuje racionálny predpoklad, že vývoj po halvingu v roku 2024 bude podobný. Základná ekonomická poučka však nepustí: Minulý vývoj na trhu nemôže slúžiť na spoľahlivú predpoveď budúcnosti. Platí to o to viac, že ťažiari a nimi vyťažený bitcoin zohrávajú na celkovom trhu z hľadiska predaja čoraz menšiu rolu.

Na predpoveď vývoja po bitcoinovom halvingu je potrebné komplexne zvážiť vývoj na trhu. Pozerať sa len na samotný halving – ešte k tomu čisto technickým pohľadom – by bola chyba. Očakávania ďalšieho nárastu hodnoty bitcoinu sa opierajú o to, že môže nastať ponukový šok. „To znamená, že pri rovnakom dopyte by bola menšia ponuka na trhu. Je otázne, či a aký ponukový šok nastane. Nárast ceny však môže vyvolať stimulácia dopytu hlavne pod vplyvom behaviorálnych faktorov. Halving je téma, o ktorej sa veľa píše v médiách, zvyšuje sa povedomie ľudí. Následne rastie aj ich dopyt po bitcoine,“ opisuje situáciu CEO Fumbi.

Pokojne sa môže stať, že v období po halvingu bude bitcoin vykazovať hodnotu na úrovni stoviek tisíc dolárov. „Dôležité je, že nárast hodnoty nebude len vplyvom halvingu, ale priam ideálne podmienky vytvára kombinácia viacerých udalostí, ako je zavedenie bitcoinových ETF a kryptomenová regulácia MiCa v EÚ. Ich vplyv na rast ceny bitcoinu sme napokon videli už v posledných mesiacoch a viackrát sme ich komentovali,“ zdôraznil Forgács.

Čo sa udeje na strane ťažiarov?

Ťažiari budú mať bezprostredne po halvingu menší príjem z ťaženia, a to pri rovnakých nákladoch. Inak povedané, ich výnosy sa scvrknú na polovicu. Ide o vysoko konkurenčné prostredie, takže ťažiari dnes beztak operujú s minimálnou maržou. Aj to len za predpokladu, že sa dostanú k lacnej elektrine napríklad z obnoviteľných zdrojov. To, mimochodom, vyvracia mýtus o údajnej neekologickosti bitcoinu.

Ako priamy následok halvingu veľa ťažiarov rovno skrachuje. Tým, ktorí situáciu ustoja, sa mierne zlepší výnos. „Čím je menej ťažiarov, tým sú väčšie výnosy a naopak. Princíp je rovnaký ako v ktoromkoľvek inom odvetví ekonomiky s konkurenčným prostredím,“ ilustruje Forgács.

Od alternatívy k trhovému štandardu

Vnímanie bitcoinu sa mení zásadným spôsobom. Rastie jeho akceptácia u investorov všetkých kategórií. Je čoraz vyhľadávanejší aj ako platidlo a vhodná náhrada napríklad za niektoré meny v krajinách, kde ich hodnotu ničí extrémna inflácia.

„Tohtoročný halving sa nesie práve v znamení transformácie krypta od alternatívnej investície k mainstreamovo vyhľadávanej investičnej príležitosti. Bitcoin je čoraz dostupnejší pre širokú verejnosť, stále viac ho budú držať banky, fondy, dôchodkové spoločnosti, firmy a samozrejme jednotlivci,“ vysvetľuje Juraj Forgács.

Spolu s rozmachom bitcoinu pribúda investorov, ktorí rozumejú tomu, že jeho pokles je predzvesťou veľkého nárastu. Takzvané vyberanie ziskov sprevádzané krátkodobým poklesom hodnoty nastalo už viackrát v minulosti a  istotou je, že sa bude opakovať pri bitcoine i v budúcnosti.

O spoločnosti Fumbi
Fumbi Network, slovenská krypto-investičná spoločnosť založená v 2018, má už viac ako 130 000 používateľov vďaka svojmu jednoduchému prístupu k investovaniu do kryptomien. Spoločnosť zjednodušuje proces investovania a eliminuje potrebu vlastných peňaženiek. Počas udeľovania cien Central European Startup Awards (CESA) Fumbi získalo ocenenie People's Choice, čo potvrdzuje jeho popularitu a prijatie verejnosťou.

Fumbi

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať