SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Veľká väčšina Európanov si podľa EK uvedomuje výhody roamingu bez dodatočných poplatkov

Tlačové správy
0

Podiel dovolenkárov, ktorí používali mobilné dátové služby v roamingu tak často ako doma, sa zdvojnásobil v prípade tých, ktorí cestovali po 15. júni 2017 (31 %) v porovnaní s tými, ktorí cestovali ešte pred týmto dátumom (15 %).

Veľká väčšina Európanov si uvedomuje výhody roamingu bez dodatočných poplatkov. Podľa výsledkov bleskového prieskumu Eurobarometra, o ktorých tento týždeň informovala Európska komisia, 71 % Európanov vie o zrušení roamingových poplatkov a 72 % si myslí, že z toho budú profitovať, respektíve niekto, koho poznajú. Medzi osobami, ktoré sa v období od 15. júna vydali na cestu do zahraničia, sa informovanosť o nových pravidlách zvýšila na 86 %.

Ako pripomenula EK, vďaka novým roamingovým pravidlám EÚ, ktoré platia od 15. júna tohto roka, môžu spotrebitelia používať svoje mobilné telefóny pri zahraničných cestách po EÚ rovnako ako doma, teda bez dodatočných poplatkov. "Pozorujeme, že pri cestách v rámci EÚ majú ľudia tendenciu používať svoje telefóny ako doma, bez strachu z očakávania astronomickej sumy za faktúru. A na uspokojenie zvýšeného dopytu mobilní operátori investujú do sietí. Naše nové pravidlá EÚ v oblasti telekomunikácií takéto investície stimulujú, preto by ich mal Európsky parlament a členské štáty čo najskôr prijať," uviedol podpredseda EK pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip.

Komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová dodala, že toto je príklad, keď EÚ hmatateľne zlepšuje život európskych občanov.

Bleskový prieskum Eurobarometra o roamingu sa uskutočnil koncom augusta, na konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Z výsledkov vyplýva, že počas prvého leta, keď cestujúci v EÚ neplatia dodatočné roamingové poplatky, začali ľudia pri používaní mobilu v zahraničí meniť svoje návyky. Podiel dovolenkárov, ktorí používali mobilné dátové služby v roamingu tak často ako doma, sa zdvojnásobil v prípade tých, ktorí cestovali po 15. júni 2017 (31 %) v porovnaní s tými, ktorí cestovali ešte pred týmto dátumom (15 %).

Podiel dovolenkárov, ktorí nikdy nevyužili mobilné dátové služby v zahraničí, klesol po 15. júni na 21 %, čo je o polovicu menej ako v predchádzajúcich mesiacoch (42 %). Všeobecne klesá aj obmedzovanie používania mobilu v zahraničí, pričom svoj mobil si vypína menej dovolenkárov (12 %) ako pred 15. júnom (20 %).

SITA

Všetky autorove články
roaming

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať