ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Video: RoboCut - robotický sochár, ktorý zahanbí aj Nožnicovorukého Edwarda

Technológie
0

Spomínate si na kultovú scénu z filmu o Nožnicovorukom Edwardovi, kde predvádza svoje sochárske schopnosti a z veľkého kusa ľadu vyseká úchvatného anjela? Výskumníci z Laboratória počítačovej robotiky pri ETH v Zürichu a Haifskej univerzity vytvorili robota, ktorý robí niečo podobné, ibaže namiesto ľadu na to potrebuje polystyrénové bloky. RoboCut používa deformovateľné nástroje na efektívnu výrobu objektov so zložitými zakrivenými tvarmi.

Uplatňuje sa pri tom metóda nazvaná rezanie horúcim drôtom, pri ktorej sa používa zahrievaný drôt na ľahké vyrezávanie penového polystyrénu. Bežne sa pri tejto metóde využíva rovný drôt, no v tomto prípade robot pracuje s pružnou tyčou. To mu umožňuje priebežne prispôsobovať tvar nástroja tak, aby zodpovedal požadovanému zakriveniu cieľového povrchu.

Video ukazuje, že RoboCut je takto schopný vytvoriť najrozličnejšie veci – od roztomilého zajačika až po žraloka. Najpôsobivejšiu časť toho všetkého tvoria algoritmy plánovania pohybu potrebné na výpočet správnych pohybov ramena robota na manipuláciu s rezným náradím tak, aby presne vyrezal požadovaný tvar.

Vyžaduje si to kombináciu pochopenia fyzikálneho modelovania tvaru nástroja, aproximácie cieľového tvaru a generovania trajektórií pohybu bez kolízií. Ako vidno, tím to všetko skvelo zvládol.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať