PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Video: Microsoft Surface Duo. Návrat Microsoftu do sveta smartfónov?

0

Microsoft sa vracia do oblasti smartfónov, aj keď technologický gigant trvá na tom, že jeho zariadenie Surface Duo nie je telefón. Predstavil ho ako laptop typu 2 v 1, ibaže v miniaturizovanej podobe. No pretože umožňuje aj telefonovanie, bude konkurovať smartfónom podobnej veľkosti. Uniknuté informácie naznačujú, že na trh by mal prísť už čoskoro.

Web Windows Central tvrdí, že zariadenie bude predstavené okolo 24. augusta, teda o niečo viac ako dva týždne po podujatí Samsung Unpacked, ktoré sa bude konať 5. augusta a pravdepodobne na ňom bude uvedený Galaxy Note 20, ako aj nové skladacie telefóny. Cena zatiaľ nebola určená, Microsoft ju zrejme oznámi až tesne pred uvedením zariadenia na trh. K dispozícii sú však už ďalšie skladacie telefóny, takže si môžeme urobiť predstavu. Samsung Galaxy Fold bol uvedený v roku 2019 za 1980 dolárov.

Galaxy Z Fold 2 bude pravdepodobne stáť približne rovnako. Potom prišli cenovo dostupnejšie zariadenia - Motorola Razr stojí 1500 dolárov, Galaxy Z Flip 1380 USD a nový Galaxy Z Flip 5G bude stáť 1449 dolárov. Pri Surface Duo sa preto dá očakávať dosť vysoká cenu. Pokiaľ ide o parametre, Surface Duo obsahuje dvojicu 5,6-palcových displejov. Zariadenie sa otvára ako kniha na závese a po rozložení máte 8,3-palcový displej, s ktorým môžete pracovať.

Uprostred telefónu je však panel s pántom, takže neočakávajte bezšvové zobrazenie. Môžete spustiť jednu aplikáciu cez obidve obrazovky, ale máte aj možnosť spustiť naraz dve aplikácie na jednotlivých obrazovkách. Microsoft však hovorí, že môžete použiť jednu obrazovku aj ako vstupné zariadenie pre aplikáciu bežiacu na druhej obrazovke (napr. ako klávesnicu pri písaní textu alebo ovládač pri hraní hier). 

Zverejnené boli videoukážky toho, ako Surface Duo zvládne niektoré záležitosti, napr. multitasking. Video zostavené redaktormi webu Windows Central pomocou klipov z emulátora Surface Duo ukazuje ovládanie zariadenia gestami. Surface Duo má hrúbku len 4,8 mm, takže sa zmestí do vrecka.

Ako operačný systém zvolil Microsoft Android, Surface Duo príde pravdepodobne so systémom Android 10. (Spoločnosť v roku 2019 ukázala aj väčšie skladacie zariadenie Surface Neo, ktoré je založené na Windows 10X, jeho uvedenie sa však posunulo do roku 2021.) Surface Duo bude obsahovať procesor Snapdragon 855. Medzičasom Qualcomm uviedol už model Snapdragon 865, ktorý sa nachádza v mnohých špičkových androidových smartfónoch.

Dokonca existuje už aj Snapdragon 865 Plus. Vysvetlenie, prečo Microsoft zostal pri staršom čipe, sa môže skrývať v tom, že Qualcomm vyžaduje, aby zariadenia s procesorom Snapdragon 865 obsahovali aj 5G modem. Ďalej úniky hovoria, že Surface Duo bude mať 6 GB RAM, 64 GB alebo 256 GB úložného priestoru a 3460 mAh batériu. Tá sa však zdá dosť malá na napájanie dvoch displejov. A je tu aj ďalšia zvláštnosť.

Vyzerá to tak, že zariadenie obsahuje iba jednu kameru, ktorá je na pravom displeji. Ak budete chcieť fotiť, zrejme budete musieť tento displej otočiť tak, aby fotoaparát smeroval na objekt. No zdá sa, že fotoaparát je schopný snímať dobré fotografie. A napokon sa medzi špecifikáciami spomína aj port USB-C a snímač odtlačkov prstov. 

Medzi Surface Duo a ostatnými skladacími telefónmi je ešte jeden záasadný rozdiel. Keďže sklo sa nedá ohýbať, Galaxy Fold a Mate X používajú plastové displeje. Surface Duo, ktorý sa skladá pomocou 360-stupňovéého závesu, používa sklené panely podobne ako Galaxy Z Flip, ktorý využíva na displeji vrstvu ultratenkého skla.

Zdroj: tomsguide.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Microsoft notebook smartfon displej

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať